Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Podwyżka czynszu przy najmie lokalu mieszkalnego

Zarządzanie Nieruchomościami
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Zarządzanie nieruchomościami to odpowiedzialne zajęcie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Bardzo często wiąże się także z podejmowaniem trudnych decyzji, w tym dotyczących podwyżki czynszu przy najmie lokalu mieszkalnego. Jak wprowadzić w życie podwyżkę, aby była zgodna z prawem i nie wpłynęła negatywnie na wynajem mieszkań? Sprawdź, jakie kroki powinno się podjąć przy okazji podwyżki.

Przestrzegaj przepisów

Wynajem mieszkań na podstawie umowy najmu lokalu mieszkalnego wiąże się z określonymi obowiązkami prawnymi i biurokracją. Jeżeli procedura nie zostanie zachowana, to podwyżka może zostać uznana za nieważną, co negatywnie przełoży się na potencjalne zyski właściciela nieruchomości. Bardzo ważnym aktem prawnym w przypadku podwyżki czynszu jest Ustawa o ochronie praw lokatorów. Według jej zapisów właściciel musi brać pod uwagę następujące ograniczenia:

  • wynajmujący musi uzasadnić przyczyny podwyższenia czynszu;
  • wynajmujący musi wydłużyć minimalny okres wypowiedzenia;
  • wynajmujący musi zmienić formę wypowiedzenia;
  • istnieje ograniczenie częstotliwości podwyżek;
  • w każdej chwili wynajmujący może spodziewać się kontroli sądowej. 

Jakie są ograniczenia w wysokości podwyżki?

Podwyżka musi być merytorycznie uzasadniona oraz nie może przekroczyć maksymalnego progu dopuszczalnego przez polskie prawo. Według przepisów wynajmujący może zdecydować o podwyżce w następujących sytuacjach:

  • przy inflacji, gdy podwyższenie czynszu równa się jej wskaźnikowi;
  • gdy zmianie ulegnie wskaźnik 3% wartości odtworzeniowej w okresie roku;
  • podwyżka ze względu na wzrost kosztów utrzymania lokalu. 

Najczęściej spotykana jest podwyżka z trzeciego powodu. Może też wiązać się ze wzrostem popytu na najem mieszkań oraz chęcią większego zarobku właściciela. Choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę, to taka podwyżka musi mieć rzetelne uzasadnienie. W innych przypadkach może zostać uznana za nieważną prawnie. Taka podwyżka ograniczona jest poprzez: zwrot kapitału, wydatki na utrzymanie lokalu oraz godziwy zysk właściciela. To sprawia, że zmiana kwoty najmu nie może być drastyczna i odrealniona rynkowo. 

Próba porozumienia

W przypadku podwyżki warto postawić na próbę porozumienia się z najemcami. Zachowanie dobrych stosunków na linii właściciel - lokator wpływa bezpośrednio na jakość współpracy w przyszłości. Podniesienie wysokości czynszu za najem lokalu mieszkalnego na podstawie porozumienia jest sprawdzoną metodą przy długoterminowym najmie. W takich sytuacjach może dojść do negocjacji, po których obie strony powinny być zadowolone. Dojście do porozumienia może trochę potrwać, jednak warto postawić na sprawdzonego partnera. Dobrym wyborem będzie firma Zarządzanie Nieruchomościami Andrzej Borowicz

Potwierdzenie podwyżki na piśmie

Każde podwyższenie czynszu powinno mieć formę pisemną. Ustalenia ustne mogą zostać uznane za nieobowiązujące, dlatego w przypadku jakiejkolwiek zmiany wysokości czynszu należy sporządzić aneks do umowy. Podpisany obustronnie dokument nabiera mocy i podwyżka jest uzasadniona prawnie. W dokumencie należy wpisać wysokość nowo ustalonego czynszu oraz datę graniczną, po której wchodzą nowe warunki najmu. 

Więcej praktycznych informacji można uzyskać po bezpośrednim kontakcie z renomowanym partnerem w zakresie obsługi nieruchomości. Jeżeli interesuje Was Zarządzanie Nieruchomościami w Lublinie, to doskonałym wyborem będzie firma Pana Andrzeja Borowicza. To doświadczeni specjaliści w zakresie renegocjacji warunków umowy najmu oraz zarządzania lokalami w imieniu klientów.