Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Upadłość konsumencka - dlaczego warto ją ogłosić?

Upadłość konsumencka
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Upadłość konsumencka to procedura sądowa, która pozwala na oddłużenie, w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z płaceniem zobowiązań. To jednocześnie najlepszy sposób dla wszystkich, którzy chcą odzyskać kontrolę nad swoimi finansami. Nowelizacja prawa upadłościowego, która weszła w życie 24 marca 2020 roku ułatwiła cały proces ogłaszania upadłości konsumenckiej, choć i tak w trakcie niezbędny będzie nam radca prawny. Dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Na czym dokładnie polega upadłość konsumencka?

Jest to opcja stworzona z myślą o osobach prywatnych, nieprowadzących działalności, którzy nie są w stanie spłacać swoich zobowiązań od minimum 3 miesięcy. Samo postępowanie ma na celu umorzenie części długów lub ich całości. Inną możliwością jest zaspokojenie wierzycieli majątkiem dłużnika. O niewypłacalności mówimy w tej sytuacji, gdy dana osoba nie jest w stanie pokryć kosztów związanych ze swoim utrzymaniem oraz spłatą zobowiązań, z uwagi na zbyt niskie wynagrodzenie. Jeśli zdecydujemy się na ten krok, radca prawny wniesie w naszym imieniu sprawę do sądu. Konieczne jest udowodnienie, że dłużnik nie jest w stanie spłacić zaciągniętych zobowiązań.

Zalety upadłości konsumenckiej

Choć tego typu rozwiązanie to zazwyczaj ostatnia rzecz jaka przychodzi do głowy dłużnikom, niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z najbardziej istotnych jest możliwość odzyskania spokoju psychicznego. Z dniem ogłoszenia upadłości, wierzyciele nie mogą już dochodzić swoich wierzytelności, jeśli zostały one wskazane we wniosku. Całość spraw związanych z majątkiem przejmuje bowiem syndyk i to do niego będą kierowane wszelkie pisma. Kolejną korzyścią jest zawieszenie aktualnych postępowań sądowych i egzekucyjnych. W momencie zakończenia postępowania upadłościowego, zostaną one umorzone. W ten sposób uda się pozbyć komornika.

Co więcej, w momencie, gdy sąd ustali plan spłaty części długów, dłużnik ma możliwość podjęcia lepiej płatnej pracy, bez obaw że wyższe wynagrodzenie podwyższy kwoty ustalone w planie.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Zapraszamy: porady prawne Lębork