Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak rozliczyć kryptowaluty 2021?

Podatek od kryptowalut
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Wiesz, jak rozliczyć podatek od kryptowalut? Kiedy należy to zrobić, co należy uwzględnić i ile wynosi stawka podatku od kryptowalut?

Zysk z kryptowalut, czyli dochód ze sprzedaży wirtualnej waluty nakłada na nas obowiązek podatkowy. Z dochodów za kryptowaluty rozliczamy się raz w roku, składając odpowiedni formularz i przelewając środki do US. Dowiedz się, jak rozliczyć podatek od kryptowalut – kiedy należy to zrobić, w jaki sposób i ile wynosi stawka podatku od kryptowalut.

Rozliczanie podatku z kryptowalut – inny kapitał pieniężny w PIT-38

Podatek od kryptowalut rozliczamy za pomocą formularza PIT-38, czyli tego samego formularza, w którym rozliczamy podatki od innych kapitałów pieniężnych – np. za dochody uzyskane ze sprzedaży akcji czy obligacji. Jednak dochody za kryptowaluty rozliczamy całkowicie oddzielnie, nie łącząc dochodów ani kosztów uzyskania przychodów za kryptowaluty z innymi dochodami i kosztami uzyskania przychodów. Z tego powodu w formularzu PIT-38 znajduje się specjalna rubryka, która służy rozliczeniu podatku z kryptowalutOznacza to, że dochody za sprzedaż wszystkich kryptowalut rozliczamy niezależnie od dochodów za inne kapitały pieniężne, ale do US wysyłamy jeden formularz PIT-38. Podatek od kryptowalut rozliczamy na koniec bieżącego roku podatkowego, w którym kupiliśmy lub sprzedaliśmy kryptowaluty – podobnie, jak rozliczamy podatki z tytułu innych dochodów.

Podatek od kryptowalut a koszty uzyskania dochodu

Rozliczenie podatku od kryptowalut jest obowiązkiem każdej osoby, która sprzedała dowolną kryptowalutę bądź zapłaciła nią w formie barteru za usługę lub towar. Obowiązek podatkowy nie powstaje w przypadku wymiany jednej kryptowaluty na inną kryptowalutę. Podatek w wysokości 19% należy zapłacić od dochodu z kryptowalut – od przychodu należy odjąć koszty jego uzyskania. Zaliczają się do nich bezpośrednie koszty nabycia kryptowalut oraz pośrednie i bezpośrednie koszty sprzedaży. Należy pamiętać o obowiązku zgłoszenia poniesionych kosztów, nawet jeśli nie uzyskaliśmy żadnego przychodu – jeśli w danym roku podatkowym kupiliśmy kryptowaluty, ale żadnej nie sprzedaliśmy, również należy taką informację zawrzeć w PIT-38. Rozliczenie nadwyżki w następnym roku podatkowym nie będzie możliwe, jeśli nie wykażemy jej w roku podatkowym, w którym powstała.

Aplikacja, która pomaga rozliczyć podatek od kryptowalut

Dochody uzyskane z kryptowalut podlegają opodatkowaniu i trzeba je rozliczać za pomocą PITA-38. Rozliczenie podatku bywa czasochłonne, zwłaszcza kiedy zawarliśmy dużą liczbę transakcji. Dla wszystkich osób, które mają problem z rozliczeniem powstała specjalna internetowa aplikacja. Dzięki aplikacji Cryptiony łatwo i szybko rozliczysz się z fiskusem. Od teraz nie musisz zatrudniać księgowej czy spędzać mozolnie czasu nad tabelkami.

Aplikacja jest prosta i łatwa w użytkowaniu. Wystarczy założenie darmowego konta oraz wprowadzenie wszystkich transakcji, a system sam wygeneruje nam raport podatkowy. Wszystkie dane podane w raporcie należy uzupełnić w swoim zeznaniu podatkowym w sekcji E. Dzięki aplikacji internetowej Cryptiony rozliczenie podatku od kryptowalut staje się łatwą i szybką metodą na rozliczenie się z fiskusem. O rozliczeniu podatku dochodowego warto pamiętać, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Pamiętajmy, aby każdy PIT trafił do urzędu skarbowego przed końcem kwietnia.

jak rozliczyć podatek od kryptowalut