Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rodzaje podpisów kwalifikowanych - który podpis kwalifikowany będzie najlepszy?

podpis kwalifikowany
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Chcesz podpisywać ważne dokumenty bez wychodzenia z domu lub firmy? Szukasz sposobu, który pozwoli Ci na oszczędność czasu, pieniędzy oraz biurowej przestrzeni? Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie jest kwalifikowany podpis elektroniczny. Dobierz jego rodzaj do potrzeb swojego przedsiębiorstwa i zarządzaj firmową biurokracją szybciej oraz bezpieczniej.

Kwalifikowany podpis elektroniczny – jak działa i do czego służy?

Wskutek ogólnie szerzącej się cyfryzacji fakt, iż wkracza ona do zarówno mniejszych, jak i większych przedsiębiorstw wcale nie powinna dziwić. Popularyzacja pracy zdalnej spowodowała, że znacząca ilość zadań musiała przenieść się do świata online bez względu na specyfikę branży. Odręczne podpisywanie umów oraz dokumentów coraz częściej okazuje się problemem, a drukowanie wszystkiego i przesyłanie pocztą lub kurierem zajmuje czas oraz pochłania pieniądze. Ratunkiem w tej sytuacji jest kwalifikowany podpis elektroniczny, który pełnoprawnie zastępuje odręczną parafkę. Można z niego skorzystać w każdej chwili bez wychodzenia z domu lub opuszczania firmowego biurka. Wystarczy komputer, tablet lub telefon połączony z internetem, aby dopełnić wszelkich formalności szybko i bezpiecznie.


Warto wiedzieć:

Każdy z rodzajów podpisu elektronicznego jest równoznaczny z tym składanym odręcznie – tak zakłada Kodeks Cywilny.


Wirtualna parafka pozwala nie tylko na oszczędność czasu oraz pieniędzy. Jest też wielofunkcyjna, ponieważ można jej użyć w wielu różnych sytuacjach – nie tylko biznesowych.

Kwalifikowany podpis elektroniczny służy do:

 • dokumentów e-KRS i e-KRK,
 • plików Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG),
 • formalności na platformie do e-zamówień, a także Jednolitych Europejskich Dokumentów Zamówienia (JEDZ),
 • deklaracji ZUS,
 • kwestii przetargowych,
 • przeniesienia praw autorskich,
 • umów leasingowych, pośrednictwa w nieruchomościach i najmu terminowego.

W przypadku Autenti staniesz się posiadaczem podpisu kwalifikowanego zaledwie w kilka minut dzięki zdalnej weryfikacji tożsamości – będziesz mógł z niego skorzystać nawet tego samego dnia! Wybierz jeden z rodzajów podpisów elektronicznych i przenieść swoją dokumentację do świata online.

Rodzaje podpisów elektronicznych – który wybrać?

Kwalifikowany podpis elektroniczny daje wiele możliwości, bez których prowadzenie nowoczesnego biznesu byłoby silnie utrudnione. Pozwala również na oszczędność miejsca w biurze – trzymanie dokumentów w „chmurze” sprawia, że półki nie muszą się dłużej uginać pod ciężarem segregatorów i nie ma potrzeby tworzenia dodatkowej przestrzeni na archiwum.

Każdy z rodzajów podpisu elektronicznego jest:

 • indywidualnie przypisany do danej osoby,
 • obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej,
 • działa w chmurze bez użycia dodatkowych czytników i kart kryptograficznych.

Warto jednak dokładnie przyjrzeć się rodzajom podpisów elektronicznych - dzięki temu będzie szybciej zdecydujesz, który będzie najlepszy dla Twojego przedsiębiorstwa.

 • Certyfikaty InfoCert – podpis elektroniczny działający wyłącznie na platformie Autenti

InfoCert to podstawowy pakiet dla firm, które nie podpisują wiele dokumentów – ilość wirtualnych parafek może być ograniczona do 10 lub bez limitu w zależności od pakietu. Z kwalifikowanego podpisu elektronicznego można korzystać tylko w obrębie Autenti i wymaga założenia darmowego konta na platformie. Dostępny jest wyłącznie dla obywateli Polski.

Wideoweryfikacja trwa zaledwie 15 minut online – potrzebny będzie dowód osobisty. Podpis elektroniczny zostanie automatycznie podpięty do Twojego konta, gdy tylko podpiszesz wniosek o wydanie certyfikatu i pozostanie ważny przez 30 dni bądź 1 2 lub 3 lata.

 • Certyfikaty SimplySign – elektroniczny podpis bez ograniczeń

Z pomocą tego rodzaju podpisu elektronicznego możesz podpisywać online dowolną liczbę dokumentów. Da się z niego korzystać zarówno na platformie Autenti, jak i poza nią.

 • Certyfikaty SimplySign są ważne przez czas 1, 2 albo 3 lat.
 • Konieczne jest założenie darmowego konta Autenti lub zainstalowanie oprogramowania Certum.
 • Wideoweryfikacja trwa nieco dłużej, bo 45 minut ze względu na konieczność wykonania przelewu weryfikacyjnego z osobistego konta bankowego.

To z pewnością rodzaj podpisu elektronicznego dla większych firm, w których dokumentów wymagających parafki jest naprawdę wiele. Dostępny jest zarówno dla Polaków, jak i obcokrajowców.

 • Certyfikaty mSzafir

Podpis elektroniczny mSzafri pozwala na płynny obieg dokumentów oraz ułatwia kontakt z administracją publiczną. Używać go może każdy przedsiębiorca bez względu na obywatelstwo.

 • W przypadku pakietu na 1 rok ilość podpisów jest ograniczona do 1, 10 lub 50 tys. Natomiast przy umowie 2-letniej liczba parafek to 2, 20 100 tys.
 • Tożsamość potwierdzana jest na podstawie logowania się do osobistego konta bankowego w PKO BP lub Inteligo (narzędzia mojeID), a także z pomocą certyfikatu kwalifikowanego KIR.

Po prawidłowej weryfikacji, aktywowaniu aplikacji mSzafir i uzupełnieniu kodu możesz bez problemu korzystać z wszystkich możliwości tego rodzaju podpisu elektronicznego.