Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie są najpopularniejsze strategie fundamentalne podczas inwestowanie w akcje?

strategia dywidendowa
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Na czym polega strategia dywidendowa?

Jakie są najpopularniejsze strategie fundamentalne podczas inwestowanie w akcje?

Ze względu na rosnącą inflację coraz większa liczba osób decyduje się na inwestowanie w akcje. Dla wielu początkujących osób jest to potencjalny sposób na osiągnięcie dużych zysków w krótkim czasie, jednak wiąże się to z dużym ryzykiem straty. Na czym polega strategia dywidendowa? Co warto wiedzieć o współczynniku C/Z? Jak ocenić rentowność działalności gospodarczej? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Spółki regularnie wypłacające dywidendę są atrakcyjne z dwóch powodów. Przede wszystkim inwestorzy oczekujący na wypłatę sprawiają, że kurs wzrasta- wiąże się to ze zwiększonym zainteresowaniem. Kurs rośnie tak długo, aż inwestorzy nabędą prawa do odbierania dywidendy. Drugim aspektem jest to, że w danym dniu na konto osoby inwestującej wpływa gotówka z dywidendy. Dlatego też inwestując w akcje zaleca się, aby wybierać duże spółki, które zostały wykupione przez zagraniczny kapitał. Drugą możliwością jest wybieranie spółek, których większy udział stanowi Skarb Państwa. 

Co warto wiedzieć o współczynniku C/Z?

Wielu inwestorów kieruje się współczynnikiem C/Z, który z reguły interpretowany jest jako liczba lat potrzebna do tego, aby osiągane zyski zrównały się z kosztem zakupu danych akcji. Im niższy jest ten wskaźnik, tym lepiej. Należy jednak zachować szczególna ostrożność wykorzystując tego typu strategię, bowiem istnieje wiele sposobów na zniekształcenie tego współczynnika. Przykładem mogą być chociażby zyski nadzwyczajne czy umorzenie długów. Te pierwsze powstają w wyniku sprzedaży majątku, co nie jest korzystnym zjawiskiem dla przedsiębiorstwa. Takie zdarzenia są jednak sporadyczne, w konsekwencji po 4 kwartałach wyniki te nie będą już brane pod uwagę, a wartość współczynnika osiągnie ponownie optymalne wartości.

Jak ocenić rentowność działalności gospodarczej?

Jedną ze strategii fundamentalnych jest opieranie się na rentowności danego przedsiębiorstwa. Podstawa to ROE, innymi słowy zwrot z kapitału własnego. Typowa wartość powinna oscylować w granicach 10%, jednak jest to w dużym stopniu zależne od tego, w jakiej branży działa dana spółka. Okazuje się, że można wyróżnić niektóre branże, które są dobre na bessę i hossę. Wśród tych pierwszych wyróżnić można odzieżową, spożywczą, telekomunikacyjną czy też energetyczną, natomiast branża na hossę to ta związana z finansami, surowcami i informatyką.