Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Developer WordPress – co należy do jego obowiązków i jakie umiejętności powinien posiadać?

Developer WordPress
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

WordPress to dobrze znany już większości z nas system zarządzania treścią CMS. Rzadko kiedy już tworzy się strony internetowe jedynie przy języku kodowania html i CSS. Co prawda, w dalszym ciągu cała struktura strony opiera się na nich, jednak zdecydowanie częściej już wykonuje się witryny w sposób graficzny.

Szukając ogłoszeń pracy w sieci możemy napotkać się na setki ofert dotyczących branży IT. Spora część z nich dotyczy właśnie developerów WordPressa, czyli osób dobrze obeznanych z tym systemem. Operatorem takiego oprogramowania nie da się zostać od tak, a trzeba natomiast posiadać określony zakres wiedzy z tej dziedziny.

Co dokładnie robi WordPress developer?

Osoba na danym stanowisku jest odpowiedzialna za stworzenie oraz administrację całej struktury strony przy użyciu tego systemu. Interesuje ją nie tylko efekt wizualny, ale również cały back-end, który znajduje się wewnątrz witryny. 

W zakres obowiązków takich osób wchodzą:

  • Projektowanie i tworzenie stron internetowych przy użyciu oprogramowania WordPress
  • Wdrożenie najefektywniejszych zabezpieczeń, które mają na celu zapobieganie włamaniom i kradzieży danych
  • Wprowadzanie nowych funkcji do strony, zgodnych z obecnymi normami
  • Pełna administracja i edycja przy użyciu panelu sterowania
  • Przygotowywanie landingów pod kampanie marketingowe
  • Zarządzanie aspektami technicznymi strony

Jak widać, praca developera systemów CMS nie jest taka łatwa i wiąże się z nią wykonywanie sporej ilości zadań. Co za tym idzie, potrzebna jest ku temu odpowiednia wiedza. 

Jakie umiejętności powinien posiadać programista WordPress?

Nie jest powiedziane, że osoba chcąca zostać developerem WordPressa musi posiadać wyższe wykształcenie z zakresu IT. Jest to rzecz jasna mile widziane, jednak ktoś dobrze posługujący się danym systemem nie musi udowadniać tego poprzez ukazanie dokumentu potwierdzającego. 

Istotna jest jednak posiadana wiedza z zakresu IT, a dokładniej znajomość kilku, podstawowych języków. Mowa mianowicie o HTML, CSS, PHP oraz o systemie zarządzania bazą danych MySQL. To właśnie na ich podstawie opierają się niemal wszystkie strony w sieci. Pomimo faktu, że WordPress jest narzędziem z interfejsem graficznym, wciąż kluczowa jest znajomość danych systemów kodowania. 

Ponadto, należy znać oraz umieć pracować na dodatkowych wtyczkach, takich jak np. Elementor. Wykonywanie niektórych zadań może okazać się znacznie prostsze przy użyciu tych dodatków. Dobry developer musi jednak umieć poradzić sobie z problemami wynikającymi z błędów na stronie, a do tego konieczna będzie znajomość całego panelu sterowania i zarządzania witryną w WordPressie.

Zalety bycia WordPress developerem

Jako pierwszą zaletę należałoby wymienić możliwość pracy zdalnej. Dla sporej większości osób praca w domu to możliwość skupienia się i bezstresowego wykonywania zadań. Ponadto, oszczędzamy w ten sposób sporo energii, którą musielibyśmy wykorzystać na wcześniejsze wstawanie, a także paliwa, potrzebnego do dojazdu do biura.

Następnym pozytywem są zarobki. Dla osoby na stanowisku junior wordpress developer praca ta jest w stanie już na starcie wygenerować spore przychody, a jest to dopiero najniższy szczebel w jej karierze.  

Warto wspomnieć jeszcze o możliwości ciągłego rozwoju, co jest potrzebne przy aktualnym postępie technologii.