Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czym się sugerować, kupując meble i sprzęt kuchenny do swojej restauracji?

wyposażenie gastronomii
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Zakładając swoją wymarzoną restaurację musisz zmierzyć się z szeregiem wyzwań. Zadanie to bywa bardzo trudne – zwłaszcza, jeśli nie masz ustrukturalizowanych planów lub wystarczającej wiedzy w zakresie gastronomii. Wśród jednych z najważniejszych i często bagatelizowanych decyzji jest ta, dotycząca sprzętu i mebli, które docelowo pojawią się w Twojej kuchni. Pamiętaj – to ona jest sercem restauracji, racząc niepowtarzalnymi przepisami i wyjątkowymi aromatami. Aranżując więc tą przestrzeń podejdź do tego zadania sumiennie, cierpliwie i odpowiedzialnie, uwzględniając przy tym kilka, poniższych elementów.

Jakość to inwestycja

Wydawałoby się, że aspekt ten jest dość oczywisty, ale mimo to nadal wiele restauratorów poszukuje tańszych alternatyw, tracąc przy tym na jakości. To solidność sprzętu i mebli powinna być głównym filarem i determinantem twoich kulinarnych zakupów. Zwróć zatem uwagę, aby firma, z której zakupisz wyposażenie gastronomii, cieszyła się renomą i rekomendacjami z branży.

Ponadto, wybieraj producentów, którzy swój asortyment dedykują gastronomii, uwzględniając przy tym trudniejsze warunki i częste użytkowanie - naturalnie różniące się od warunków domowych. Nie szukaj półśrodków, przez które Twój lokal straci na jakości. Chęć zaoszczędzenia paru groszy spowoduje, że sprzęt będzie prędko wymagał naprawy lub wymiany. Potraktuj ten krok jako inwestycję, która zaowocuje w przyszłości i w ostateczności zwróci ponoszone koszty wieloletnim użytkowaniem i niezawodnością.

Materiał, który zniesie wszystko

Wybierając sprzęt, meble, ale także ubranie i gadżety dla swoich pracowników, zwróć uwagę na materiał, który wpływa na estetykę i funkcjonalność zakupionych przedmiotów. To dzięki odpowiednim tkaninom i surowcom masz gwarancję komfortowej, bezpiecznej i bezproblematycznej pracy – tak cennej w Twoim lokalu.

W przypadku mebli i sprzętu AGD - postaw na stal nierdzewną, która odporna jest na środowisko kwasowe. Pamiętaj - specyficzne warunki, które panują w kuchni, mogą ingerować w aluminium i drewno, uszkadzając przy tym delikatniejszą powierzchnię. Stal, jako jedna z nielicznych, odporna jest na działanie inwazyjnych substancji, nie pękając pod wpływem wody czy wysokiej temperatury. Według danych - odpowiednio pielęgnowana stal może wykazać się trwałością wynoszą ponad 100 lat, co w oczywisty sposób wyróżnia ją na tle konkurencyjnych materiałów. Ponadto, czyszczenie stali sprowadza się do używania naturalnych i bezpiecznych środków, które nie przenikają do np. przygotowywanej żywności.

Kupując czapki, fartuchy gastronomiczne i mundurki wybieraj materiały trwałe, które zniosą częste pranie i stosowane, ingerujące detergenty. Idealnie sprawdzą się tzw. mieszanki tkanin – zarówno sztuczne, jak i naturalne – dzięki którym zachowasz komfort, przewiewność i trwałość.

Funkcjonalność to doskonała organizacja

Kuchnia to strefa, w której przygotujesz ogrom potraw – nic więc dziwnego, że ta powinna być przestrzenna, dobrze zorganizowana i funkcjonalna. Na nic więc sprawdzą się blaty bez szafek lub płytkie szuflady, w których nie zmieścisz sprzętu i wysokich garnków. Dlatego też wybierając poszczególne meble – półki, szafki, kredensy, blaty – a także sprzęt AGD – zwróć uwagę na ich wymiary i aspekty techniczne. Przeanalizuj, które z nich lepiej sprawdzą się w kuchni przestrzennej, a które w lokalu kameralnym, gdzie z pieczołowitą starannością należy rozmieścić każdy sprzęt i naczynie.

W doskonałej organizacji pomoże ci wcześniejszy plan, dlatego też wymierz całe wnętrze i zaaranżuj półki i szafki, które powinny pojawić się w poszczególnym punkcie lokalu. Tak o to szafka głęboka – z np. garnkami – powinna pojawić się blisko kuchenki, a obok zlewu należy postawić wolną przestrzeń, dzięki której wyłożysz umyte naczynia.