Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Posiłki lub przekąski na firmowe szkolenie dostarczone przez firmę cateringową

catering dla firm
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Usługi cateringowe dla firm obejmują m.in. przygotowanie ciepłych posiłków lub przekąsek na oficjalne szkolenia. Zajęcia dzielą się na różne bloki tematyczne, pomiędzy którymi jest czas na skorzystanie z poczęstunku. Wydarzenie można też zwieńczyć wspólną kolacją, będącą okazją do wymiany spostrzeżeń na temat instruktażu. Jakie dania sprawdzą się najlepiej?

Organizując poczęstunek na szkolenie, warto pamiętać o wymogach dietetycznych, jakie mogą mieć niektórzy uczestnicy. Najlepiej przeprowadzić ankietę, w której pracownicy zaznaczą ew. alergie i inne przeciwwskazania. Podobne podejście sprawi, że osoby przygotowujące catering dla firmy zapewnią ciekawe propozycje dla całego zespołu. Uwzględnienie takich wytycznych wpłynie również na morale w zakładzie, ponieważ podwładni poczują, że o nich zadbano.

Propozycje profesjonalnego cateringu dla firm

Choć menu „szkoleniowe” są różnorodne, można wskazać kilka rodzajów przekąsek oraz dań, które często pojawiają się w ofertach cateringowych. Jak twierdzą eksperci z katowickiej firmy Iwona, popularność takich potraw ma swoje źródło w starannym dopasowaniu do charakteru wydarzenia. Oto kilka „smakowitych” propozycji:

1. Finger food

Przed salą, w której odbywa się szkolenie, często są ustawione wysokie, smukłe stoliki (tj. bez krzeseł). Aby łatwiej było zjeść drobny poczęstunek, przygotowuje się je w „stylu” finger food, czyli pozwalający je spożyć za pomocą palców i jednego kęsa. Do szczególnie lubianych zakąsek należą m.in. roladki z tortilli czy tartaletki z sałatką.

2. Zupy-krem

Dłuższa przerwa obiadowa lub uroczysta kolacja to doskonały moment, aby zjeść coś ciepłego. Dobrą propozycją są zupy-krem, które zazwyczaj przygotowuje się na bulionie warzywnym (są więc wege-friendly), dzięki czemu nie obciążają żołądka, jednak nasycają „pierwszy głód”. Taka forma podania prezentuje się także niezwykle elegancko.

3. „Skarby” w bemarach

Najlepiej, gdy drugie dania znajdują się w bemarach lub innych podgrzewaczach – dzięki temu każdy może wybrać to, co najbardziej mu odpowiada. Catering dla firm z Katowic oferuje wiele potraw, jednak są to propozycje wytrzymujące dłuższe ocieplanie bez znaczącego wpływu na walory smakowe, czyli np. nadziewane warzywa czy mięso w sosie.

Smaczny catering dla firm

Sporządzając menu na szkolenie, warto więc pamiętać o wygodzie spożywania potraw, formie podania oraz kwestii podgrzewania (nie powinny wysychać w bemarach). Istotne jest również dopasowanie propozycji do alergii pokarmowych, chorób przewlekłych i diet roślinnych, które zgłosili pracownicy.