Chociaż procesy optymalizacji produkcji są znane już od lat, to dopiero od niedawna na popularności zyskuje zawód specjalisty do spraw optymalizacji produkcji. Czym dokładnie zajmuje się ten ekspert? W jakich branżach znajduje zatrudnienie? Na te i podobne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.
Co to jest optymalizacja produkcji?
Aby wskazać, czym zajmuje się specjalista, najpierw warto szczegółowo określić, czym właściwie jest optymalizacja produkcji. Otóż jest to szereg działań mających na celu poprawę wydajności i efektywności produkcji w przedsiębiorstwie, przy równoczesnym obniżeniu jej kosztów. To polecane rozwiązanie zwłaszcza w sytuacji, gdy cena końcowa wytworzenia towaru jest wyższa niż dochody, które można uzyskać z jego sprzedaży. Procesy optymalizacyjne warto również przeprowadzić wtedy, gdy m.in. firma zmaga się z bardzo wysokimi kosztami produkcji, nie wykorzystuje w pełni posiadanych zasobów albo proces produkcyjny trwa zbyt długo.
Optymalizacja produkcji wymaga zebrania wielu szczegółowych danych i informacji, a później ich starannej analizy. W takich właśnie sytuacjach niezbędna okazuje się pomoc specjalisty bądź koordynatora do spraw optymalizacji procesów produkcyjnych. Ekspert ma odpowiednią wiedzę i narzędzia pozwalające na zebranie i wnikliwą analizę danych. Następnie, korzystając z różnych metod i narzędzi, opracowuje skuteczne metody optymalizacyjne.
Czym dokładnie zajmuje się specjalista ds. optymalizacji produkcji?
Osoba odpowiadająca za optymalizację procesów produkcyjnych realizuje wiele zadań. Przede wszystkim do jej obowiązków należy dostrzeżenie i określenie problemów występujących w procesie produkcji. Specjalista dokładnie wskazuje, na jakim etapie produkcji warto wprowadzić działania usprawniające pracę. W tym celu szczególnie przydatne jest zastosowanie tzw. metody mapowania. Wykorzystanie metody Kanban i One Piece Flow sprawdza się z kolei do zmniejszenia wykorzystania zasobów w przedsiębiorstwie, a metoda Kaizen pomaga całościowo usprawnić procesy produkcyjne, np. redukcję kosztów, poprawę ergonomii stanowisk pracy oraz zaangażowanie członków zespołu w zwiększanie wydajności procesów w przedsiębiorstwie.
Optymalizacja produkcji obejmuje ponadto wiele innych metod. To specjalista określa, które z nich należy wykorzystać w danym przypadku, ponieważ zapewnią one najlepsze rezultaty.
Kto może zająć się optymalizacją produkcji?
Optymalizacja produkcji jest przeznaczona zarówno dla osób, które dopiero zastanawiają się nad wyborem przyszłej ścieżki zawodowej, jak i dla specjalistów z branży produkcyjnej, którzy chcą zwiększyć swe kompetencje. Istnieją kierunki studiów uczące m.in. optymalizacji procesów produkcyjnych, jak również profesjonalne kursy i szkolenia. Nauka metod optymalizacji produkcji jest szczególnie zalecana m.in. pracownikom działów supply chain, inżynierom jakości i optymalizacji procesu, koordynatorom produkcji, kierownictwu produkcji średniego szczebla, np. kierownikom zakładu, produkcji czy zmian.
Partnerem materiału jest TQMsoft.