Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Pożyczki unijne dla firm 2022. Jak je dostać?

pożyczki unijne
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Okres spowodowany pandemią i lockdownem wpłynął na płynność finansową wielu przedsiębiorstw. Część z nich zaczęła szukać nowych źródeł dochodu albo była zmuszona ubiegać się o kredyt. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele pożyczek dla firm np. finansowanych przez Unię Europejską. Jak się o nie ubiegać?

Nie każde przedsiębiorstwo może sobie pozwolić na to żeby np. wziąć kredyt w banku. Co więcej takie kredyty są często bardzo drogie. Firmy muszą też wykazać się zdolnością finansową, korzystną historią kredytową czy długoletnią obecnością na rynku. Początkujące firmy często nie mają więc szansy na to, aby uzyskać kredyt w banku. Najlepszą możliwością są w takiej sytuacji pożyczki unijne. Dużo łatwiej je uzyskać nawet małym firmom czy startupom, a warunki ich spłaty są często dużo bardziej korzystne. Pożyczki unijne charakteryzują się niskim, a często nawet zerowym oprocentowaniem, co oznacza sporą oszczędność w porównaniu do pożyczek bankowych.

Kto może ubiegać się o pożyczkę?

Dużą zaletą pożyczek unijnych jest to, że mogą się o nie ubiegać zarówno firmy, które już długo istnieją na rynku, jak i początkujący przedsiębiorcy. Często firma nie musi być nawet jeszcze zarejestrowana. Pożyczkę może uzyskać również firma, której działalność jest obecnie zawieszona, wystarczy tylko przed podpisaniem umowy o pożyczkę wznowić działalność gospodarczą. O pożyczkę mogą się także ubiegać osoby dopiero planujące założenie działalności. Z otrzymaniem pożyczki problem będą mieć ci przedsiębiorcy, którzy mają zaległości lub znaczne opóźnienia w Urzędzie Skarbowym czy ZUS lub wcześniej mieli problemy ze spłatą należności albo np. mają na swoim koncie wypowiedziany kredyt. Szczegółowe warunki przyznawania kredytu zależą też często od wielkości przedsiębiorstwa i tego, w jakiej branży firma działa. Na rynku istnieją np. specjalne kredyty przeznaczone dla firm z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw.  Do grupy tej zaliczają się firmy, które zatrudniają nie więcej niż 250 pracowników, a ich roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro. Firmy takie muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenie kredytu np. w formie hipoteki czy poręczenia.

Na co można przeznaczyć pożyczkę unijną?

Ubiegając się o pożyczkę każdy przedsiębiorca musi wskazać konkretny cel, na jaki zostanie ona przeznaczona np. zakup nieruchomości, maszyn, samochodów dostawczych czy inwestycje poprawiające wpływ działalności firmy na środowisko i ochronę klimatu. Na rynku dostępne są takie pożyczki unijne jak np. pożyczka obrotowa, inwestycyjna, płynnościowa, hipoteczna czy „na start”. Dostępna jest też np. tzw. premia na rozwój działalności gospodarczej. Z celu, na jaki zostały wydatkowane pieniądze trzeba się będzie potem rozliczyć, przedstawiając odpowiednie dokumenty, aby potwierdzić, że pożyczone środki rzeczywiście zostaną przekazane na konkretny cel wskazany we wniosku o pożyczkę. Każdy przedsiębiorca, który ubiega się o pożyczkę musi sprecyzować nie tylko sam cel, na który zostanie ona przeznaczona, ale też czas jej realizacji czy lokalizację projektu, na który mają być przeznaczone środki unijne.

Jak ubiegać się o pożyczkę unijną?

Najważniejszą rzeczą przy ubieganiu się o pożyczkę jest odpowiednie wypełnienie wniosku. Koniecznie należy też pamiętać o tym, aby do wniosku dołączyć odpowiednie załączniki. Ubiegając się o pożyczkę unijną warto skorzystać z pomocy specjalisty w dziedzinie pożyczek unijnych, który pomoże wypełnić wniosek, a także przeprowadzi przez całą procedurę, tak aby mieć pewność, że wniosek o pożyczkę zostanie rozpatrzony pozytywnie. Oferty pożyczek dostępnych w danym czasie najlepiej szukać w województwie, w którym przedsiębiorca prowadzi swoją działalność. Możliwości dla przedsiębiorców w każdym z województw mogą różnić się od siebie. Nowe oferty pojawiają się na bieżąco, opłaca się więc codziennie je sprawdzać, gdyż w każdej chwili może pojawić się jakaś nowa możliwość dla przedsiębiorcy. Warto poświęcić trochę czasu i znaleźć pożyczkę, która najlepiej spełni oczekiwania danego przedsiębiorcy, a także będzie w jego sytuacji najłatwiej dostępna.