Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zarobki spawacza w Polsce i za granicą - to warto wiedzieć

Kursy spawalnicze
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

W ostatnich latach zawód spawacza stał się bardzo opłacalny. Jest to dodatkowo profesja bardzo pożądana na rynku pracy, ale też bardzo wymagająca. Po odbyciu odpowiedniego szkolenia oraz uzyskaniu wymaganych uprawnień, znalezienie pracy nie stanowi większego problemu. W związku z tym faktem zainteresowanie odpowiednimi kursami zawodowymi jest coraz większe, ponieważ dają one możliwość poszerzenia swoich kwalifikacji lub całkowitą zmianę dotychczas wykonywanego zawodu. W poniższym artykule przedstawiamy niezbędne informacje dotyczące nie tylko zarobków spawacza, ale także specyfiki jego pracy.

Wymagania spawacza MIG/MAG

Aby zostać spawaczem, należy mieć ukończone 18 lat oraz posiadać dyplom ukończenia szkoły co najmniej zawodowej, choć lepiej postrzegane przez pracodawców jest posiadanie wykształcenia średniego, a najlepiej technicznego i wyższego, np. technikum, liceum profilowane. Następnie trzeba uczestniczyć w specjalistycznym kursie oraz zdać egzamin, który potwierdza zdobyte umiejętności. Ośrodek szkolenia Alfa oferuje szeroki zakres kursów takich, jak kurs spawacza MAG, kurs spawacza TIG czy spawacza gazowego.

W momencie zdobycia wyniku pozytywnego z egzaminu spawacza, otrzymuje się specjalną książeczkę spawacza. Osoby zainteresowane odbyciem 2-letnich praktyk maja możliwość odbycia ich w zakładach przemysłowych. Odpowiednimi cechami, jakie powinien posiadać dobry spawacz, są umiejętności interpersonalne oraz psychofizyczne. Ceniony spawacz powinien posiadać również sprawne dłonie, ponieważ dzięki nim można posługiwać się sprzętem spawalniczym w sposób prawidłowy. Pracę spawacza ocenia się poprzez wykonanie prawidłowych spawów, a do tej czynności niezbędny jest doskonały wzrok. W związku z charakterem pracy spawacza, do wykonywania tego zawodu potrzebne są specjalistyczne testy psychotechniczne.

Zarobki spawacza w Polsce

Jak wiadomo na przykładzie innych zawodów, wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od pewnych czynników takich, jak na przykład wykształcenie czy doświadczenie zawodowe. Spawacz na początku swojej kariery zawodowej może liczyć na wynagrodzenie około 1 800 złotych netto. Bardziej zaawansowany spawacz, z dużym doświadczeniem zawodowym, zarabia znacznie więcej, bo około 5 000 złotych netto.

Często na poziom wynagrodzenia wpływa specjalizacja, w której jest wykonywana praca. Przykładem są zarobki spawacza MAG (najpopularniejsza grupa spawaczy), który może zarobić maksymalnie około 3 000 złotych netto, spawacz aluminium oraz spawacz gazowy ze względu na konieczność posiadania wyższych umiejętności do wykonywanych czynności, może liczyć na wynagrodzenie wynoszące około 4 000 złotych netto. Najwięcej, ponieważ około 10 000 złotych netto, zarabiają spawacze podwodni, lecz miejsc pracy na tym konkretnym stanowisku jest bardzo mało.

Spawacze zatrudnieni w przedsiębiorstwach mogą liczyć na dodatkowe premie finansowe zgodne z zawartą umową. Zawód spawacza zaliczany jest do najbardziej deficytowych zawodów, dlatego zdecydowana większość przedstawicieli jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, która pozwala pracodawcą na wypłacenie dotykowych benefitów finansowych.

Zarobki spawacza za granicą

Uprawnienia spawacza można wykorzystać również do wykonania zawodu za granicą. Kraje skandynawskie oraz kraje zachodniej Europy z powodzeniem przyjmują doświadczonych spawaczy do pracy. Wysokość zarobków za granicą jest dodatkowo uzależniona od kraju, w którym jest podejmowana praca.

W Niemczech spawacz MIG może liczyć na wynagrodzenie maksymalne rzędu 5 000 euro miesięcznie, najczęściej pracując tam możemy liczyć się z zarobkami 2 000 – 5 000 euro. Porównując możliwe zarobki pomiędzy Polską a Niemcami, widzimy od razu aż pięciokrotną różnicę. Przyglądając się pracy w Belgi, możemy oczekiwać zarobków na poziomie około 20 euro za godzinę, a w Holandii można zarobić około 3 000 – 4 000 euro. Na terenie Europy najwięcej można zarobić jako spawacz w Szwajcarii, bo aż 6 000 euro miesięcznie. Wybierając ten kraj, trzeba liczyć się też z wysokimi kosztami utrzymania.

Patrząc pod kątem finansowym, najwięcej można zarobić w USA. Średnia stawka godzinowa to 200 dolarów, co sprawia, że pensja ta przewyższa zarobki np. pilota czy sędziego. Tam też najbardziej poszukiwani są spawacze podwodni. Poszukując pracy za granicą również trzeba pamiętać o tym, że stawka jest uzależniona od dotychczasowego doświadczenia, jak i miejsca świadczenia pracy w danym państwie.

W Europie oraz w USA docenia się pracowników, którzy chcą pracować w danym przedsiębiorstwie i na danym stanowisku przez minimum kilka lat. Zazwyczaj, porównując zarobki, widać, że za granica można zarobić więcej niż w Polsce i jest to główny podwód emigracji rodaków oraz braku spawaczy na Polskim rynku pracy.

Praca spawacza – czy warto?

Jak wiadomo, praca spawacza jest opłacalnym zawodem, choć fakt ten w dużym stopniu zależy od indywidualnych wymagań pracownika. Za granicą praca ta może przynieść znacznie większe dochody, jednak decydując się na taki krok, trzeba liczyć się z różnymi niedogodnościami, jak na przykład rozłąka z rodziną czy konieczność nauki języka obcego.

Przed podjęciem decyzji, należy przeanalizować wszystkie aspekty „za” i „przeciw” oraz zdecydować, czy wybrać pracę z granicą czy może uczestniczyć w szkoleniach, aby podnosić swoje kwalifikacje i awansować na Polskim rynku pracy. Przed podjęciem decyzji przede wszystkim należy posiadać odpowiednie uprawnienia. W celu zdobycia ich zapraszamy na stronę Ośrodka Szkolenia Zawodowego Alfa: https://kursyalfa.pl/kursy-spawalnicze/