Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Skup towarów zalegających w magazynie - dlaczego warto?

skup zalegającego towaru
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Zazwyczaj kiedy przedsiębiorca słyszy o możliwości skupu zalegającego towaru, w jego głowie pojawia się wiele pytań. Począwszy od tego, czy jego stany magazynowe mogą kogokolwiek zainteresować, poprzez wątpliwość, czy dysponuje odpowiednią ilością towaru, aż po koronne pytanie o sens i opłacalność takiego przedsięwzięcia. Dziś skupimy się głównie na odpowiedzi na ostatnie z tych pytań - dlaczego warto zainteresować się skupem zalegającego towaru?

Z nadwyżkami magazynowymi mierzą się producenci, hurtownicy, importerzy… Ich powstawanie może mieć różne źródła. Często wiąże się z przeszacowaniem popytu, wskutek czego w magazynach zalegają końcówki kolekcji, niesprzedany towar sezonowy, albo nawet całe nieudane serie, które nie trafiły w gusta odbiorców. Takich nadwyżek najlepiej pozbyć się od razu w całości. Przemawia za tym co najmniej kilka argumentów.

Możliwości skupu zalegającego towaru

Niechciany towar, zalegający przez długi czas w magazynie, to same kłopoty. Pomijając już nawet tak prozaiczną kwestię, jak generowany przez niego bałagan. Niekiedy przypominamy sobie o nim dopiero przy inwentaryzacji. Co więcej, nawet jeśli zostanie wciśnięty w najgłębszy kąt, to i tak ciężko ukryć, że zajmowaną przez niego przestrzeń dałoby się lepiej wykorzystać. Podobnie jak i środki, które zostały w nim zamrożone. Koszt utraconych możliwości będzie tym wyższy, im dłużej przedsiębiorca będzie zwlekał z podjęciem działania. Skup zalegającego towaru to także nieoceniona pomoc dla przedsiębiorców, którzy chcą się przebranżowić albo np. decydują się na likwidację sklepu. Zamiast organizować długą wyprzedaż, lepiej pozbyć się całego asortymentu w jednej transakcji. 

Skup zalegającego towaru w trosce o środowisko

Warto mieć na uwadze nie tylko finanse naszej firmy, ale także dobro planety. Wyrzucanie nowych, nieużywanych przedmiotów, to straszne marnowanie zasobów. I to bez względu na asortyment, którym handlujemy. Produkcja odzieży wiąże się z ogromnym zużyciem wody. Elektronika posiada wiele elementów, które mogą być groźne dla środowiska, jeśli nie zostaną poddane odpowiedniemu recyklingowi. Dlatego zamiast utylizować towar, lepiej zaoferować go mniej wymagającym klientom - a do tego właśnie prowadzi skup nadwyżek. Co więcej, utylizacja wiąże się z kosztami, a tymczasem skup zalegającego towaru pozwoli odzyskać chociaż część zainwestowanych środków. 

W przypadku produktów spożywczych skup zalegającego towaru jest tym bardziej zalecany. Pozwala uniknąć marnowania żywności, a niewątpliwie jest to duży i jeszcze zbyt często bagatelizowany problem w krajach rozwiniętych. Jeśli zatem widzimy, że nie uda nam się pozbyć stoków magazynowych przed upływem terminu przydatności, to nie ma na co czekać. Warto już zawczasu mieć przygotowany kontakt do firmy zajmującej się skupem zalegającego towaru. Jej pracownicy będą wiedzieli co zrobić, aby żywność szybko znalazła nabywców.

Skup towarów zalegających w magazynie

To jeszcze nie koniec zalet

Profesjonalizm, z jakim można spotkać się przy współpracy z doświadczonymi firmami oferującymi skup zalegającego towaru, zdejmuje z barków producenta czy hurtownika wiele zmartwień. Wycena towaru, organizacja i opłacenie transportu - to wszystko jest po stronie kupującego. Pozostaje jeszcze pytanie, jak szybko można spodziewać się zapłaty za nasz towar? Tutaj przedsiębiorców działających z handlu, przyzwyczajonych do odraczanych na długie tygodnie płatności, czeka miłe zaskoczenie. Firmy o ugruntowanej pozycji na rynku mogą sobie pozwolić na płatność z góry. Dlatego tym bardziej nie warto zwlekać. Skup zalegającego towaru pozwala naprawdę szybko odzyskać zamrożone dotąd fundusze.