Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Promocja sprzedaży – jak wpływa na wyniki finansowe?

Promocja sprzedaży
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, najprawdopodobniej zdążyłeś się już przekonać o tym, jak istotną rolę odgrywa dobrze sformułowana strategia marketingowa. To właśnie dzięki niej, a także narzędziom marketingowym, Twoja firma może pozyskiwać nowych klientów, a także utrzymywać pozytywne relacje z tymi obecnymi. Co więcej, poprzez takie działania budujesz również wizerunek marki i zakorzeniasz go w świadomości klientów. Jedną z najważniejszych technik marketingowych jest promocja sprzedaży. Jak może ona wpłynąć na Twoje wyniki finansowe?

Czym jest promocja sprzedaży?

Promocja sprzedaży jest jedną z technik marketingowych. Dzięki niej możesz w dość krótkim czasie zwiększyć sprzedaż swoich produktów. Promocja sprzedaży to działania takie jak np. loterie promocyjne, a także konkursy. Zwykle przedsiębiorcy wykorzystują promocję sprzedaży poprzez dodanie wartości dodatkowej do oferowanego i promowanego produktu. Często także klienci mają możliwość wzięcia udziału w losowaniu atrakcyjnych nagród. Promocja sprzedaży bazuje na trzech głównych cechach, do których można zaliczyć:

  • krótkookresowość – promocja sprzedaży ma charakter krótkiego, jednak precyzyjnego działania, którego celem jest zwiększenia sprzedaży;
  • natychmiastowe efekty – promocja sprzedaży pozwoli bardzo szybko zauważyć korzystne rezultaty;
  • wpływ na świadomość konsumentów – poprzez dodanie wartości do promowanego produktu zmienia się jego postrzeganie wśród konsumentów.

Jak promocja sprzedaży może wpłynąć na wyniki finansowe?

Jak promocja sprzedaży może wpłynąć na wyniki finansowe? W pierwszej kolejności musisz wiedzieć, że promocja sprzedaży nie jest tanim przedsięwzięciem, jednak pozwoli zbudować marketingową komunikację z klientami. Odgrywa ona ogromną rolę w dobrze opracowanej strategii przedsiębiorstwa, jednak firma musi przeznaczyć na nią dość wysoką kwotę.

Promocja sprzedaży to wszystkie działania o charakterze krótkookresowym, które mają przyczynić się do wzrostu sprzedaży. Analogicznie zwiększony popyt na dany produkt przekłada się na rezultaty finansowe firmy, która – mówiąc prościej – jest w stanie przez ten okres zarobić znacznie więcej.

Nabywcy chętnie kupują promowany produkt lub usługę, a dzięki temu wskaźniki sprzedaży rosną. Duży wpływ na to, że konsumenci w ten sposób reagują na promocje sprzedaży mają cztery determinanty popytu. Można do nich zaliczyć następujące czynniki:

  • zwiększony poziom konsumpcji;
  • znaczny wzrost liczby nabywców;
  • zakupy robione na zapas;
  • zmiana punktu sprzedażowego.