Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak działa kredyt konsolidacyjny?

kredyt konsolidacyjny
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Zawrotne tempo życia dzisiejszych czasów skłania do różnych działań — inwestowanie we własny dom, rozwój osobisty itd. Często zaciągane są wtedy różne kredyty, do wspomożenia domowego budżetu potrzebnymi środkami. Jednak niejednokrotnie zdarza się, że sytuacje losowe przerastają konsumenta i wpada on w finansowe kłopoty. Na ratunek wkracza wtedy kredyt konsolidacyjny.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Czasem koleje życia powodują utratę płynności finansowej. Utrata pracy, śmierć bliskiej osoby, czy inne życiowe tragedie mogą przyczynić się do kłopotów natury finansowej. Raty zaciągniętych wcześniej kredytów, czy chwilówek zaczynają wtedy się przeterminowywać i spłata zadłużenia zaczyna być coraz cięższa. Warto znaleźć mądre wyjście z takiej sytuacji, gdyż narastające zadłużenie nie jest ani przyjemną, ani bezpieczną sprawą. Kredyt konsolidacyjny może być wtedy dobrym pomysłem.

Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu kilku zobowiązań w jedno. Zostaje nam wtedy jedno zobowiązanie z jedną niższą ratą. Ze środków kredytu konsolidacyjnego pokrywane są kredyty, które zostały podpięte pod konsolidację. Możliwa jest wtedy łatwiejsza obsługa zadłużenia. Nie trzeba wtedy kontrolować wszystkich kredytów z osobna, tylko jeden duży kredyt powstały z połączenia mniejszych. Co więcej, niektóre banki oferują także dodatkowe środki finansowe w ramach kredytu konsolidacyjnego.

Konsument, który posiada kilka zobowiązań i ma trudności z zarządzaniem ich obsługi, z pewnością powinien pomyśleć nad połączeniem ich w kredyt konsolidacyjny. Wniosek o ów kredyt należy złożyć jeszcze przed wpadnięciem w poważne kłopoty finansowe, gdyż jego procedura, jak każdy inny produkt finansowy, wymaga sprawdzenia zdolności kredytowej wnioskodawcy. 

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny wnosi kilka zalet dla osoby, borykającej się ze spłatą długów. Do najważniejszych można zaliczyć:

Jedna niższa rata

Posiadając jedno zobowiązanie, pozwala się na głębszy oddech budżetowi domowemu. Koszty kredytu co prawda są wyższe, jednakże miesięczna rata jest zazwyczaj niższa niż suma rat skonsolidowanych długów.

Łatwa obsługa zadłużenia

Mając na głowie kilka zobowiązań, czasem ciężko nad nimi zapanować- kilka terminów płatności, różne wysokości rat. W tym wszystkim łatwo można się pogubić. I do pomyłki, czy opóźnienia płatności kolejnej raty niedaleka droga. Jedna miesięczna rata nie przysparza tego rodzaju problemów.

Dodatkowy zastrzyk gotówki

Kredytobiorca może w ramach kredytu konsolidacyjnego otrzymać dodatkową gotówkę na dowolny cel. Wszystko zależy od oferty banku. Warto czasem zapytać o tego rodzaju dodatki.

Kredyty, karty kredytowe, czy inne rodzaje produktów finansowych generują comiesięczne koszty. Zawsze należy przemyśleć dokładnie decyzję nad wzięciem kolejnego zobowiązania na barki. Jednak jak już konsument zdecyduje się na taki krok, musi pamiętać o skrupulatnej kontroli ich obsługi. Czasem jednak spłata długów wymyka się spod kontroli i ciężko zapanować nad regularną spłatą zobowiązań. Na szczęście kołem ratunkowym jest w tej sytuacji kredyt konsolidacyjny, który w wielu sytuacjach może pomóc wyjść z sytuacji.