Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Adwokat od alimentów w Warszawie – w czym i kiedy pomaga?

Adwokat od alimentów
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Sprawy rozwodowe zazwyczaj nie należą ani do łatwych, ani do przyjemnych. Osoby, które decydują się na rozstanie, lecz mają wspólne dzieci, mają do ustalenia sporo kwestii związanych ze sprawowaniem opieki nad małoletnimi. Istotne są też regulacje finansowe, czyli alimenty. Ich wysokość ustala sąd w oparciu o kilka czynników, m.in. potrzeby młodego człowieka i zarobki rodzica. Dowiedz się, kiedy i dlaczego warto wynająć adwokata od alimentów w Warszawie.

Zatrudnienie adwokata – alimenty w Warszawie

Bez względu na to, którą stroną w postępowaniu alimentacyjnym jesteś (płatnik lub beneficjent) możesz skorzystać z pomocy prawnika. Aby znaleźć specjalistę w tym zakresie, możesz skorzystać z wyszukiwarki i wpisać „adwokat od alimentów Warszawa”.

Alimenty rodzaj finansowej zapomogi, którą uiszcza się zazwyczaj na poczet wychowania dzieci do momentu kontynuowania przez nie nauki. Zdarza się także, że świadczenie jest zasądzane dla osoby (byłego małżonka, członków rodziny), którzy mają trudną sytuację finansowaną i nie są w stanie samodzielnie funkcjonować.

Adwokat może reprezentować osoby, które:

  • chcą wyegzekwować zapłatę alimentów od osoby uchylającej się od tego obowiązku,
  • starają się o przyznanie alimentów na dzieci,
  • chcą zwiększyć/zmniejszyć wysokość świadczenia alimentacyjnego.

Jaki jest cel każdej tego typu sprawy? Dobro dzieci lub innych osób upoważnionych do otrzymywania alimentów, aby nie znalazły się one na skraju ubóstwa. W przypadku rozwodu rodziców chodzi o to, aby standard życia małoletnich nie uległ pogorszeniu i był zbliżony do standardy życia rodziców. W przeciwieństwie do nich, ubiegający się o alimenty były współmałżonek zazwyczaj otrzymuje je w takiej wysokości, jaka jest potrzebna do przeżycia i zaspokojenia podstawowych potrzeb egzystencjalnych.

Jak pomaga adwokat od alimentów?

Sam fakt przyznania alimentów, jak również wysokość świadczenia nie są sztywnymi wartościami. Każda sprawa trafiająca na sądową wokandę jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata. Alimenty mogą dzięki temu zostać zasądzone w wyższej kwocie, jeśli uda się wykazać, że takie są potrzeby dziecka i rodzica, który będzie sprawował nad nim główną opiekę. Również w trudnych sporach, takich jak problemy z wyegzekwowaniem alimentów ustanowionych sądownie można skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Adwokat nie tylko reprezentuje interesy swojego mocodawcy, ale też udziela porad prawnych, doradza, przygotowuje pozwy i inne pisma dotyczące sprawy o alimenty.