Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Środki finansowe dla nowych przedsiębiorstw – jak pozyskać niezbędną kwotę?

pożyczka pod zastaw
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Finansowe zabezpieczenie przedsiębiorstwa to przepis na sukces. Pokazała to pandemia, która brutalnie zweryfikowała możliwości wielu firm. Ci, którzy chcą znowu założyć działalność lub odbić się po okresie strat, mogą skorzystać z różnych instrumentów wspierających biznes. Jak i gdzie to zrobić?

Fundusze dla nowych przedsiębiorców – Urząd Pracy

Mikroprzedsiębiorcy w ostatnich latach mocno skorzystali na programach wspierających nowe firmy. Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej uzyskane w Urzędzie Pracy ma swoje plusy. Zaliczają się do nich:

  • bezzwrotność (w przypadku wypełnienia warunków regulaminu);
  • relatywnie niewielkie wymagania (status bezrobotnego, zachowanie ciągłości prowadzenia działalności przez 12 miesięcy);
  • częste nabory wniosków.

Oczywiście takie wsparcie dla nowych biznesów ma też swoje wady. Jako jeden z najważniejszych można wymienić np. niewielką ilość środków finansowych. Obecnie jest to 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Pozarządowe formy wsparcia – instytucje pożyczkowe

Dlaczego nowi i aktywnie działający przedsiębiorcy chętnie korzystają z rozwiązań, takich jak https://plmfund.pl/? Prywatne instytucje pożyczkowe mają taką przewagę, że oferują firmom kapitał znacznie szybciej niż banki. 

Forma wsparcia finansowego jest porównywana z kredytem hipotecznym i odbywa się na zasadzie pożyczki pod zastaw nieruchomości lub ruchomości. Jej wysokość jest fundamentem niejednej nowej firmy lub inwestycji. 

Więcej informacji na temat takiego sposobu finansowania znajdziesz tutaj: https://plmfund.pl/pozyczka-pod-zastaw-nieruchomosci/.

Środki pozyskiwane z lokalnych programów wsparcia

Dla nowych przedsiębiorców przygotowano również kilka lokalnych systemów finansowania. Jednym z nich jest Program Polska Wschodnia, który w obecnych założeniach będzie funkcjonował do 2027 roku. Jego celem jest wsparcie aktualnie funkcjonujących przedsiębiorstw i osób, które chcą założyć działalność gospodarczą. Warunkiem jest prowadzenie biznesu na obszarze jednego z 6 województw:

  • lubelskiego,
  • podkarpackiego,
  • podlaskiego,
  • świętokrzyskiego,
  • warmińsko-mazurskiego,
  • części mazowieckiego (bez Warszawy i sąsiadujących z nią powiatów).

Finansowanie inwestycji firmowych poprzez kredyt

Część przedsiębiorców decyduje się na wykorzystanie środków bankowych celem zrealizowania inwestycji. Takie finansowanie dłużne jest szerzej opisywane tutaj: https://plmfund.pl/finansowanie-dluzne/

Przybiera ono różne formy, a jedną z nich jest sięgnięcie po kredyt bankowy. W ostatnich latach dostępność takich instrumentów utrzymuje się na wysokim poziomie. Korzyścią dla przedsiębiorców jest możliwość zaliczenia odsetek na poczet kosztu uzyskania przychodu. To przekłada się na możliwość obniżenia płaconych podatków.

Oczywiście trzeba liczyć się z koniecznością przejścia przez złożone procedury pozyskania kredytu. Niestety, dla niektórych może być to bardzo trudne lub wręcz niewykonalne. 

Dlaczego warto korzystać z dofinansowania dla firm?

Wsparcie finansowe dla nowych i obecnych przedsiębiorców ma kilka zasadniczych zalet. Pierwszą z nich jest brak ryzyka inwestowania własnych środków. Osobisty kapitał pozostaje nienaruszony w razie niepowodzenia start-upu lub konkretnego projektu w firmie. 

Kolejna korzyść to możliwość uzyskania bezzwrotnych środków z programów unijnych lub rządowych. Zwykle regulaminy takich projektów zawierają w sobie zapisy o konieczności prowadzenia biznesu przez określony czas (12, 24 lub 60 miesięcy). 

Minusami uczestnictwa w takich programach wsparcia są ograniczona liczba grantów i niekiedy bardzo wąski charakter działalności, która może uzyskać dofinansowanie.

Jak szukać najlepszych dla siebie form finansowania?

Kluczem w znalezieniu odpowiedniego dla siebie instrumentu kapitałowego jest zbilansowanie wszystkich za i przeciw. Do najważniejszych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, zaliczają się:

  • wysokość dofinansowania;
  • procedura wnioskowania;
  • koszty uzyskania kapitału;
  • warunki prowadzenia działalności;
  • okres zwrotu środków.

Warto być na bieżąco ze wszystkimi dostępnymi programami dla nowych i aktywnych przedsiębiorców. Formaty wsparcia są modyfikowane i niekiedy skorzystanie z nich jest swoistym kołem ratunkowym.