Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Na czym polegają płatności odroczone (BNPL)?

płatności odroczone
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Dynamicznie rozwijający się rynek e-commerce sprawił, że konsumenci chętniej nabywają produkty i usługi, korzystając z nowoczesnych narzędzi do finansowania zakupów. Zdobywającym popularność rozwiązaniem są płatności odroczone (BNPL). Na czym polegają?

Kup teraz, zapłać później. Jak to działa?

Opcja „kup teraz – zapłać później” to prosty system finansowania zakupów, gdzie klient może nabyć produkt lub usługę już dziś, a zapłacić za nią po 30 dniach. Płatność odroczona umożliwia również rozłożenie całkowitej kwoty na dogodne raty. Zakupy z odroczonym terminem płatności stanowią atrakcyjną alternatywę dla kart kredytowych czy tradycyjnej pożyczki lub kredytu. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą przetestować towar i mieć możliwość jego zwrotu przed dokonaniem zapłaty.

Innowacyjne płatności odroczone BNPL to korzystne narzędzie finansowania zakupów zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Przedsiębiorcy mogą dokonać nabycia produkt bez konieczności uregulowania zobowiązania w tym samym miesiącu. Jednocześnie mogą otrzymać fakturę, która pozwoli na odliczenie kwoty zakupu od podatku dochodowego oraz VAT w danym okresie kalendarzowymi. Płatność odroczona to zatem doskonałe rozwiązanie dla firm poszukujących nowych metod na optymalizację podatkową.

Wzrasta popularność płatności odroczonych

BNPL to narzędzie finansowe, które rewolucjonizuje sposób, w jaki konsumenci dokonują zakupów w sklepach internetowych. Nie ulega wątpliwości, że wzrasta popularność płatności odroczonych. Potwierdzają to dane, które mówią, że aktualnie 7% europejskich transakcji e-commerce jest realizowanych właśnie w formule płatności odroczonych. Analitycy przewidują, że w latach 2020-2027 aż o 21% urośnie rynek związany z technologią Buy Now – Pay Later. Ocenia się, że tylko w Polsce z BNPL korzysta prawie 4 mln klientów.

Dlaczego klienci wybierają BNPL?

Praktyczne korzyści wynikające z możliwości zrobienia zakupów z odroczonym terminem płatności powodują, iż konsumenci coraz częściej wybierają płatność odroczoną. Dlaczego klienci wybierają BNPL?

  • Nie muszą posiadać gotówki na koncie, by dokonać zapłaty za towar lub usługę, szczególnie gdy są one dostępne w promocyjnej cenie.
  • Mogą zamówić produkt i go przetestować zachowując prawo do zwrotu jeszcze przed dokonaniem właściwej płatności za zakup.
  • Klienci biznesowi mogą dokonać nabycia usługi, bądź towaru z zachowaniem płynności finansowej, jednocześnie dokonując optymalizacji podatkowej.

Zalety BNPL są widoczne również przy nagłych, nieprzewidzianych zakupach. W ten sposób można sfinansować zakup nieodwracalnie uszkodzonej pralki czy zmywarki, gdy nie posiadamy wystarczających zasobów finansowych.

Płatności odroczone nie tylko przy zakupach on-line

Nowoczesne płatności odroczone odkrywają swoje zalety nie tylko przy zakupach on-line. Klienci sklepów internetowych są jednymi z pierwszych beneficjentów korzyści płynących z BNPL. Jednakże odroczony termin płatności za usługi jest również atrakcyjnym rozwiązaniem w przypadku zabiegów leczniczych czy estetycznych. Definitywnie zwiększa dostępność usług medycznych dla przeciętnego Kowalskiego. Jednocześnie pozwala klinikom dentystycznym czy gabinetom medycyny estetycznej na dotarcie do szerszego grona potencjalnych klientów.

Finansowanie i płatności ratalne PayPlus i PayDent

Atrakcyjne płatności ratalne PayPlus i PayDent w modelu BNPL oferuje Mediraty – pionier na polskim rynku finansowania usług medycznych. Oferta firmy obejmuje swoim zakresem wsparcie w sfinansowaniu zabiegów dentystycznych oraz medycyny estetycznej. Możliwe jest odroczenie płatności o 30 dni bez dodatkowych kosztów albo rozłożenie na dogodne raty.

Usługi PayDent pozwalają na wykonanie leczenia stomatologicznego dokładnie wtedy, kiedy jest to potrzebne. Bez zmartwień o płynności finansową. Podobne korzyści płyną z oferty PayPlus. Umożliwia ona dbanie o zdrowie i urodę w dowolnym momencie. Klient dokonuje zapłaty w modelu najbardziej dogodnym dla siebie i swojego portfela.