Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak założyć szkołę językową? – trochę o prawie i wsparciu

szkoła językowa
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Jesteś lektorem języka angielskiego i rozważasz założenie własnej szkoły językowej? Jej prowadzenie jest dużą odpowiedzialnością, dlatego warto poszukać wsparcia, które pomoże Ci zarządzać całym procesem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, z jakich rozwiązań skorzystać, aby prowadzenie szkoły językowej było opłacalne i dawało dużo satysfakcji.

Pracujesz od lat jako lektor i sprawia Ci to dużo radości? Spełniasz się w zawodzie, ale czujesz, że chcesz się jeszcze bardziej rozwinąć? Założenie własnej szkoły językowej to świetna okazja do zdobycia nowych umiejętności, takich jak np. zarządzanie zespołem lub dbanie o płynność i niezależność finansową. Jeśli dopiero zastanawiasz się, jak to zrobić, ile kosztuje takie przedsięwzięcie i jak wyglądają kwestie prawne, ale myślenie o tym spędza Ci sen z powiek, przeczytaj ten artykuł. Okazuje się, że wcale nie musisz zaczynać od zera, żeby spełniać swoje marzenia. Możesz rozwijać się w towarzystwie mocnej i sprawdzonej marki, jaką jest szkoła językowa Early Stage

Jak założyć szkołę językową – wybór formy prawnej

Pierwszą decyzją, jaką musisz podjąć, jest wybór prawny dla nowej instytucji. Z reguły wszystko zależy od tego, czy decydujesz się zakładać firmę samodzielnie, czy z pomocą innej marki. W pojedynkę najczęściej zakłada się jednoosobową działalność gospodarczą. Ta forma wciąż pozwala na zatrudnianie pracowników, ale nie rozgranicza finansów firmy od prywatnych.

Pozostałymi formami są:

  • spółka cywilna, która jest najprostszą z nich, kiedy chcesz prowadzić firmę wraz ze wspólnikiem. Nie ma osobowości prawnej. 
  • osobowa spółka handlowa, na przykład spółka jawna, komandytowa lub komandytowa akcyjna, która ma zdolność prawną, ale nie ma osobowości prawnej.
  • kapitałowe spółki handlowe, takie jak spółka z. o. o. i spółka akcyjna, które są podobne do spółek osobowych, ale mają zdolność prawną. W zamian na założenie ich potrzebny jest kapitał zakładowy.

Nie sposób w krótkim artykule wspomnieć o wszystkich możliwościach prawnych, warto więc dowiedzieć się więcej na temat form prowadzenia firmy. Warto tutaj wspomnieć jeszcze o wybraniu kodu PKD. W przypadku szkoły językowej powinien to być PKD 85.59.A — Nauka języków obcych.

Jak założyć szkołę językową – wybór formy opodatkowania

To kolejna kwestia, która może spędzać sen z powiek osobie chcącej założyć własną działalność. 

Dochody można rozliczać za pomocą:

  • opodatkowania na zasadach ogólnych, które wybiera się najczęściej. Za uzyskane dochody płacisz określony procent podatku. Wybiera się ją często, ponieważ od kwoty podatku można odliczać koszty uzyskania przychodu, które w wypadku szkoły językowej mogą być całkiem pokaźne.
  • podatku liniowego, którego stawka jest stała i wynosi obecnie 19% od uzyskanych przychodów. Nie jest możliwe korzystanie z ulg podatkowych.
  • ryczałtu ewidencjonowanego – jest stosunkowo prostą formą rozliczania się, dlatego często wybierany jest przez tych, którzy nie decydują się na zatrudnienie księgowego. Stawka podatku wynosi 20%, natomiast możliwe jest korzystanie z ulg podatkowych.
  • karta podatkowej, dla której kwotę podatku ustala się indywidualnie z naczelnikiem Urzędu Skarbowego.

To również dość złożony temat, który warto omówić przed podjęciem decyzji z księgowym. Nie musisz się na tym znać. Skoro jesteś lektorem, to znaczy, że jesteś specjalistą od nauczania, a nie od spraw prawnych. Nie bój się więc prosić o pomoc specjalistę z tej dziedziny.

Jak założyć szkołę językową – wybór lokalu

Odpowiedni lokal, który będzie nadawał się na przygotowanie w nim biura i klasy, może być dość drogi w wynajmie. Nie musisz od razu szukać ogromnego lokalu na wynajem. Możesz zdecydować się na wynajem sali lekcyjnej na godziny, dzięki czemu nie nadwyrężysz budżetu. Czasami wystarczy mała tablica i kilka krzesełek, by uczniowie czuli się komfortowo. Pamiętaj, że najważniejsze są efekty nauczania i przyjazna atmosfera w grupie. 

Jak założyć szkołę językową – plan biznesowy

Żadna firma nie może się obejść bez planu biznesowego. Trzeba wiedzieć, skąd będziesz pozyskiwać dochody i musisz mieć na to plan. Dzisiaj nowe szkoły językowe mogą działać ze wsparciem szkoły “matki”. Sprawdź na przykład ofertę Early Stage, dzięki której możesz mieć liczyć na wsparcie metodyczne i finansowe w prowadzeniu własnej szkoły językowej. Dostaniesz również bezpieczny pomysł na biznes, nawet podczas pandemii. Z Early Stage nie obowiązuje Cię wstępna opłata przy zakładaniu franczyzy, co jest dodatkowym atutem. 

Prowadzenie szkoły językowej wymaga dużej odpowiedzialności. Na szczęście możesz otrzymać profesjonalne wsparcie, dzięki któremu cały proces nauczania i zarządzania nie będzie aż tak zawiły. Niezależnie, czy zdecydujesz się wszystko zrobić samodzielnie, czy też wybrać formę franczyzy, możesz mieć pewność, że czeka Cię wyzwanie, ale też wielka przygoda. Zatem do dzieła!