© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Konto bankowe dla 17-latka? Sprawdź, dlaczego warto je założyć

Konto bankowe dla 17-latka
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Banki do swoich ofert wprowadziły atrakcyjne konta dla młodych. Czy jednak ich zakładanie jest dobrym pomysłem? Jakie korzyści płyną z młodzieżowego rachunku bankowego? Przeczytaj i dowiedz się, jakie wymogi należy spełnić oraz poznaj kroki, które trzeba wykonać, aby otworzyć konto bankowe dla 17-latka. Przeanalizuj korzyści oraz koszty wiążące się z ROR-em dla nastolatka i podejmij świadomą decyzję.

Założenie konta osobie niepełnoletniej a wymogi prawne

Polskie przepisy mówią, że osoby powyżej 13. roku życia uzyskują ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Wśród nich znajduje się samodzielne robienie niewielkich zakupów oraz gromadzenie oszczędności. To oznacza, że 17-latek może posiadać własny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR), do którego będzie przypisana karta płatnicza. Banki przyjmują jednak miesięczny limit wypłat z konta młodzieżowego, który jest równy kwocie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce (ok. 5000 zł). Do założenia konta dla osoby niepełnoletniej wystarczy dowód osobisty (należący do dziecka) i zgoda prawnego opiekuna.

Korzyści dla nastolatków z posiadania konta bankowego

Własne konto w banku zapewnia bezpieczeństwo zgromadzonych środków. Nastolatek nie będzie musiał nosić przy sobie gotówki, ponieważ karta zbliżeniowa pozwoli mu na wygodne płatności w sklepach, pizzeriach czy kawiarniach. Rachunek bankowy świetnie sprawdzi się również w sytuacjach awaryjnych. Podczas wyjazdów wakacyjnych rodzic będzie mógł natychmiast wesprzeć dziecko finansowo, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Konto bankowe dla młodych stanowi niezłą lekcję finansów w praktyce. Młodzież oswaja się z płatnościami bezgotówkowymi i innymi nowoczesnymi rozwiązaniami oferowanymi przez banki. Twoja pociecha wyrobi sobie również nawyk kontrolowania oszczędności i monitorowania ich stanu. Będzie mogła na bieżąco sprawdzać saldo konta, wpływy i wydatki (co w dużym stopniu chroni przed impulsywnymi zakupami).

Kieszonkowe przelewane na konto pozwala uczyć się odpowiedzialności. 17-latek może samodzielnie zarządzać swoim budżetem (np. regulować rachunki za telefon, płacić za zajęcia dodatkowe i korepetycje, kupować bilety).

Niepełnoletni właściciel konta bankowego jest też w stanie:

  • wpłacać i wypłacać środki,
  • swobodnie korzystać z możliwości bankowości internetowej i mobilnej (np. płacić za zakupy w sieci),
  • płacić kartą, telefonem lub zegarkiem,
  • korzystać z płatności BLIK,
  • doładować swoją kartę miejską na przejazdy autobusowe,
  • doładować telefon,
  • ustanowić pełnomocnika do swojego konta.

Koszty konta bankowego dla 17-latka – czego można się spodziewać?

Obawiasz się kosztów za prowadzenie młodzieżowego konta bankowego? Rachunki dla osób niepełnoletnich najczęściej nie wiążą się ze stałymi opłatami miesięcznymi. Większość banków zapewnia darmowe przelewy zwykłe i natychmiastowe, przelewy na numer telefonu za pomocą BLIK oraz wypłatę gotówki w bankomatach.

Do konta można zamówić kartę płatniczą. Jej miesięczny koszt przeciętnie sięga do około 10 zł. Nastolatek może jednak uniknąć opłaty, gdy wykona określoną liczbę płatności zbliżeniowych w sklepie czy za pomocą kodu BLIK. W ten sposób banki przyzwyczajają młode osoby do korzystania z płatności bezgotówkowych.

Założenie konta nastolatkowi – instrukcja w kilku krokach

Założenie konta bankowego dla 17 latka wymaga pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego. Nastolatek może otworzyć je samodzielnie, wniosek może złożyć także rodzic. Zawsze niezbędne są jednak dane z dowodu osobistego dziecka (banki nie honorują paszportów i legitymacji szkolnych). Nieletni, który ukończył 13. rok życia, musi być obecny podczas zakładania konta młodzieżowego na swoje nazwisko.

Rachunek bankowy dla nastolatka można założyć w oddziale (gdy ktoś preferuje tradycyjną formę) lub drogą online. Gdy rodzic posiada rachunek osobisty w danym banku, najczęściej może złożyć wniosek po zalogowaniu się na swój profil w systemie bankowości elektronicznej. Niezbędne będzie wtedy jedynie potwierdzenie tożsamości nastolatka w czasie rozmowy wideo z konsultantem (zweryfikuje on podane dane i porówna dane biometryczne dziecka z tymi z dowodu osobistego).

Najpierw konto osobiste, później kolejne produkty bankowe

Osoba nieletnia nie może robić debetu na rachunku, wnioskować o limit w koncie, czy starać się o kredyt gotówkowy. Niedozwolone jest także posługiwanie się kredytową kartą. Gdy właściciel rachunku skończy 18 lat, może jednak przekształcić go w standardowe konto osobiste i zacząć korzystać z dodatkowych produktów. Oswojenie z bankowymi mechanizmami daje doskonałą wiedzę na przyszłość, która ułatwia rozsądne zarządzanie finansami.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry