Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


5 sposobów na skuteczną motywację zespołu

Karty Lunch Pass
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Sposobów na motywację zespołu jest wiele. Managerowie często stają przed wyzwaniem i jednocześnie pytaniem: co mogę zrobić, aby podwładni pracowali efektywniej? Motywacja to jednak nie tylko efektywność. Odpowiednie narzędzia sprawiają, że chęć lepszej pracy wynika z samych pracowników, ponieważ czują oni, że warto to robić. Jak obudzić w miejscu pracy nie tylko chęć do działania, ale również kreatywność i pozytywną energię? Oto 5 sprawdzonych sposobów!

1. Odpowiednie zarobki

Jest to absolutna podstawa, o której niestety wielu pracodawców nie pamięta. Wszyscy pracujemy po to, aby godnie i wygodnie żyć. Dzięki pensji każdy zaspokaja swoje podstawowe potrzeby życiowe. Jeśli nie zostaną one opłacone z powodu braku środków, wtedy taki pracownik nie będzie zmotywowany. Brak pieniędzy budzi zniechęcenie, złość oraz wrogie nastawienie do pracodawcy. Dlatego ważne, aby każdy przychodząc do zespołu, miał jasno wytyczoną ścieżkę kariery, która będzie prowadziła przez awanse i podwyżki. Pensja powinna być dopasowana do doświadczenia, umiejętności oraz zaangażowania w pracę danej osoby.

2. Twoja postawa jest ważna

Jeśli chcesz budować zespół, w którym osoby są pozytywnie nastawione do swoich obowiązków, a także czują motywację do działania – dawaj dobry przykład! Jako szef lub właściciel firmy pomagaj w rozwiązywaniu napotykanych przez zespół trudności. Rozmawiaj na ich temat zarówno w grupie, jak i indywidualnie. Zarażaj pozytywną energią i daj poczucie wsparcia oraz zrozumienia w codziennych zmaganiach swoich podwładnych.

3. Atmosfera w zespole

Przyjazne miejsce pracy z dobrą atmosferą jest niezwykle ważne dla codziennej pracy. Nie unikniemy przecież stresujących sytuacji lub nieporozumień. Ważne jest jednak, aby pracownicy czuli, że mogą polegać na wsparciu np. działu HR lub swojego bezpośredniego przełożonego. Warto również pozwolić na indywidualizację i personalizację miejsca pracy , a nawet przychodzenie z psami. Jeśli na co dzień brak bezpośrednich kontaktów z klientem, dobrym pomysłem jest również wprowadzenie luźniejszego ubioru.

4. Możliwość rozwoju

Rozwijanie wewnętrznych ambicji swoich pracowników również ma ogromną wartość. Szkolenia, konferencje, prezentacje, dzielenie się wiedzą – to wszystko sprawia, że zespół się rozwija oraz zyskuje nowe umiejętności. Perspektywa możliwości awansu również na wiele osób działa bardzo stymulująco i może okazać się doskonałym celem w codziennych działaniach zawodowych.

5. Benefity pozapłacowe

Benefity pozapłacowe to coraz częściej wybierane sposoby na zapewnienie komfortowych warunków pracy. Do najpopularniejszych należą:

  • Dofinansowanie posiłków w formie Karty Lunch Pass;
  • Dofinansowanie aktywności sportowych, kulturalnych itp.;
  • Bony zakupowe lub Evoucher.

Dzięki temu codzienność pracowników staje się nieco prostsza, a takie działania dodatkowe ze strony pracodawcy dają poczucie stabilności oraz wzmacniają przywiązanie do miejsca pracy.