© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kasy fiskalne online - jakie modele mamy do wyboru?

Kasy fiskalne online
 |  Redakcja  |  Biznes i finanse

Od stycznia 2020 roku trwa stopniowe wdrażanie nowych urządzeń fiskalnych w poszczególnych branżach. Kasy online, bo o nich mowa, komunikują się z Centralnym Rejestrem Kas prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Jak działają kasy online? Kto jest zobowiązany do ich stosowania? Jaką kasę fiskalną online wybrać? O tym w poradniku!

Kasy fiskalne online - czym są?

Kasy fiskalne online to wprowadzane od ubiegłego roku nowe urządzenia fiskalne, do stosowania których zobowiązana została spora grupa polskich przedsiębiorców. Przepisy o kasach online nabrały mocy prawnej 1 maja 2019 roku. Kasy online za pośrednictwem internetu przesyłają zgromadzone dane do Centralnego Rejestru Kas, zwanego też Repozytorium. Prowadzeniem systemu, służącego analizowaniu poprawności transakcji dokonywanych przez podatników, zajmuje się Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Celem CRK jest przeciwdziałanie poważnym nadużyciom o charakterze podatkowym.

Stosowanie kasy fiskalnych online oznacza również znaczną oszczędność czasu dla przedsiębiorców, którzy nie muszą martwić się o przesyłanie danych do urzędów. Dodatkowe funkcje urządzeń, takie choćby jak integracja z szalką ważącą czy opcja zaprogramowania 10 tys. pozycji z bazy towarowej, usprawniają przy okazji prowadzenie biznesu.Przedsiębiorcy zobowiązani do stosowania kas fiskalnych online, mogą skorzystać z odliczenia 700 zł z Urzędu Skarbowego przy uruchomieniu pierwszego urządzenia fiskalnego.

Dla kogo kasy online są obowiązkowe?

Zgodnie z treścią Ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach, obowiązek prowadzenia ewidencji za pośrednictwem kast fiskalnej online, dotyczy określonych podatników w wyznaczonych terminach.Od 1 stycznia 2020 roku kasami online objęte zostały:

  • usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów, sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędów silników spalinowych;
  • sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.

Od 1 stycznia 2021 roku kasami online objęte zostały:

  • usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;
  • sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Od 1 lipca 2021 roku kasami online objęte zostały:

  • usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, prawniczych, związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.

Warto podkreślić, że chociaż aktualnie jedynie wybrane branże są zobowiązane do korzystania z kas online, to planowane jest objęcie nimi wszystkich przedsiębiorców.

Kasa fiskalna a kasa tradycyjna - co je różni?

Kasy fiskalne online, choć podobnie jak kasy tradycyjne z elektroniczną kopią paragonu służą rejestrowaniu sprzedaży i wymagają okresowych przeglądów, różnią się od nich pod kilkoma względami. Zasadnicza różnica wynika z konieczności zapewnienia kasom online stałego dostępu do sieci teleinformatycznej. Może to być zarówno WIFI, stałe łącze internetowe, jak i GSM. Połączenie to ma zapewnić nieprzerwany i automatyczny przesył danych o transakcjach i zdarzeniach do Centralnego Repozytorium Kas (CRK).

Zobacz ofertę kas fiskalnych online w sklepie fiskalline: https://fiskalline.pl/Kasy-Fiskalne-Online/

Komunikacja kasy z organami nadzorczymi odbywa się w pełni zdalnie, bez udziału przedsiębiorcy. Fiskalna kasa online rejestruje na bieżąco wszystkie dane o sprzedaży, w tym paragony fiskalne, wydruki niefiskalne, raporty dobowe lub informacje o przeglądach, a następnie przekazuje je bezpośrednio odpowiednim organom.

Popularne modele kas fiskalnych online

Szeroka gama kas fiskalnych online pozwala na idealne dopasowanie urządzenia do potrzeb przedsiębiorstwa. Oto kilka popularnych modeli kas rejestrujących.

POSNET ERGO ONLINE

Kasa fiskalna POSNET ERGO ONLINE

Kasa fiskalna POSNET ERGO ONLINE fot. fiskalline.pl

Kasa fiskalna online POSNET o modułowej konstrukcji - zapewnia użytkownikowi swobodę wyboru między przewodowym lub bezprzewodowym połączeniem z CRK. Może być połączona również z wagą, skanerem kodów kreskowych czy terminalem płatniczym. Odporna na wstrząsy, upadki i zachlapanie, wyposażona została w dwa wyświetlacze graficzne, które gwarantują doskonałą czytelność informacji.

NOVITUS NANO ONLINE

Kasa fiskalna NOVITUS NANO ONLINE

Kasa fiskalna NOVITUS NANO ONLINE fot. fiskalline.pl

To wszechstronna kasa fiskalna, przeznaczona do pracy stacjonarnej i w terenie, którą poza niewielkimi gabarytami wyróżnia też niezwykle intuicyjna obsługa mimo wielu funkcjonalności. Wysokiej jakości podzespoły i wydajny akumulator zapewniają niezawodne działanie kasy. Podświetlana klawiatura doskonale sprawdza się w rejestrowaniu sprzedaży przy słabym oświetleniu.

FAWAG LITE ONLINE

Kasa fiskalna FAWAG LITE ONLINE

Kasa fiskalna FAWAG LITE ONLINE fot. fiskalline.pl

Pierwsza kasa fiskalna wyprodukowana przez FAWAG S.A. w wersji online. Solidne urządzenie o kompaktowych rozmiarach i ergonomicznym kształcie, wyposażone zostało w szereg praktycznych funkcji. Do kasy podpiąć można szufladę kasjerską, skaner kodów kreskowych, komputer, terminal i wagę.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry