Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak przygotować się do spotkania z doradcą finansowym? [Poradnik, przykładowe pytania]

doradca finansowy
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Dlaczego warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego? Jest to nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy, które można by stracić w wyniku podjęcia złej decyzji. Doradca kredytowy przedstawi Ci szereg ofert banków, a spośród setek różnych opcji pomoże znaleźć te pasujące do Twojej sytuacji finansowej i obecnego stylu życia. To nie wszystko. Doradcy finansowi z Confiance podpowiadają, jak należy przygotować się do takiej rozmowy.

CZYM ZAJMUJE SIĘ DORADCA FINANSOWY?

Narodowy Bank Polski na swojej stronie internetowej posiada ponad 70 zarejestrowanych placówek bankowych. Jeśli chcesz wziąć np. kredyt obrotowy, średnio każdy z banków będzie miał do zaoferowania trzy specjalne opcje. Każda z nich zawiera wielostronicowe umowy, wymaga dokładnej znajomości programu spłaty oraz posiada zapisy zabezpieczające bank przed utratą pieniędzy, które nie muszą być korzystne dla klienta. Czy jesteś w stanie poświęcić bardzo dużo czasu na przewertowanie każdej oferty i znalezienie tej najlepszej dla siebie? Zazwyczaj odpowiedź brzmi: nie. Nasi klienci często spotykają z niezrozumiałymi dla nich zapisami, które potrafią być zbyt zawile wytłumaczone nawet po wstukaniu ich w internetową wyszukiwarkę. Rozumiemy to – finanse to niełatwa branża, która wymaga bieżącego aktualizowaniu swojej wiedzy na temat ofert różnych instytucji oraz przepisów prawnych. Dlatego też przychodzimy Ci z pomocą.

Skorzystanie z usług doradcy finansowego to bardzo dobre wyjście z takich sytuacji. Jeśli wybierzesz odpowiednio, możesz mieć pewność, że doradca posiada kompetencje do pracy na tym stanowisku i wykorzysta je w poszukiwaniu najlepszych ofert dla Ciebie. Jego zadaniem jest pośredniczenie w komunikacji pomiędzy Tobą a bankiem, co dodatkowo uprości sprawę otrzymania kredytu.

O CO PYTA DORADCA FINANSOWY?

Aby wybrać najbardziej korzystną ofertę z różnych banków, należy w pierwszej kolejności odrzucić te, których wymagań nie spełniamy. Doradca finansowy będzie więc musiał zebrać bardzo szczegółowe informacje dotyczące sfery finansowej i częściowo prywatnej. Nie wynika to jednak z ciekawości, a ze skomplikowanych i szczegółowych procedur bankowych. Nie warto zrażać się takimi pytaniami.

Naszym obowiązkiem w Confiance jest poproszenie klienta o pokazanie dowodu osobistego. Musimy mieć pewność, że jest prawdziwy i że posługuje się nim ta sama osoba, którą widzimy na zdjęciu – to rutynowa procedura. Następnie mogą pojawić się pytania o stan cywilny, liczbę dzieci na utrzymaniu, ewentualnie także o inne zobowiązania finansowe np. alimenty, a także o rozdzielność majątkową, jeśli taka istnieje. Oczywiście kolejnym podstawowym pytaniem jest to o sytuację finansową, wysokość dochodu i/lub netto i brutto oraz informacje na temat sposobu jego uzyskiwania. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą warto od razu dostarczyć doradcy informacje z PIT-u za ostatni rozliczony rok oraz z miesięcy bieżącego roku. Przed spotkaniem warto wyliczyć również wartość średniego dochodu – to również może się przydać.

Kolejnym krokiem w rozmowie jest pytanie o historię kredytową. W Confiance w razie wątpliwości co do terminowej spłaty zobowiązań, jesteśmy w stanie pomóc w uzyskaniu raportu BIK. Może okazać się tak, że Twoja historia kredytowa w obecnej chwili nie pozwoli Ci na wzięcie kredytu – wtedy w Confiance zajmiemy się najpierw tym problemem, aby taka sytuacja więcej się nie powtórzyła. Czasami może również paść pytanie o wartość posiadanego majątku w postaci nieruchomości (np. samochód, dom, środki finansowe na lokatach).

Jesteśmy tu, aby Ci pomóc. Powodzenia!