© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

 • Home
 • Biznes i finanse
 • Outsourcing czynności kadrowo-płacowych – czy warto z niego skorzystać?

Outsourcing czynności kadrowo-płacowych – czy warto z niego skorzystać?

Outsourcing czynności kadrowo-płacowych
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Biura rachunkowe świadczą nie tylko usługi księgowe, ale też kadrowo-płacowe. Outsourcing kadr i płac do biura może zaś przynieść firmie wiele korzyści.

Obsługa kadr i płac – biuro rachunkowe

Przedsiębiorca zatrudniający pracowników, czy to w ramach umów o pracę, czy też w oparciu o umowy cywilno-prawne, musi liczyć się z koniecznością prowadzenia spraw kadrowo-płacowych. W zależności od ilości zatrudnianych osób i wielkości firmy, powierzane są one specjalistom. Mogą oni tworzyć odrębne działy kadr i płac, często też pracodawcy  łączą kompetencje działu księgowości z obowiązkami kadrowymi. Tym samym księgowa zajmuje się w firmie nie tylko sprawami finansowymi, ale także kadrami.

Obsługa kadrowo-płacowa przekazywana jest także często do biura rachunkowego, które jako zewnętrzny podmiot świadczy usługi na rzecz firmy. Zlecenie spraw zatrudnianych pracowników wiąże się z szeregiem korzyści, podobnie jak przekazanie biurom rachunkowym księgowości. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo i oszczędność czasu, a także gwarancję znajomości aktualnych przepisów i wprowadzanych w nich zmian.

Outsourcing kadr i płac – jakie działania poprowadzi biuro rachunkowe

Biura rachunkowe w ramach oferowanych usług prowadzą kompleksowe działania z zakresu obsługi kadr i płac. Do świadczonych usług należą:

 • prowadzenie i ewidencja czasu pracy pracowników,
 • prowadzenie i archiwizacja akt osobowych zatrudnionych osób,
 • rozliczanie urlopów wypoczynkowych i macierzyńskich,
 • nadzorowanie i kierowanie na okresowe badania lekarskie,
 • czynności związane z nawiązywaniem i rozwiązywaniem stosunku pracy,
 • wystawianie świadectw pracy,
 • przygotowywanie deklaracji PIT zatrudnionych osób,
 • sporządzanie list płac,
 • prowadzenie kart wynagrodzeń,
 • wystawianie zaświadczeń o wynagrodzeniu.

Warto zauważyć, że biuro rachunkowe może połączyć te usługi z prowadzeniem księgowości firmy. Decydując się na takie rozwiązanie, wszystkie sprawy urzędowe i formalności związane z bieżącym funkcjonowaniem firmy znajdują się zatem w rękach tego samego zespołu specjalistów – księgowej i specjalisty HR.

Korzyści zewnętrznej obsługi kadrowo-płacowej

Zarówno kadry, płace oraz księgowość, Bielsko, Warszawa czy Trójmiasto – wszystkie rządzą  się tymi samymi prawami, prowadzone przez biuro rachunkowe to przede wszystkim bezpieczeństwo. Działania podejmowane są bowiem przez specjalistów z zakresu kadr i płac oraz księgowe, którzy posiadają stosowną wiedzę i doświadczenie. Pozostają także na bieżąco z wszystkimi zmianami przepisów. Mając na uwadze fakt, że w ramach biura rachunkowego działają oni jako zespół, przedsiębiorca może liczyć na wszechstronne spojrzenie na sytuację swojej firmy.

Outsourcing kadr i płac, podobnie jak księgowości, to także oszczędność czasu i pieniędzy. Z jednej strony, osoba prowadząca działalność nie musi samodzielnie przygotowywać dokumentacji, z drugiej zaś – unika kosztów związanych z zatrudnieniem kolejnych pracowników.

Biura rachunkowe świadczą także szereg dodatkowych usług. Przykładem jest obsługa BHP, czyli wdrażanie i obsługa bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie. Pracodawca, jako podmiot zobowiązany do dbania o przestrzeganie zasad BHP w miejscu wykonywania pracy, może posiłkować się wsparciem specjalistów. Nie bez znaczenia pozostają także takie usługi jak doradztwo biznesowe, prawne, czy podatkowe. Nawet jeżeli pracownicy biura rachunkowego nie posiadają wymaganych prawem pozwoleń, biura współpracują z kompetentnymi specjalistami, którzy pozostają do dyspozycji klientów.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry