Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jaka forma opodatkowania jest najlepsza?

kalkulator podatkowy
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mają do wyboru kilka form opodatkowania. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest odprowadzanie podatku dochodowego na zasadach ogólnych. Oprócz tego istnieje podatek liniowy, ryczałt i karta podatkowa. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Wybór odpowiedniej formy opodatkowania jest bardzo ważny. Od niego zależy m.in. dostęp do różnego rodzaju ulg. Przede wszystkim ma to jednak wpływ na wysokość odprowadzanego podatku dochodowego. Aby porównać konkretne rozwiązania i sprawdzić, które z nich jest najlepsze przy określonych dochodach, można skorzystać z przydatnego narzędzia, takiego jak kalkulator podatkowy. Warto jednak znać również ogólną charakterystykę poszczególnych form opodatkowania.

Najpopularniejsze z nich jest opodatkowanie na zasadach ogólnych, które wykorzystuje tzw. skalę podatkową. To bardzo atrakcyjne rozwiązanie, ponieważ pozwala na m.in. wspólne rozliczanie się ze współmałżonkiem lub skorzystanie z ulgi podatkowej na dzieci. Opłaca się ono zwłaszcza w przypadku firm, które nie przekraczają określonego dochodu. Jeśli jest on mniejszy niż 85528 zł rocznie, stawka podatkowa wynosi bowiem 17%. W przypadku wyższej kwoty rośnie do 32%. Warto jednak przy tym pamiętać, że w 2021 roku ogłoszono Nowy Polski Ład. Zgodnie z nim już od 2022 roku drugi próg podatkowy ma zostać zwiększony do 120000 zł.

Komu opłaca się podatek liniowy?

Przy podatku liniowym stawka jest stała i zawsze wynosi 19%. Nie ma znaczenia, jakie dochody osiągnęła dana firma, ponieważ stawka nie rośnie wraz z nimi. Takie rozwiązanie jest więc najbardziej opłacalne w przypadku przedsiębiorstw, które regularnie uzyskują wysokie dochody.

Minusem podatku liniowego jest brak szansy na skorzystanie z preferencji podatkowych, takich jak wspólne rozliczanie się czy różnego typu ulgi. Dodatkowo z tego rozwiązania mogą skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą o charakterze pozarolniczym.

Ryczałt, a może karta podatkowa?

Ciekawym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest ryczałt. W przeciwieństwie do rozliczania na zasadach ogólnych i podatku liniowego odprowadza się go od przychodu, a nie od dochodu. W tym przypadku istnieją również rozmaite stawki podatkowe – ich wysokość zależy od charakteru prowadzonej działalności gospodarczej. Duże znaczenie ma tu branża, w której funkcjonuje dana firma. Jeśli chodzi o ryczałt, ułatwieniem jest brak konieczności prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów. Aby jednak przedsiębiorstwo mogło skorzystać z takiej formy opodatkowania, przychody w poprzednim roku nie powinny przekroczyć 2000000 euro.

Najmniej powszechnym sposobem opodatkowania jest skorzystanie z karty podatkowej. To interesujące rozwiązanie zwłaszcza dla rzemieślników oraz osób prowadzących działalność usługową. Stawka podatku jest w tym przypadku zależna od wykonywanego zawodu, liczby pracowników zatrudnionych w firmie, a nawet liczby mieszkańców w miejscowości, w której działa dane przedsiębiorstwo.