Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak sprawdzić, czy mój lokal spełnia warunki techniczne?

Projekt technologiczny lokalu gastronomicznego
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Gastronomia to niewątpliwie ciekawy pomysł na biznes – o ile, znajomość wytycznych branżowych czy wymogów sanitarno-epidemiologicznych nie jest wam całkowicie obca. W innym razie uzyskanie zgody sanepidu może nie mieć miejsca, a wy narazicie się na stratę czasu... i pieniędzy. Jeżeli wybraliście już lokal na wynajem, koniecznie upewnijcie się, czy aby na pewno spełnia warunki techniczne. Jak to zrobić? Zobaczcie sami!

Projekt technologiczny lokalu gastronomicznego – o tym pamiętaj

Jeszcze zanim przejdziemy do kroku, jakim jest rejestracja nowej działalności czy aranżacja wnętrza, konieczne jest przygotowanie profesjonalnego projektu technologicznego. Czym w rzeczywistości jest projekt technologiczny restauracji, być może część z was już doskonale wie... Najogólniej mówiąc, jest to dokument będący dokładnym odzwierciedleniem układu pomieszczeń oraz znajdujących się tam urządzeń technologicznych, uwzględniający wszelkie zachodzące procesy.

Wykonany zgodnie z wymogami rysunku technicznego pozwoli wam uzyskać pozytywną opinię oraz rozpocząć dalsze działania. Niemniej najpierw trzeba znaleźć lokal, który będzie spełniał warunki techniczne. Warto bowiem zdecydować się na lokal, który został już wcześniej dostosowany pod gastronomię. W tej sytuacji będziemy mogli śmiało skorzystać z istniejącego już projektu technologicznego, mając jednocześnie gwarancję, iż lokal zostanie zaakceptowany przez sanepid. Decydując się na wynajem lokalu dotąd nieużytkowanego, sprawa nieco się komplikuje... Jakie warunki techniczne powinien spełnić lokal gastronomiczny?

Jeżeli szukacie pomocy w zakresie tworzenia profesjonalnych projektów technologicznych, zajrzyjcie na stronę - https://horeca-design.pl/. Firma Horeca-Design posiada wieloletnie doświadczenie w branży.

Odbiór lokalu gastronomicznego a warunki techniczne

Projekt technologiczny pozytywnie zaopiniowany przez stację sanepidowską lub biegłego rzeczoznawcę ds. sanitarno-epidemiologicznych jest podstawą do adaptacji lokalu oraz rozpoczęcia prac remontowych. Aby jednak uzyskać akceptację sanepidu, nie wystarczy wam profesjonalny projekt technologiczny lokalu gastronomicznego. Wybrany lokal musi spełniać bowiem szereg warunków technicznych, które obowiązują branżę gastronomiczną. Jakie warunki musi spełnić lokal?

  • Wysokość – zgodnie z aktualnie obowiązującymi rozporządzeniami wysokość lokalu gastronomicznego musi wynosić 3,3 m. Istnieje możliwość obniżenia progu w sytuacji, gdy zostanie zamontowana wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna. Niemniej wymagana jest zgoda sanepidu.
  • Wykończenie ścian i podłóg – branża gastronomiczna co rusz nakłada na nas kolejne wymogi techniczne. Jeżeli mowa o ścianach i podłogach, powinny one zostać wykończone materiałami łatwozmywalnymi oraz odpornymi na uszkodzenia mechaniczne. Pamiętajcie także o jasnych i stonowanych barwach. To jeden z kluczowych wymogów technicznych!
  • Oświetlenie – zostało przyjęte, iż stosunek okien do podłogi powinien wynosić 1:8. Co więcej, w pomieszczeniach pracy stałej pracownicy powinni mieć nieprzerwany dostęp do światła naturalnego. Jeżeli nie jest to z jakichś przyczyn możliwe, wówczas należy ubiegać się o dodatkową zgodę sanepidu.
  • Sprzęt i urządzenia gastronomiczne – wszelkie urządzenia technologiczne wykorzystywane na co dzień w lokalu gastronomicznym muszą koniecznie posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny oraz być w bardzo dobrym stanie technicznym. Bez tego ani rusz! W trakcie odbioru lokalu pracownik sanepidu z pewnością zwróci na to uwagę, a wszelkie niedociągnięcia czy błędy zostaną umieszczone w sporządzanym protokole.
  • Niezbędna dokumentacja – każdy lokal gastronomiczny powinien posiadać przygotowaną, a zarazem dostępną dla pracowników księgę HAACP. Nie zapomnijcie również o stworzeniu dokumentacji GHP/GMP.

O warunkach technicznych lokalu gastronomicznego można by wiele mówić... Postanowiliśmy jednak skupić się na najważniejszych z punktu widzenia sanepidu elementach. Przygotowując się na otwarcie lokalu, koniecznie zapoznajcie się z obowiązującymi wytycznymi. Tym sposobem unikniecie kosztownych błędów, a wasz lokal będzie mógł funkcjonować zgodnie z prawem!