Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wybrać wirtualne biuro? Znajdź idealny adres dla Twojej firmy

Wirtualne biura
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Każda firma, nawet ta, która dopiero rozpoczyna swoją działalność, potrzebuje miejsca, w którym mogłaby się rozpocząć jej historia. Dla małych biznesów często jest to adres mieszkania właściciela, który jednak nie zawsze wygląda atrakcyjnie na stronie internetowej czy w informacjach kontaktowych przedsiębiorstwa. W takim przypadku z pomocą przychodzi wirtualne biuro, które jest oferowane przez wiele podmiotów w dużych miastach. Tylko jak je wybrać?

Czym jest wirtualne biuro?

Wirtualne biuro to usługa pełnego outsourcingu obsługi biurowej pod danym adresem bez realnego prowadzenia firmy z danej lokalizacji. Zazwyczaj w skład tego rodzaju usługi wchodzi odbieranie korespondencji czy połączeń telefonicznych, a także udostępnianie sal konferencyjnych czy pokoi na pojedyncze biznesowe spotkania. Wirtualne biuro jest jedną z alternatyw dla regularnego wynajmu przestrzeni, które – szczególnie w dużych miastach – może generować bardzo duże koszty.

Zalety wirtualnego biura

Wirtualne biura coraz częściej zyskują na popularności dzięki szeregowi zalet, jakie reprezentują. Wśród nich są między innymi:

  • Niższe koszty. Wynajem powierzchni biurowej w dużych miastach potrafi być bardzo drogi. Wirtualne biuro kosztuje zaledwie ułamek jego ceny, oferując dokładnie te same zalety.
  • Możliwość działania z prestiżowej lokalizacji. Chcesz zrobić wrażenie na klientach? Wybierz wirtualny adres w miejscu, który od razu wzbudzi w nich pozytywne skojarzenia.
  • Obsługa biura wliczona w cenę. Nie potrzebujesz zatrudniać sekretarek czy pracowników administracji na własną rękę – wirtualne biuro obejmuje już i te udogodnienia.
  • Dodatkowa przestrzeń, kiedy jej potrzebujesz. W skład oferty wirtualnego biura wchodzi również użytkowanie sal konferencyjnych, które możesz wykorzystywać, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jak wybrać idealne wirtualne biuro?

Wirtualne biura mają wiele zalet, ale trudno wśród nich wybrać to jedyne. Na co zatem warto zwrócić uwagę, podejmując tą decyzję?

  1. Lokalizacja biura. Jeśli Twojemu przedsiębiorstwu przydałby się „dobry adres”, wybór odpowiedniego wirtualnego biura może okazać się kluczowy dla całego przedsięwzięcia.
  2. Oferowany pakiet usług. Potrzebujesz sal konferencyjnych, a może wystarczy Ci tylko możliwość odbierania korespondencji? Wirtualne biura różnią się swoją ofertą – warto wybrać to, które zaoferuje ci najwięcej.
  3. Możliwość poszerzenia wirtualnego biura o dodatkowe usługi. Wiele firm wraz z outsourcingiem obsługi biurowej może zaoferować także usługi księgowe czy inne bonusowe formy współpracy. Warto je rozważyć, by ułatwić swojej firmie działanie.