Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


O czym pamiętać otwierając kawiarnię?

wyposażenie kawiarni
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Gdy pojawia się myśl o otwarciu własnego biznesu, należy solidnie zastanowić się nad dobrym biznesplanem. Liczą się nie tylko wyspecjalizowani pracownicy czy odpowiednia lokalizacja i wystrój lokalu.

Podstawą działalności jest wyposażenie kawiarni, dzięki któremu miejsce będzie przyciągało klientów i generowało zyski. O czym powinniśmy pamiętać otwierając kawiarnie?

Ekspres i młynek do kawy

Podstawowym elementem wyposażenia kawiarni jest oczywiście ekspres. Najlepiej sprawdzą się ekspresy kolbowe lub profesjonalne ekspresy przelewowe. Te pierwsze będą jednak wymagać przeszkolenia personelu, ze względu na bardziej skomplikowaną obsługę.

Wybierając ekspres należy zwrócić uwagę na ciśnienie, temperaturę wody, pojemność zbiorników, wydajność sprzętu i moc grzałek. Warto zweryfikować, czy ekspres posiada wbudowany młynek, dzięki czemu możliwe jest mielenie kawy na bieżąco, czy potrzebne będzie osobne urządzenie w tym celu. Warto pomyśleć również o zakupie specjalnej szafki pod ekspres wykonanej ze stali nierdzewnej, łatwej do utrzymania w czystości.

Zastawa do kawiarni

Serwując gorące napoje trzeba być przygotowanym, by mieć w czym je podać. Warto zaopatrzyć się w zastawę kawiarnianą, uwzględniając nie tylko różnej wielkości filiżanki i szklanki, ale także mleczniki, dzbanki do herbaty, cukiernice, spodki, talerzyki, a także łyżeczki i sztućce.

Zmywarka do zastawy kawiarnianej

Wymagania sprzętu gastronomicznego różnią się w zależności od zastosowania. Zmywarka w kawiarni musi posiadać inne właściwości niż zmywarka w restauracji czy pubie. Przede wszystkim musi być przystosowana do mycia filiżanek i spodków, których w kawiarni zużywa się najwięcej. Wielkość i wydajność sprzętu zależy w dużej mierze od zapotrzebowania lokalu.

Akcesoria dla baristów

Przyrządzanie kawy to prawdziwa sztuka. Jednak by osiągnąć odpowiedni efekt nie wystarczy dobry ekspres oraz wysokiej jakości ziarna kawy. Ważne są także umiejętności baristy i akcesoria, jakimi dysponuje. W obowiązkowym wyposażeniu kawiarni powinny więc znaleźć się dzbanki do spieniania mleka, szczotki do czyszczenia ekspresu, tamper do ubijania zmielonej kawy, mata tampingowa czy precyzyjne wagi i termometry do spienianego mleka.             

Meble gastronomiczne i inne elementy wyposażenia kuchni

Kawiarnia to nie tylko gorąca kawa. W tego typu lokalach serwuje się również inne napoje, a często także desery. Warto więc pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu kawiarni – shakerach do koktajli, pucharkach, łopatkach do ciast, nożach kuchennych, paterach, a także chłodziarkach, kostkarkach do lodu czy czekoladziarkach. Kuchnia powinna być wyposażona w profesjonalne meble gastronomiczne, między innymi stoły robocze oraz szafę porządkową ze zlewem.