Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu w firmie

Samochody w firmie
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Nowe (choć mogą być używane) samochody w firmie to popularna inwestycja wśród polskich przedsiębiorców. I nic dziwnego, ponieważ auta przydają się przy wielu zadaniach: można nimi dostarczać towary, jeździć w delegacje czy dojeżdżać do klientów

Nawet jeśli nasza działalność nie jest bezpośrednio związana z transportem, najprawdopodobniej samochody w firmie znajdą dużo zastosowań. Jeśli więc planujesz zakup pojazdu firmowego, warto zorientować się wśród różnych możliwości i zastanowić, który model wybrać. Nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Samochody w firmie – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Na początku musisz wiedzieć, że nie ma tu drogi na skróty. Nie da się wskazać jednego modelu czy choćby marki, która byłaby idealnym rozwiązaniem dla każdej firmy. Bo przecież firmy są różne, działają w różnym stylu, różnych branżach, z różnymi klientami. Najlepsze auto będzie do tego dopasowane. Jak dopasować samochody w firmie do jej charakteru? Zacznij od rozważenia kilku kwestii.

Pierwsza to ładowność. Czy samochody w firmie będą służyły do przewozu towarów? Jeśli tak, to jakie będą ich gabaryty i jaka ładowność auta będzie zadowalająca? Czy wystarczy auto z dużym bagażnikiem, czy może lepiej zainwestować w samochód dostawczy?

Oprócz towarów trzeba też rozważyć ilość podróżujących osób – to znaczy jak wiele z nich będzie jeździło jednym samochodem. Być może wystarczy nam mały, dwuosobowy pojazd, idealny do poruszania się po mieście? Albo 7-osobowe auto pozwoli nam zaoszczędzić na dwóch mniejszych modelach?

Kolejna kwestia to obszar wykorzystywania pojazdów. Czy będą jeździły głównie po mieście? A może codziennie będą ruszały w trasę pomiędzy miastami? Od tego zależy np. jaki napęd warto wybrać – po mieście zdecydowanie przyda się samochód z silnikiem elektrycznym, ale może nie być najlepszym pomysłem na dalekie trasy.

Oczywiście warto też pamiętać o budżecie. Ale tu uwaga! Wydatki na samochody w firmie to nie tylko kwesta ich zakupu. Warto zwrócić uwagę na tak zwane total cost of ownership albo TCO. Co kryje się pod tą nazwą? Wszystkie wydatki, jakie ponosimy przy samochodzie – zarówno cena jego zakupu, jak i ubezpieczenia, serwisowania czy eksploatacji (paliwo itp.). TCO mogą się bardzo różnić między sobą w zależności od tego, czy kupimy auto nowe (wyższa cena zakupu, niższe koszty serwisowania), czy używane (tańsze w zakupie, droższe w utrzymaniu), ale też od tego, ile pali wybrany przez nas model, jakie wykorzystuje paliwo itp. Aby poznać TCO, można skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów.

Jak sfinansować samochody w firmie?

Samochody w firmie mogą być finansowane na różne sposoby. Możesz je kupić, wykorzystując takie narzędzia finansowe jak kredyt samochodowy na samochód używany, kredyt samochodowy na samochód nowy czy leasing samochodowy. Używane pojazdy też mogą być finansowane na różne sposoby. Oprócz tego zawsze możesz kupić auto za gotówkę, ale w przypadku przedsiębiorstw jest to rzadko wybierana opcja, ponieważ inwestycje realizowane przez kredyt celowy czy leasing po prostu realizowane są na korzystnych warunkach. Kredyt samochodowy ma zwykle niewielkie oprocentowanie i udzielany jest bez większych problemów.

Sięgając po kredyt samochodowy, warto zestawić oferty różnych banków i wybrać tę, która okaże się najkorzystniejsza. Czasem sprzedawcy samochodów proponują specjalne oferty dostępne w ich salonach, jednak nie musisz się na nie decydować – warto sprawdzić, czy rzeczywiście są one najbardziej opłacalne. Analizując kredyt samochodowy, zwróć przede wszystkim uwagę na RRSO, tzn. rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Pokazuje ona faktyczne koszty, jakie poniesiesz i jest dużo lepszym wskaźnikiem, niż oprocentowanie kredytu, które może być niskie, ale sam kredyt mało korzystny, jeśli wiązać się będzie z dużą prowizją za udzielenie, wysokimi kosztami ubezpieczenia itd.