Instytucja prokury jest pewnego rodzaju formą pełnomocnictwa w spółkach. Produkt pełni w spółce rolę dodatkowego przedstawiciela firmy. Warto wiedzieć, kim jest dokładnie prokurent, kto i w jaki sposób może nim zostać oraz jakie ma prawa.
Kim jest prokurent w spółce i jakie ma możliwości?
Prokurent to osoba, której w spółce udzielona została prokura. Innymi słowy, pełni ona funkcję szczególnego reprezentanta firmy. Definicję prokury jasno określa Kodeks cywilny. Przepisy Kodeksu cywilnego stanowią, że prokurę rozumieć można jako pełnomocnictwo, które udzielone zostało przez spółkę konkretnej osobie. Pełnomocnictwo to uprawnia prokurenta do reprezentowania spółki, dokonywania czynności sądowych i pozasądowych związanych z działalnością spółki. Oznacza to, że prokurent ma prawo do reprezentacji spółki w toku postępowania sądowego, administracyjnego oraz podatkowego. Prokurent ma również prawo do podpisywania umów w imieniu spółki, zaciągania zobowiązań i realizacji innych czynności, które związane są z działalnością przedsiębiorstwa. Prokurent nie ma jednak prawa do zbycia spółki, zbywania i obciążania nieruchomości należących do spółki oraz oddania jej do czasowego użytkowania. W każdym z tych przypadku konieczne jest posiadanie dodatkowego pełnomocnictwa.
Kto może być prokurentem w spółce?
Prokurentem w spółce może zostać ustanowiona każda osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Prokurentem nie może zatem zostać osoba niepełnoletnia lub ubezwłasnowolniona. Co ważne, prokurent nie musi być pracownikiem spółki. Na funkcję tę może zostać powołana osoba z poza firmy. Nie jest tu wymagane także konkretne wykształcenie. Decyzję o tym, kogo ustanowić prokurentem podejmuje zarząd spółki. Ten powołać możne również więcej niż jednego prokurenta. Jeśli chodzi o ilość prokurentów w spółce, to nie ma tu żadnych ograniczeń. Jeśli zarząd spółki decyduje się na ustanowienie kilku prokurentów, to może skorzystać również z tzw. prokury łączonej. Oznacza to, że prokurenci większość decyzji muszą podejmować wspólnie. W innym przypadku mowa jest o prokurze oddzielnej. Zarząd spółki prokurę ustanowić musi zawsze na piśmie. W innym przypadku prokura będzie nieważna. Decyzja o udzieleniu prokury musi być również zgłoszona do Krajowego Rejestru Sądowego. Pamiętać trzeba, że zgodę na ustanowienie prokurenta wyrazić muszą wszyscy członkowie zarządu.
Jaka jest odpowiedzialność prokurenta?
Przepisy Kodeksu cywilnego nie określają dokładnej odpowiedzialności prokurenta. Wszelką odpowiedzialność za działalność spółki zawsze ponosi jej zarząd. Trzeba jednak wiedzieć, że prokurent może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Może się tak stać, jeśli zarząd spółki uzna, iż przekroczył on zakres udzielonego mu umocowania. Prokurent może również zostać pozwany w ramach przepisów Kodeksu cywilnego, jeśli zarząd spółki uzna, iż swoim działaniem doprowadził on do szkody na rzecz spółki. Wówczas spółka może domagać się od prokurenta odszkodowania.
Jak odwoływany jest prokurent?
Prokurę odwołać można w każdym momencie i nie trzeba tu podawać żadnej przyczyny takiej decyzji. Nie jest tu również potrzeba uchwała spółki. Prokurenta odwołać może dowolny członek zarządu spółki, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Po odwołaniu prokurenta do Krajowego Rejestru Sądowego złożony musi być odpowiedni wniosek o wykreślenie prokurenta.
Jak zatem widać, prokurent ma wiele praw, ale i obowiązków. Mówiąc o funkcjonowaniu spółek, warto zapoznać się również z informacjami dotyczącymi systemów rozliczeń czasu pracy w spółkach. Dobrze w tym zakresie jest wiedzieć m.in. co to jest system RCP i jak działa?