Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Malta – podatek od kryptowalut

podatek od kryptowalut
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Malta jest prawdopodobnie jednym z bardziej atrakcyjnych, o ile nie najbardziej atrakcyjnym państwem Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o względy gospodarcze. Opiera się to na dwóch stabilnych filarach. Pierwszy, to naprawdę innowacyjna gospodarka narodowa, głównie opierająca się na zagranicznym kapitale. Z kolei drugi, to naprawdę przyjazny i elastyczny system podatkowy.

Malta podąża ścieżką hazardu

Malta to obecnie europejski lider, jeżeli chodzi o licencje wydawane na świadczenia usług hazardowych online. Swoje siedziby ma tutaj kilka tysięcy firm z branży hazardowej. Jednak na Malcie nie liczą się tylko usługi hazardowe – maltański parlament widzi też ogromny potencjał w kryptowalutach. Maltański rząd stwarza przyjazne warunki dla projektów, które są oparte na technologii blockchain. Na Malcie mają swoje siedziby Binance oraz BitBay, jedne z największych oraz najbardziej znanych giełd kryptowalut na świecie. Warto dodać, że branża hazardowa, to obecnie aż ponad dziesięć procent maltańskiego PKB.

Jeżeli chodzi o tę drugą giełdę kryptowalut, czyli BitBay, to ta oryginalnie miała swoją siedzibę w Polsce. Jednak przez agresywną politykę Komisji Nadzoru Finansowego oraz polskich banków, a także brak jasnych regulacji prawnych kryptowalut, zdecydowała na przeniesienie swojej siedziby na Maltę. Ostatecznie stracił na tym polski budżet, ponieważ na Malcie nie było żadnych problemów i przeszkód.

Przyjazne kryptowalucie systemy prawne

Malta to najczęściej wybierany kraj, jeżeli chodzi o realizację projektów z branży hazardowej. Dodatkowo przyjęte ustawy sprzyjają wszelkim projektom związanym z kryptowalutami. Polscy przedsiębiorcy za sprawą przejrzystych przepisów oraz sprzyjających struktur podatkowych, dzięki którym mogą zoptymalizować swoje podatki, coraz częściej wybierają Maltę na siedzibę swojej firmy - patrz fundacja Malta. W porównaniu do Malty, polskie państwo ma niejasne zasady, jeżeli chodzi o działalność gospodarczą związaną z kryptowalutami. Przez to, że Urząd Skarbowy ciągle zmienia zdanie, podatnicy do tej pory nie wiedzą, jak rozliczać kryptowaluty ze Skarbem Państwa. Poza Maltą jest oczywiście wiele innych krajów sprzyjających kryptowalutom oraz działalności z nią związanej.

Warto mieć na uwadze, że obecnie istnieją możliwości prowadzenia biznesu na znacznie bardziej korzystnych warunkach, niż te w Polsce. Należy jednak pamiętać, że będąc polskim rezydentem podatkowym, posiadamy nieograniczony obowiązek podatkowy. Czyli jeśli chcemy prowadzić działalność gospodarczą związaną z kryptowalutami, powinniśmy zmienić miejsce zamieszkania oraz centrum interesów zarówno gospodarczych, jak i życiowych.