Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dlaczego firma produkcyjna potrzebuje systemu ERP?

System ERP
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

System ERP (Enterprise Resource Planning) to oprogramowanie służące do zarządzania procesami w biznesie. Świetnie sprawdzi się nie tylko w dużych firmach, ale również w małych i średnich przedsiębiorstwach. Wiele korzyści przynosi wdrożenie systemu ERP – takiego jak Microsoft Dynamics 365 Business Central – w firmach produkcyjnych. Dlaczego taka firma potrzebuje oprogramowania klasy ERP?

Korzyści z wykorzystania systemu ERP w firmach produkcyjnych

Najważniejszym aspektem wdrożenia systemu ERP jest zintegrowanie wielu obszarów biznesowych w jednym środowisku. To jednak nie jedyny argument za tym, by wprowadzić narzędzie w firmie produkcyjnej. System Microsoft Dynamics 365 Business Central (dawniej Microsoft Dynamics NAV daje jej dużą przewagę konkurencyjną nad innymi firmami z branży. Zapewnia bowiem lepsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa w takich zakresach jak:

  1. Usprawnienie realizacji procesów – oprogramowanie ERP pomaga w łączeniu informacji z wielu różnych źródeł. Poszczególne procesy są nadzorowane przy użyciu jednego narzędzia, co do minimum ogranicza ryzyko pomyłek. Dodatkowe zastosowanie rozwiązań klasy Business Intelligence pozwala na raportowanie danych w czasie rzeczywistym i szybkie reagowanie na zawsze aktualne informacje. Natomiast dzięki integracji z Microsoft 365 (wcześniej Office 365) możliwe jest utworzenie kontaktu w systemie ERP z poziomu aplikacji Outlook, przeprowadzenie procesu sprzedażowego lub zakupowego z poziomu klienta poczty czy edytowanie listy nabywców lub dostawców w aplikacji Excel.
  2. Poprawa komunikacji - w obrębie firmy oraz w kontaktach z kluczowymi partnerami biznesowymi. System ERP zapewnia szybszy przepływ informacji i dzielenie się ważnymi danymi związanymi z produkcją z pracownikami i zewnętrznymi podmiotami, takimi jak dystrybutorzy, sprzedawcy czy dostawcy.
  3. Zautomatyzowanie – automatyzacja procesów pozwala na oszczędność czasu pracowników. Dzięki systemowi ERP automatyzacja może przebiegać na wielu obszarach takich jak: fakturowanie, produkcja, zarządzanie dostawcami czy kalkulacja kosztów.
  4. Śledzenie – Business Central zapewnia automatyzacje śledzenia zapasów. Dzięki tej funkcjonalności producenci mogą mieć pełną kontrolę nad zarządzaniem i śledzeniem numerów partii, numerów seryjnych, danych nabywcy oraz historii transakcji. Umożliwia to śledzenie zapasów w ramach łańcucha dostaw.

system ERP w firmach produkcyjnych

System ERP szyty na miarę potrzeb firmy produkcyjnej

Jak widać system ERP może przynieść firmie produkcyjnej wymierne korzyści. Ze względu na to, że jest on bardzo rozbudowanym narzędziem i pełnić będzie kluczową rolę w firmie, warto przy jego wdrożeniu skorzystać z usług doświadczonego partnera. Pomoże on w zdiagnozowaniu najważniejszych potrzeb i ogólnych wymagań organizacji, przeanalizuje działania i operacje zachodzące wewnątrz firmy. Na tej podstawie partner wdrożeniowy, taki jak NAV24 przygotuje system ERP szyty na miarę danej firmy produkcyjnej i dostosowany do jej konkretnych potrzeb.