Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak inwestować w fundusze? [5 zasad inwestowania]

fundusz inwestycyjny
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Jednym z najlepszych rozwiązań obecnie, na pomnożenie swoich oszczędności jest inwestowanie w fundusze inwestycyjne. To, co kiedyś uznawane było za nadmierne ryzykowanie, dzisiaj stanowi podstawowe rozwiązanie, które umożliwia nam faktyczną pracę pieniądza. Czemu nie lokaty i konta oszczędnościowe? Ze względu na nikłe oprocentowanie, które na dzień dzisiejszy nie różni się niczym od trzymania pieniędzy w skarpecie. Istotne jest jednak, by inwestować w fundusze z głową. Poznaj 5 najważniejszych zasad, jak inwestować w fundusze inwestycyjne.

Co to jest fundusz inwestycyjny?

Fundusz inwestycyjny to nic innego, jak produkt finansowy, którym zarządza grupa wyspecjalizowanych ekspertów inwestycyjnych. To właśnie zarządzający funduszem decydują, w jaki rodzaj aktywów finansowych inwestowane będą nasze pieniądze, które w określonym horyzoncie czasowym mają nam przynieść zysk. 

My, jako klienci mamy do wyboru dziesiątki, jeśli nie setki funduszy inwestycyjnych, różniących się od siebie typem (fundusze bezpieczne, zrównoważone bądź agresywne) oraz rodzajem aktywów, w jaki fundusz inwestuje. W każdym momencie inwestycji, gdy stopa zwrotu z funduszu nas satysfakcjonuje, możemy wycofać swoje środki, ciesząc się zyskiem. 

Zasada 1 - Przed inwestycją zapoznaj się ze szczegółami funduszu 

Pierwsza zasada, którą powinniśmy się kierować, wybierając konkretny fundusz inwestycyjny, to zasada dokładnego zapoznania się ze specyfiką danego produktu. Dla jakich klientów fundusz jest przeznaczony? Czy dla tych, którzy planują inwestować latami? A może dla inwestorów, którzy liczą na krótkoterminowy zysk? Jaka jest minimalna wielkość wpłaty? W jakie aktywa fundusz inwestuje środki klientów? Bez tych informacji ciężko będzie nam dokonać optymalnego wyboru dostosowanego do naszych potrzeb. 

Zasada 2 - Urealnij swoje oczekiwania

Kolejna zasada związana z inwestowaniem w fundusze inwestycyjne wiąże się z urealnieniem naszych oczekiwań. To prawda, że fundusze inwestycyjne dają nam perspektywę wygenerowania znacznie większego zysku, niż lokaty czy konta oszczędnościowe, jednak musimy mieć świadomość, że nie jest to magiczna skarbonka, z której wciąż będą wysypywać się pieniądze.

Fundusz inwestycyjny pozwoli nam przy dobrych wiatrach zarobić od 3, do nawet 5%. To jak najbardziej realne oczekiwania. Nie liczmy jednak na to, że magicznym trafem po kilku miesiącach wartość inwestycji podwoi się. 

Zasada 3 - Dobierz fundusz do horyzontu czasowego naszej inwestycji

Jednym z najważniejszych czynników, który powinien wpłynąć na wybór funduszu inwestycyjnego, jest nasz oczekiwany horyzont inwestycyjny. Chcemy zainwestować pieniądze na rok? Z może naszym celem jest długoterminowa inwestycja zamykająca się w horyzoncie kilkunastu lat? 

To bardzo ważne pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, i na podstawie którego musimy wybrać odpowiedni fundusz. Co do zasady, im dłuższy horyzont, tym agresywniejszy fundusz możemy wybrać. Jeśli chcemy ulokować pieniądze w funduszu akcyjnym jedynie na pół roku, istnieje prawdopodobieństwo natrafienia na okres bessy, który skutecznie skurczy nasze oszczędności nawet o połowę. 

rynki finansowe

Zasada 4 - Poznaj mechanizmy kierujące rynkami finansowymi

Jeśli chcemy zacząć inwestować w fundusze, warto wiedzieć, co wpływa na nasze inwestycje. Jakie czynniki, makroekonomiczne, mikroekonomiczne, parametry związane z analizą techniczną czy kwestie gospodarcze sprawiają, że nasz fundusz inwestycyjny nagle zaczyna nurkować? Co sprawia, że nasze inwestycje rosną?

Jeśli chcemy świadomie inwestować, warto poznać podstawy rynków finansowych i najważniejsze pojęcia związane z inwestycjami. Z tą wiedzą możemy wybrać najlepszy fundusz na https://www.nntfi.pl/fundusze-inwestycyjne.

Zasada 5 - Przygotuj się psychicznie na zmniejszenie wartości swoich inwestycji

Nie zawsze fundusz inwestycyjny będzie rósł, zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Musimy nastawić się na chwilowe bessy, a nawet spore tąpnięcia notowań funduszu od czasu do czasu. Szczególnie musimy być na to uczuleni, gdy decydujemy się na wieloletnie inwestycje. Gospodarka funkcjonuje na zasadzie cykli koniunkturalnych - co kilka lat możemy cieszyć się z hossy, po której następuje bessa. Im szybciej zaakceptujemy ten stan rzeczy, tym szybciej osiągniemy optymalne nastawienie psychiczne do naszych inwestycji. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących funduszów inwestycyjnych, czytaj tutaj.