Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Co wpływa na wartość bitcoina?

wartość bitcoina
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Chiny po raz kolejny zmniejszyły potencjał bitcoina, zaostrzając ograniczenia dotyczące wydobycia kryptowalut. Nakazały bankom blokowanie transakcji związanych z kryptowalutami. Wiadomość ta spowodowała, że cena bitcoina spadła pod koniec czerwca o 10 procent w stosunku do dwutygodniowego minimum. Chciałbyś rozpocząć handel kryptowalutami? Sprawdź opinie o aplikacji Libertex.

Bank centralny Chin ostrzegł kilka z największych banków państwowych i Alipay Jacka Ma, aby "zbadać i zidentyfikować" konta bankowe ułatwiające handel kryptowalutami. Nakazano zablokowanie wszystkich podejrzanych transakcji.

Agricultural Bank of China, China Construction Bank i ICBC zostały wezwane do dyskusji na temat "świadczenia usług w zakresie transakcji kryptowalutowych". Regulator chce, aby grupy finansowe zidentyfikowały i zablokowały wszystkie przelewy na konta prowadzone przez giełdy kryptowalutowe i innych pośredników. Bank centralny kieruje obywateli w stronę korzystania z własnej waluty cyfrowej, którą zaczął testować na dużą skalę.

"Handel Bitcoinami w Chinach będzie kontynuowany, ale stanie się mniej płynny, a spready wzrosną" - powiedział Leo Weese, współzałożyciel Hong Kong Bitcoin Association. "Ludzie ograniczą się do handlu ze swoimi przyjaciółmi i zaufanymi osobami".

Restrykcje wobec górników bitcoin

Urzędnicy we wszystkich prowincjach Chin podążyli za Mongolią i wydali kolejne restrykcje wymierzone w górników bitcoinów. Dotyczą one prowadzonych operacji wydobywczych . Syczuan, bogata w hydroenergię prowincja w południowo-zachodnich Chinach, nakazała 26 największym lokalnym kopalniom wstrzymanie działalności na czas prowadzenia dochodzenia. Syczuan był postrzegany jako miejsce ostatniej szansy dla operacji górniczych wypchniętych z innych prowincji.

Tymczasem Bank Centralny nadzorujący rozwój cyfrowego euro w Unii Europejskiej mówił w rozmowie z Financial Times o jego zaletach. Fabio Panetta, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego, powiedział, że zwiększy to prywatność konsumentów i ochroni strefę euro przed "zagrożeniem" ze strony konkurencyjnych kryptowalut. Mogłyby one podważyć suwerenność monetarną.

Szacuje się, że 65% wydobycia bitcoina ma miejsce w Chinach. Przez regulacje, górnicy zostają zmuszeni do przeniesienia się do innych krajów. Redystrybucja powinna pomóc złagodzić wcześniejsze obawy o dominację Chin w wydobyciu bitcoinów na świecie.

Gdzie przeniosą się chińscy górnicy?

Jednym z miejsc dla chińskich górników może okazać się Teksas. Stan ten korzysta z jednych z najniższych na świecie cen energii, rosnącego udziału odnawialnych źródeł energii i zderegulowanej sieci energetycznej. Co najważniejsze, jego gubernatorem jest jeden z najbardziej pro-kryptowalutowych polityków w kraju, Greg Abbot.

W chwili obecnej górnicy z Ameryki Północnej korzystają z szerszego zakresu źródeł energii w porównaniu do górników z regionu Azji i Pacyfiku. W mniejszym stopniu polegają na spalaniu paliw kopalnych, takich jak węgiel. Północnoamerykańscy górnicy w 28% korzystają z energii pochodzącej z węgla, w porównaniu do 65% w przypadku górników z Azji i Pacyfiku. Północnoamerykańscy górnicy częściej podłączają swoje zakłady do wspólnej sieci energetycznej, co w naturalny sposób różnicuje wykorzystywane źródła energii.

Ameryka Północna ma również więcej bodźców do zaopatrywania górników w odnawialne formy energii, zarówno na wolnym rynku, jak i poprzez regulacje rządowe. Niebotyczne zużycie energii przez przemysł wydobywczy jest nadal przedmiotem publicznej kontroli w Stanach Zjednoczonych. W maju Elon Musk ogłosił, że jego firma, Tesla, nie będzie już akceptować bitcoina jako metody płatności, dopóki przemysł wydobywczy nie osiągnie 50% wykorzystania czystej energii. W czerwcu senator Elizabeth Warren (D-Mass.) publicznie skrytykowała bitcoina za jego negatywny wpływ na środowisko, wzywając do zwiększenia regulacji wokół przemysłu wydobywczego.

chińscy górnicy

Stany Zjednoczone mogą okazać się przyszłym miejscem dla chińskich górników

Dla wszystkich innowacji, jakie technologia wnosi do ery cyfrowej, zawsze będą istniały pewne przeszkody. Tak jak w przypadku Chin, będą to regulacje rządowe, które trzeba pokonać. Takie obostrzenia są powszechnie uważane za krótkoterminowe w długoterminowej grze. Mogą nie tylko zakazywać, ale również wspierać rynek kryptowalutowy.