Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rodzaje myjni samochodowych — która będzie najlepszą inwestycją dla Ciebie?

myjnia bezdotykowa
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Jeśli chcesz zainwestować w myjnię samochodową, zacznij od analizy dostępnych rozwiązań. Na rynku istnieją bowiem warianty automatyczne oraz samoobsługowe. To jednak nie koniec możliwości. Myjnie klasyfikuje się bowiem także pod względem konstrukcji, stosowanych mechanizmów oraz wykorzystanej technologii.

W praktyce w grupie myjni automatycznych wyróżnia się myjnie tunelowe oraz portalowe. W przypadku myjni samoobsługowych są to myjnie modułowe i kontenerowe. Jeśli nie wiesz, czym różnią się konkretne warianty tych produktów, poznaj kilka faktów i dowiedz się, która opcja jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia!

Myjnie samoobsługowe — wersja kontenerowa i modułowa.

Przegląd dostępnych myjni samochodowych warto zacząć od ich najpopularniejszej wersji, czyli wariantu samoobsługowego. Z pewnością wiesz, jak wyglądają takie miejsca, czy jednak znasz ich rodzaje? Dzielą się one bowiem na myjnie modułowe oraz kontenerowe. Obie wersje umożliwiają samodzielne czyszczenie karoserii, jednak nieco się od siebie różnią. 

  • Myjnia samoobsługowa kontenerowa - zgodnie z nazwą, wyposażona jest w znajdujący się w obrębie konstrukcji kontener pełniący funkcję zaplecza technologicznego. Ze względu na znaczną ilość miejsca może on również pełnić funkcję pomieszczenia socjalnego lub małego biura. Wiodące na rynku rozwiązania przy pomocy jednego kontenera umożliwiają zaopatrzenie do sześciu stanowisk mycia.
  • Myjnia samoobsługowa modułowa - swoje zaplecze techniczne zawiera w znacznie mniejszej obudowie zwanej modułem. Jest to wariant wymagający mniejszej powierzchni do funkcjonowania. Pojedynczy moduł sprawdzonej firmy jest w stanie zaopatrzyć do trzech stanowisk mycia. W przypadku chęci rozbudowy punktu możliwe jest dołożenie kolejnego modułu, który jak poprzedni- będzie w stanie obsłużyć dodatkowe trzy stanowiska.

Myjnie kontenerowe będąc rozwiązaniem dedykowanym do bardziej uczęszczanych lokalizacji, sprawdzą się doskonale w gęsto zaludnionych osiedlach, lokalizacjach przy dyskontach i marketach z dużym ruchem.

Myjnie kontenerowe w porównaniu do modułowych są rozwiązaniem, które wymaga większej ilości miejsca, oferując w zamian możliwość obsługi większej ilości stanowisk, większe bezpieczeństwo zaplecza technicznego oraz dodatkową przestrzeń, którą możemy wykorzystać według własnego uznania.

Myjnie modułowe natomiast, najlepiej sprawdzą się jako uzupełnienie już istniejącego biznesu. Ze względu na swoją niską cenę dają możliwość prostej i skutecznej dywersyfikacji źródeł przychodu. Kiedy punkt okaże się lepszą inwestycją niż oczekiwano i jeśli pozwala na to dostępna przestrzeń, zawsze można rozbudować swój obiekt o kolejny moduł i większą ilość stanowisk. Myjnia modułowa to odpowiednie rozwiązanie dla właścicieli warsztatów samochodowych, którzy chcieliby rozszerzyć swoją działalność. Ten wariant jest odpowiedni również dla małych miejscowości oraz miejsc o niezbyt dużym natężeniu ruchu.

Jeśli chcesz otworzyć myjnię samoobsługową, weź pod uwagę m.in.:

  • Otoczenie w pobliżu planowanego punktu.
  • Natężenie ruchu w pobliżu planowanego punktu.
  • Wielkość oraz możliwości działki przeznaczonej pod inwestycję.
  • Przyszłe możliwości rozwoju.

Każda profesjonalna firma realizująca takie inwestycje będzie w stanie oszacować wszystkie wymienione elementy oraz doradzić optymalne rozwiązania. Bez wątpienia warto skorzystać z doświadczenia dostawcy lub sprawdzonego producenta myjni samoobsługowych.

Myjnia automatyczna — biznes na większą skalę.

Jeśli zastanawiasz się, nad otwarciem samodzielnego punktu mycia pojazdów o zmaksymalizowanej dziennej przepustowości — z pewnością powinna znaleźć się w nim myjnia automatyczna. Nowoczesne technologie oraz innowacyjne mechanizmy czyszczące umożliwiają automatyczne mycie od 30 do nawet 100 samochodów na godzinę.

myjnia automatyczna

Możliwe do wyboru warianty myjni automatycznych to:

  • Myjnia portalowa (bramowa) - Kompaktowe rozwiązanie oferujące możliwość obsłużenia dużej ilości pojazdów w krótkim czasie. Głównymi zaletami myjni portalowych są wydajność i stosunkowo niewielkie gabaryty.
  • Myjnia tunelowa - Najwydajniejsze rozwiązanie z dostępnych wariantów na rynku. Umożliwia osiągnięcie najwyższej przepustowości przy najkrótszym czasie mycia pojazdu. Duża możliwość konfiguracji poprzez dodawanie lub odejmowanie poszczególnych modułów myjących. Do funkcjonowania wymaga znacznej powierzchni.

Zalety myjni tunelowej to m.in.: niezwykła szybkość mycia, łatwa obsługa oraz możliwość wyboru wariantów o zróżnicowanej długości i ilości programów mycia. Jeśli więc chcesz maksymalnie zoptymalizować koszty i zwiększyć zyski obsługując przy tym wiele pojazdów, ten wariant będzie dla Ciebie odpowiedni. Korzystanie z myjni tunelowej nie wymaga opuszczania swojego samochodu, który przemieszczając się wzdłuż tunelu myjącego już po kilku minutach wyjeżdża z niego czysty i gotowy do dalszej drogi.

Inwestorzy, którzy zdecydują się na myjnię portalową, z pewnością odniosą korzyści związane z oszczędnością miejsca przy zachowaniu możliwości obsługi dużej ilości pojazdów. Jest to więc idealne rozwiązanie dla właścicieli stacji benzynowych, warsztatów mechanicznych oraz salonów samochodowych. Mycie samochodu w tym wariancie odbywa się poprzez wielokrotne przejścia portalu myjni- tzw. bramy nad pojazdem, który okalany jest dyszami wodnymi oraz szczotkami będącymi w ruchu. Samochód w tej opcji jest unieruchomiony, dzięki czemu ten wariant myjni nie wymaga wykorzystania obiektu o dużej przestrzeni, jak ma to miejsce w przypadku myjni tunelowej. Na rynku dostępne jest wiele modeli myjni portalowych, które nie tylko umożliwiają skuteczne mycie, ale i suszenie pojazdów.

Podsumowując, jeśli nie wiesz, w jaką myjnię zainwestować, weź pod uwagę przewidywane natężenie ruchu i zapotrzebowanie na tę usługę w Twojej okolicy. Jeśli planujesz otwarcie myjni samoobsługowej, zastanów się także, ile stanowisk będzie optymalne i czy potrzebujesz dodatkowej przestrzeni w postaci kontenera. Pamiętaj także, że na początek warto po prostu zbadać rynek, inwestując w małą myjnię modułową i jeśli zapotrzebowanie będzie wysokie, rozbudowywać obiekt. Jeśli masz pewność, że na Twoim obszarze wymagana jest naprawdę wysoka przepustowość mycia — wybierz myjnię tunelową, jeśli jednak nie dysponujesz dużą ilością miejsca pod dodatkową inwestycję, rozwiązaniem tego problemu będzie kompaktowa myjnia portalowa.