© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak zwiększyć komfort pracy biurowej?

Jak zwiększyć komfort pracy biurowej
 |  Redakcja  |  Biznes i finanse

Siedzenie jest nieodłącznym elementem pracy w biurze. Niestety zajmuje 4. miejsce na liście głównych czynników zgonów na świecie. Każdego roku prawie 500 mln osób umiera z powodu siedzącego trybu życia i braku aktywności fizycznej. Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń biurowa może nie tylko zapewnić długie i szczęśliwe życie, ale również zadbać o dobre samopoczucie oraz produktywność pracowników. W stworzeniu bezpiecznego i komfortowego stanowiska pracy może pomóc biurko z elektryczną regulacją wysokości.

Skutki długotrwałej pracy w pozycji siedzącej

Człowiek stworzony jest do aktywnego trybu życia, potrzebuje go jak tlenu. 8 godzin przy biurku, siedzenie w samochodach, przy stole podczas konsumpcji posiłków oraz odpoczynek w wygodnym fotelu powodują, że nasze ciała zaczynają odczuwać niedobory ruchu.

Najczęstszymi skutkami przebywania w pozycji siedzącej są:

 • schorzenia kręgosłupa - ból pleców, szyi, barków, górnej części pleców, choroba dyskowa
 • nadwaga
 • przyspieszone starzenie organizmu
 • cukrzyca typu 2
 • choroby serca i nadciśnienie
 • syndrom leniwego jelita
 • przedwczesna śmierć

Jak zapobiegać skutkom pracy w pozycji siedzącej i zwiększyć komfort przebywania w biurze?

Dbając o zdrowie pracowników, warto postawić na ergonomiczne stanowisko pracy. Kilka niewielkich zmian może znacznie poprawić atmosferę i komfort. Oto 4 wskazówki, które pomogą Ci ograniczyć skutki siedzenia.

Biurko podnoszone elektrycznie - lekarstwo na dolegliwości zdrowotne

Biurka podnoszone elektrycznie to podstawowe wyposażenie każdego komfortowego miejsca pracy. Umożliwiają dostosowanie wysokości do wzrostu użytkownika oraz pracowanie w najzdrowszym dla człowieka trybie siedząco-stojącym.

Biurka elektryczne są lekiem na całe zło pracy na siedząco. Zmniejszają obciążenia kręgosłupa i negatywne skutki zdrowotne spowodowane siedzeniem. Połączenie stania i siedzenia podczas pracy sprzyja zwiększaniu produktywności, koncentracji i kreatywności.

Wszystkie dostępne modele stołów od Meble-Ruchome gwarantują odpowiednio dużą ilość miejsca na nogi. Różne warianty szerokości biurka umożliwiają dopasowanie do każdego wnętrza i zapewniają odpowiednią przestrzeń do rozmieszczenia wszystkich niezbędnych rzeczy do pracy.

Podwójne biurko elektryczne na czterech nogach

Światło naturalne konieczne do życia

Światło jest życiem i ma duży wpływ na człowieka pod względem fizjologii i psychiki. Odpowiednie oświetlenie biura i stanowiska pracy poprawia zdolności umysłowe. Badania dowiodły, że dostęp do większej ilości światła naturalnego potrafi podnieść produktywność pracownika nawet o 15%!

Większa ilość promieni słonecznych wpływa na samopoczucie i poziom energii życiowej. Ich odpowiednia ilość zmniejsza ryzyko odczuwania senności i zmęczenia. Światło naturalne poprawia zdrowie pracowników.

Postaw na przyjemną temperaturę w biurze

W pomieszczeniu mogą panować różne temperatury, nieraz całkowicie niedopasowane do potrzeb pracowników. Może Ci się wydawać, że przecież nie da się wszystkim dogodzić - nic bardziej mylnego. Oprócz montażu klimatyzacji możesz wyeliminować ten problem dzięki indywidualnym systemom ogrzewania i chłodzenia.

Osobiste systemy grzewczo-chłodzące pozwolą na dostosowanie temperatury do własnych preferencji. Jeśli nie chcesz decydować się na środki osobiste, zadbaj o to, aby temperatura w biurze oscylowała wokół 22-24 °C. Właśnie w takich warunkach pracownicy popełniają mniej błędów i wykonują zadania zdecydowanie szybciej.

Obowiązkowa przerwa i poprawna pozycja

Każdej osobie pracującej przed komputerem przysługuje prawo do 5-minutowej przerwy na każdą godzinę pracy. Mimo iż przepisy kodeksu pracy są jasne i klarowne, niewielu pracowników korzysta z tego przywileju. To poważny błąd!

Krótka przerwa powinna być obowiązkowym nawykiem każdego pracownika. Powinna służyć chwilowej aktywności i rozruszaniu nóg oraz kręgosłupa. Przebywając w pozycji siedzącej, należy zadbać o odpowiednią postawę. Pamiętaj, aby nie garbić się oraz nie zakładać nogi na nogę.

Zalety biurek z elektryczną regulacją wysokości

Biurko sterowane elektrycznie ma więcej zalet niż zwykłe biurko. Oto najważniejsze z nich. 

 • Biurko elektryczne poprawia Twój stan zdrowia. Koniec z bólem szyi, barków czy kręgosłupa. Odpowiednie rozłożenie czasu stania oraz siedzenia odciąża układ ruchu i wzmacnia naczynia krwionośne.
 • Połączenie siedzenia i stania w pracy zwiększa wydajność. Uczucie znudzenia, zmęczenia, czy lenistwa zniknie wraz ze zmianą pozycji.
 • Biurko z elektryczną regulacją wysokości to niezawodny pomocnik w każdym biurze. Praca w trybie siedząco-stojącym poprawia koncentrację i polepsza pamięć.
 • Korzystając z biurka stojącego, wprawiasz swoje ciało w ruch. Aktywność fizyczna sprawia, że poczujesz się bardziej szczęśliwy, energiczny i natchniony.
 • Używanie biurka elektrycznego bardzo dobrze wpływa na metabolizm. Im bardziej jesteś aktywny fizycznie, tym masz niższy poziom glukozy. Dobra wiadomość jest taka, że praca przy biurku na stojąco może zastąpić niektóre ćwiczenia fitness i spalić zbędne kalorie.
 • Badania wykazały, że osoby, które siedzą, są aż o 49% bardziej narażone na przedwczesną śmierć. Skrócenie czasu pracy w pozycji siedzącej może zwiększyć średnią długość życia aż o 2 lata.
 • Przebywanie w pozycji siedzącej zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca o 147%. Godzina intensywnych ćwiczeń może nie nadrobić negatywnych skutków całodziennego siedzenia. Warto więc korzystać z biurek regulowanych, aby zminimalizować ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Mężczyzna pracujący na stojąco przy biurku z regulacją wysokości

Jakie biurko elektryczne wybrać?

Biurka z elektryczną regulacją wysokości zaprojektowano tak, aby podnieść komfort, ergonomię i ułatwić pracę. Na rynku dostępnych jest wiele modeli biurek, ale który jest najlepszy?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i zadań, jakie ma spełniać mebel. W ofercie Meble-Ruchome znajdują się biurka z regulacją wysokości do zastosowania w domu, biurach, zakładach przemysłowych, szkołach, bibliotekach czy salach konferencyjnych.

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepsze biurko elektryczne:

 • Zakres regulacji wysokości: aby biurko spełniało swoje zadanie, musi być dostosowane do Twojego wzrostu. W większości przypadków wystarczy, gdy biurko będzie zmieniać położenie blatu w zakresie od 70 do 120 cm. Aby dokładnie dopasować stół, należy zmierzyć wysokość od podłoża do łokcia zgiętego pod kątem 90 stopni w pozycji stojącej.
 • Rozmiar i kolor stelaża oraz blatu: poszczególne modele dostępne są w różnych szerokościach oraz wielkościach blatu i stelaża. Firma Meble-Ruchome oferuje stelaże o szerokości od 72 do ponad 200 cm. Rozmiar oraz kolor biurka i blatu muszą być dopasowane do przestrzeni, w której będą się znajdować, ale przede wszystkim do Twoich wymagań co do wielkości powierzchni roboczej.
 • Liczba silników: na rynku dostępne są modele, które obsługiwane są poprzez 1-, 2-, a nawet 3-silnikowy system podnoszenia. Stelaże 2- i 3-silnikowe posiadają synchronizator ruchu, który jest jednym z najbardziej awaryjnych elementów całego zestawu. Gdy ulegnie zniszczeniu, może to doprowadzić do nierównomiernego podnoszenia/opuszczania i uszkodzenia konstrukcji. Dodatkowo 1-silnikowy system regulacji wysokości jest cichszy i pobiera mniej prądu.
 • Udźwig: czynnik ten ma znaczenie, gdy zamierzasz korzystać z “ciężkiego sprzętu” na biurku, np. kilku monitorów lub jednostek centralnych. Im większy udźwig, tym pewniej, że biurko będzie stabilne i nie ulegnie zniszczeniu.
 • Panel sterowania: to istotny element w przypadku gdy z jednego biurka korzysta kilku pracowników. W tej sytuacji warto zdecydować się na panel z wyświetlaczem LCD i możliwością zapamiętania kilku pozycji. Jeśli będziesz jedynym użytkownikiem mebla warto pozostać przy tradycyjnym panelu z przyciskami góra/dół, który jest gwarancją bezawaryjności.

Projekt biura z biurkami regulowanymi od Meble Ruchome

Inwestycja w biurko z elektryczną regulacją wysokości zwróci się bardzo szybko i przyniesie korzyść zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Poprawa komfortu pracy przyczyni się do szybszej realizacji zadań, zadowolenia pracownika i pozytywnej opinii pracodawcy.

Zrób krok do poprawienia komfortu pracy w swojej firmie, zakup biurka elektryczne i zyskaj wdzięcznych, zadowolonych i zdrowych pracowników.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry