Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Różnica między magazynem wirtualnym a centrum logistycznym

Magazyny do wynajęcia
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Dynamiczny rozwój technologiczny, a także postępująca informatyzacja, sprawiają, że firmy logistyczne dysponują obecnie wieloma narzędziami i sposobami na jeszcze skuteczniejszą realizację zleconych zadań. Idealnym na to przykładem jest chociażby magazyn wirtualny – wykorzystywany coraz częściej i przez coraz większą liczbę podmiotów działających na rynku.

Pomimo rosnącej popularności tego typu rozwiązań, nadal dla wielu firm pozostają one tajemnicą. Magazyny wirtualne często zestawiane są z fizycznymi centrami logistycznymi, a przecież to dwa zupełnie odmienne pojęcia. Mamy nadzieję, że poniższe informacje wyjaśnią tę kwestię.

Co to jest magazyn wirtualny?

Jak sama nazwa wskazuje, nie jest to coś, co występuje fizycznie. Mowa tu bowiem tylko (albo aż) o oprogramowaniu komputerowym, które pozwala zarządzać zespołami magazynowymi. Do czego ono służy? Do zbierania informacji na temat fizycznych magazynów, a także znajdujących się w nich towarach.


Dzięki temu firmy logistyczne mogą w łatwy sposób zarządzać łańcuchem dostaw i realizacją czynności magazynujących. Rozwiązania wirtualne okażą się korzystne również dla klientów, którzy zyskują dostęp między innymi do komunikatów dotyczących aktualnego stanu dostawy.

Magazyny do wynajęcia w centrach logistycznych

W ten sposób wskazaliśmy na podstawową różnicę dzieląca oba pojęcia – w przypadku centrów logistycznych mamy bowiem do czynienia ze zbiorem fizycznych magazynów, w których przetrzymywane są poszczególne towary.


Warto w tym miejscu podkreślić, że magazyn wirtualny może być częścią centrum logistycznego. Służyć będzie on do zarządzania jego pracą. Takie połączenie omówionych rozwiązań zagwarantuje znacznie efektywniejszą pracę i szybszą realizację wszystkich zleconych zadań. W systemie znaleźć mogą się również magazyny do wynajęcia - za sprawą zbieranych informacji, firma doskonale wie, komu je udostępnia i na jakich zasadach. Wszystkie decyzje mogą być więc podejmowane z jednego miejsca.