Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kredyt hipoteczny, a marża banku

pośrednik finansowy
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Staranie się o kredyt hipoteczny dotyczy współcześnie bardzo wielu osób, nie każdy dysponuje gotówką odpowiadającą wartości wymarzonego domu czy mieszkania. Pomimo powszechności zaciągania kredytu na własne M, mało kto rozumie, czym są poszczególne opłaty związane z uzyskanym wsparciem finansowym i jak ważna jest zależność pomiędzy nimi. Czym jest marża dla banku i co wpływa na jej wysokość?

Istotność WSZYSTKICH kosztów kredytowania

Każdy kredyt hipoteczny jest złożony z kilku różnych kosztów, dlatego wysokość całkowitego kosztu kredytowania jest znacznie większa niż realnie pożyczone od banku pieniądze – wyjaśnia pośrednik finansowy z firmy FinansowyPiotr.

Na kredyt hipoteczny składa się przede wszystkim oprocentowanie, prowizja, opłaty dodatkowe, takie jak między innymi ubezpieczenie zaciąganego kredytu oraz marża. Bardzo wielu potencjalnych kredytobiorców zwraca uwagę przede wszystkim uwagę na oprocentowanie. Nie jest to zła praktyka, ale pod warunkiem, że bierze się pod uwagę wysokość reszty standardowych opłat związanych z kredytem mieszkaniowym.

Kluczowa jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, wskazująca na realny koszt pożyczanego wsparcia finansowego – podpowiada wspomniany wcześniej agent hipoteczny.

W związku z powyższym opłata w postaci oprocentowania jest zazwyczaj poprawnie definiowana przez klientów bankowych. Jest to nic innego jak suma stałej marży banku i zmiennej stopy oprocentowania. Również koszta dodatkowe są raczej dla wszystkich zrozumiałe. Także prowizja wydaje się zagadnieniem oczywistym w znaczeniu, natomiast zazwyczaj do czasu spotkania się z kolejnym pojęciem związanym z kosztami kredytowania, czyli marżą. Należy więc pamiętać, że prowizja jest opłatą jednorazową, natomiast marża to część oprocentowania i stanowi zysk banku.

Jakie czynniki wpływają na wysokość marży?

Marża jest szczególnym kosztem kredytowania, bo jej wysokość jest silnie uzależniona od wielu różnych czynników. Pierwszym z nich jest cel kredytu, w przypadku kredytu hipotecznego marża osiąga zazwyczaj najniższą wartość (w porównaniu np. do kredytu konsolidacyjnego). Poza tym ważny jest wskaźnik LTV wyrażający zależność pomiędzy kredytem a wartością domu czy mieszkania, na którego zakup pożyczamy pieniądze od banku oraz wysokość prowizji banku.

Nie każdy potencjalny kredytobiorca zdaje też sobie sprawę z tego, że na wysokość marży kredytu ma wpływ jego historia kredytowa. Jeśli możemy się pochwalić wiarygodnością finansową, to z powodzeniem możemy próbować negocjować wysokość marży z bankiem. Równie zaskakującym dla wielu osób czynnikiem wpływającym na marżę są dodatkowe produkty bankowe. Nie każdy wie, że jeśli skorzystamy z więcej niż jednej oferty bankowej, czyli np. poza kredytem hipotecznym wyrobimy w danej jednostce kartę kredytową, to możemy liczyć na lepsze warunki kredytowania.