© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy beachflagi mają coś wspólnego z plażowaniem?

flaga reklamowa winder
 |  Redakcja  |  Biznes i finanse

Beachflaga (beach flag) to dosłownie flaga plażowa. Ta konstrukcja reklamowa jednym kojarzy się z żaglami, innym z husarskimi skrzydłami, a jeszcze innym z ptasimi piórami. We wszystkich przypadkach kluczową rolę odgrywa otwarta przestrzeń i wiatr, jego szum w cienkiej, lecz mocnej materii z wydrukiem reklamowym. Stąd wzięła się jeszcze jedna nazwa flagi plażowej: winder. Czy to wszystko ma jakieś związki z plażowaniem?

Można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że nazwa flaga plażowa pochodzi od miejsca, w którym po raz pierwszy pojawiły się windery. Być może ich pierwowzorem są flagi wywieszane na jednostkach pływających oraz na nabrzeżach i plażach. Jednak obecnie powiązania z plażowaniem są tylko jednym z uprawnionych skojarzeń, a flaga z napisem „sale” jest znacznie lepiej znana odbiorcom niż np. „danger for swimming”.

Czym jest i do czego służy flaga plażowa?

Można nieco przewrotnie zauważyć, że beachflaga nie jest klasyczną flagą, a przynajmniej nie przypomina jej na pierwszy rzut oka. Nie da się też nie zauważyć, że winder reklamowy znajduje niezliczone zastosowania również poza plażą i w ogóle poza otwartymi przestrzeniami.

Uniwersalność zastosowań flag plażowych podkreśla specjalistka reprezentująca producenta winderów reklamowych DisplayPlanet: – Windery doskonale zadomowiły się na ulicach, w halach sportowych, przed sklepami i przed lokalami gastronomicznymi. Są też stałym wyposażeniem stacji benzynowych, komisów samochodowych oraz punktów usługowych i lokali handlowych. Dotyczy to szczególnie tych lokali, które prowadzą swoją działalność w pasie drogowym. Winder jest nie tylko wygodnym i skutecznym sposobem prezentowania treści reklamowych i promocyjnych: można go też wykorzystać do oznaczania tras imprez sportowych czy dowolnego obszaru w terenie, na którym odbywa się mecz, koncert, impreza targowa lub festyn.

W rozumieniu czysto technicznym flaga plażowa to elastyczny lub sztywny, zagięty w górnym odcinku maszt oraz przymocowany do niego płat syntetycznej tkaniny. Zwężający się ku górze maszt znajduje się w materiałowym tunelu, który biegnie wzdłuż jednego z pionowych brzegów flagi. Od dołu materiał jest naciągnięty i przymocowany za pośrednictwem sznurka: może być przywiązany bezpośrednio do masztu lub do specjalnego obciążnika. Dzięki temu materiał z wydrukiem jest estetycznie napięty i rozprostowany na całej powierzchni.

Elastyczny maszt windera dobrze radzi sobie z naporem wiatru: nawet bardzo silne podmuchy nie są w stanie złamać elementów wykonanych z włókna szklanego. Flaga plażowa wykorzystuje też wiatr do wykonywania obrotów wokół własnej osi. Jest to możliwe dzięki temu, że maszt łączy się z częścią wkręcaną w podłoże lub podstawą za pośrednictwem elementu obrotowego. Możliwość obracania się masztu to dodatkowe zabezpieczenie przed uszkodzeniami konstrukcji pod presją wiatru i opadów atmosferycznych.

Flaga reklamowa, firmowa i dekoracyjna

Windery są uniwersalne nie tylko ze względu na miejsce ekspozycji, ale też w związku z charakterem drukowanych na nich treści graficznych i tekstowych. Najczęściej na materiale flagi znajduje się nazwa produktu lub hasło reklamowe. Równie dobrze flaga reklamowa winder może być elementem budowania świadomości marki. W takim przypadku zawartość graficzna koncentruje się na ukazaniu logotypu i odpowiedniej ekspozycji kolorów firmowych.

Nieco mniej oczywistym zastosowaniem flag plażowych jest realizacja różnych funkcji estetycznych. Ten sposób wykorzystania jest częsty w przypadku instytucji kulturalnych, które posiadają flagi plażowe np. z reprodukcjami dzieł sztuki z własnych zbiorów. Łączą one funkcje informacyjne i czysto estetyczne. Windery pozbawione logotypów i treści czysto reklamowych nadają się do neutralnego marketingowo oznaczenia obszaru, na którym odbywają się plenerowe koncerty, spektakle teatralne i inne wydarzenia artystyczne. Wysokie na kilka metrów windery sprawdzą się w roli widocznych z daleka oznaczeń sektorów dla publiczności lub punktów informacyjnych na imprezach masowych.

Wnioski z przedstawionych rozważań są oczywiste: beachflagi z plażowaniem łączy głównie nazwa. Jeżeli oceniać je z punktu widzenia miejsca ekspozycji, to równie dobrze może to być piaszczysta wydma nad morzem, jak i ekskluzywny butik w galerii handlowej. Windery sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy lekkiej i wysokiej konstrukcji reklamowej, którą można szybko ustawić w na bardzo małej powierzchni podłoża.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry