Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Lokowanie nadwyżek finansowych a fundusze pasywnie zarządzane

fundusze pasywnie zarządzane
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

W ciągu ostatnich trzech dekad nasz naród znacząco się wzbogacił. Przyczynia się to do systematycznego generowania nadwyżek finansowych, które coraz chętniej inwestujemy z myślą o bliższej i dalszej przyszłości. Niewiele osób decyduje się na trzymanie środków w gotówce, na lokatach czy nawet w obligacjach skarbowych, w czym niemały udział mają obawy związane z rosnącą inflacją. Czy istnieje bezpieczny sposób na inwestowanie długoterminowe, dostępne również dla osób nieposiadających dużego wykształcenia finansowego?

Zamiast wybierać poszczególne akcje, zainwestuj w cały indeks!

Starannie wyselekcjonowane portfolio walorów dobrych spółek może wypracowywać bardzo solidne zyski - niekiedy nawet przez dekady. Przykładem tego jest, chociażby działalność legendarnego inwestora Warrena Buffeta, który może poszczycić się rokrocznymi, ponad 20-procentowymi wzrostami osiąganymi średnio przez ostatnie 50 lat. Jednak by móc samodzielnie zbudować taki portfel należałoby nabyć sporo wiedzy i doświadczenia, pozwalających na podejmowanie świadomych decyzji inwestycyjnych. Jeśli masz doświadczenie w inwestowaniu, to z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę, jak wiele zmiennych należy wziąć pod uwagę, a i tak rynek nie zawsze zachowuje się zgodnie z założeniami. Osoby, które nie chcą zajmować się profesjonalnie lub choćby hobbystycznie rynkami finansowymi, prawdopodobnie poczują się nieco przytłoczone ilością danych do przeanalizowania, trudno im będzie również na bieżąco reagować na zachodzące zmiany. 

Jak się jednak okazuje bardzo duża część inwestorów pomimo kalkulacji, wykorzystywania wskaźników, wzorów i zmiennych, osiąga gorsze wyniki, niż benchmark w postaci indeksu w kraju, w którym inwestują. Przykładowo S&P 500 na przestrzeni ostatnich dekad wykazuje się średnim wzrostem około 11% rok do roku, co jest bardzo dobrym wynikiem i przy inwestowaniu długoterminowym pozwala na zbudowanie solidnego kapitału. Właśnie taką możliwość dają inwestorom fundusze pasywnie zarządzane typu ETF, dające ekspozycję na wybrane rynki, indeksy czy segmenty. Z racji na pasywny charakter są bardzo tanie w obsłudze i nie wykonują zbędnych ruchów kapitału. 

Czy ETF to rozwiązanie idealne?

Jak to ze wszystkim bywa, odpowiedź brzmi - to zależy. Jeśli szukasz krótkoterminowych okazji inwestycyjnych na szybkie pomnożenie kapitału, to może to nie do końca być najlepsze rozwiązanie. Jeśli natomiast Twoim celem jest budowanie kapitału, który będzie wykorzystany na emeryturze, albo gdy Twoje dziecko wkroczy w dorosłe życie, to odpowiedni ETF może być doskonałym rozwiązaniem.