Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kredyt na auto: samochodowy czy gotówkowy?

kalkulator rat kredytu gotówkowego
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Istnieje kilka alternatywnych dla gotówki metod finansowania zakupu wymarzonego pojazdu. Każda z nich ma swoją specyfikę, z którą warto się zapoznać przed podpisaniem umowy kredytowej. Transakcję na kupno samochodu możemy zrealizować posługując się kredytem, który sam w sobie dzieli się na dwie wersje: samochodowy oraz gotówkowy.

Które rozwiązanie okaże się korzystniejsze z punktu widzenia wnioskodawcy? Czy warto zaciągać kredyt samochodowy, precyzujący cel wykorzystania środków? Czy może lepszym wyjściem okaże się kredyt gotówkowy? Spróbujmy wspólnie odpowiedzieć na te zagadnienia.

Czym jest kredyt samochodowy?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu samochodowego, podpisujemy z bankiem umowę finansowania zakupu określonego pojazdu. Procedura przyznawania tego typu pożyczki staje się analogiczna do zawierania kredytu hipotecznego, chociaż oczywiście opiewa na znacznie mniejsze kwoty. Jednak również tutaj będziemy zmuszeni wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową, ustalaną indywidualnie z bankiem. Kredytów celowych banki udzielają na samochody osobowe, a także na motocykle, przyczepy, maszyny budowlane, czy traktory. Cel finansowania pożyczki musi być precyzyjnie określony w umowie, a zabezpieczeniem spłaty zadłużenia staje się najczęściej sam kredytowany pojazd.

W związku z koniecznością ustanowienia zabezpieczenia na pojeździe, bank musi się upewnić co od jego wartości. Wybierając kredyt samochodowy, fundusze bankowe najczęściej popłyną w kierunku pojazdów nowych lub zaledwie kilkuletnich. Bank nie zgodzi się na finansowanie samochodu 10- letniego z powodu mniejszych szans odzyskania pieniędzy po odsprzedaży.

Kredyt samochodowy oferuje natomiast znacznie niższe oprocentowanie w stosunku do kredytów gotówkowych. Dostępny online kalkulator rat kredytu gotówkowego pozwala szybko wyliczyć koszty przyznawanej pożyczki. Harmonogram spłaty rat ustalany jest w oparciu o postanowienia umowne. Największą popularnością cieszą się standardowe kredyty samochodowe, które podlegają spłacaniu w ramach comiesięcznych rat kapitałowo-odsetkowych.

Kredyt gotówkowy z przeznaczeniem na samochód

Drugą możliwością uzyskania wsparcia finansowego na zakup pojazdu staje się otrzymanie kredytu gotówkowego, który banki i instytucje pozabankowe przyznają na dowolny cel. Kredyt gotówkowy nie posiada zabezpieczenia w postaci zastawu rejestrowego czy przywłaszczenia na wypadek niewypłacalności dłużnika. Brak konieczności ujawnienia celu kredytowania przed bankiem pozostaje zaletą dla wielu osób, które chcą kupić samochód powypadkowy lub posiadający więcej niż 10 lat.

Kredyt samochodowy zaciągamy na konkretny pojazd, który musimy mieć już znaleziony. Decydując się na kredyt gotówkowy, mamy możliwość spokojnego poszukiwania pojazdu po wpłynięciu środków na konto. Ceną tej elastyczności staje się natomiast wyższe oprocentowanie kredytów gotówkowych. Również w tym przypadku cennym narzędziem okazuje się kalkulator rat kredytu gotówkowego.

Na jaką metodę finansowania się zdecydować? Jeśli chcemy kupić nowy samochód o dużej wartości, warto podjąć wysiłek przejścia przez procedury bankowe i wybrać kredyt samochodowy. Niższe oprocentowanie przełoży się na zmniejszone koszty obsługi zadłużenia. Jednak jeśli zależy nam na elastyczności na etapie selekcji lub chcemy zakupić samochód z wieloletnią historią, najlepszą opcją staje się kredyt gotówkowy. Kredyt gotówkowy jest ponadto elementem oferty wielu instytucji pozabankowych, które bardzo często stosują mniej restrykcyjne metody oceny zdolności kredytowej.