© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy leasing samochodu dla nowej firmy się opłaca?

leasing samochodu
 |  Redakcja  |  Biznes i finanse

Zewnętrzne źródła finansowania – takie jak leasing czy kredyt – kojarzą nam się raczej z rozwojem już istniejącej działalności gospodarczej niż ze wspieraniem nowej. Coraz więcej firm leasingowych specjalizuje się jednak w pomocy nowym przedsiębiorcom, którzy dopiero pojawili się na rynku i nie mają jeszcze zbudowanej bazy klientów. Ich problemem jest również brak kapitału, który pozwoliłby na regularną spłatę zobowiązań o charakterze ciągłym. Czy leasing samochodu to dla nowej firmy rzeczywiście dobre rozwiązanie?

Co oznacza pojęcie „nowa firma”?

Poszczególne firmy leasingowe nieco inaczej mogą definiować pojęcie nowej działalności gospodarczej. Wiele z nich wymaga potwierdzenia wiarygodności przez przedsiębiorcę, dlatego oczekuje, że będzie on działał na rynku przez kilka (np. 3 lub 6) miesięcy, zanim będzie możliwe złożenie wniosku. Znajdziemy jednak i takich leasingodawców, którzy zgodzą się sfinansować kupno samochodu już od pierwszego dnia obecności na rynku.

Dlaczego historia kredytowa jest istotna?

Udzielając finansowania, leasingodawca nie omieszka sprawdzić historii naszej firmy w popularnych bazach danych BIK, BIG czy BRKN. Jeżeli figurujemy w nich jako rzetelni kredytobiorcy, nie powinno być problemu z udzieleniem leasingu w ramach procedury uproszczonej. Zazwyczaj wystarcza wtedy wypełnienie wniosku leasingowego i przedłożenie dowodu osobistego przez osobę uprawnioną do reprezentacji podmiotu.

Co jednak w sytuacji, kiedy nie mamy jeszcze żadnej historii kredytowej i nie możemy nawet przedstawić rachunków i faktur, które weryfikowałyby naszą płynność finansową? Wtedy większość leasingodawców będzie oczekiwała dodatkowego zabezpieczenia. Może to być poręczenie lub hipoteka (np. na mieszkaniu) lub tzw. przewłaszczenie na zabezpieczenie, czyli tymczasowe przeniesienie prywatnych składników majątku pod warunkiem terminowej spłaty zobowiązania.

Zastosowanie procedury uproszczonej może być także uzależnione od wniesienia wysokiego wkładu własnego. Najczęściej będzie to około 10% wartości przedmiotu, ale bywa i tak, że będziemy musieli wyłożyć 15, a nawet 30% pełnej kwoty.

Jaki leasing wybrać dla nowej firmy?

Korzyści podatkowe sprawiają, że nowe firmy najczęściej wybierają leasing operacyjny. W tym modelu obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych ciąży na leasingobiorcy, a VAT płatny jest wraz z pierwszą ratą. Umowa trwa minimum 12 miesięcy, a do kosztów uzyskania przychodu zaliczymy część odsetkową raty leasingowej, odpisy amortyzacyjne i koszty eksploatacji przedmiotu leasingu.

Leasing dla nowej firmy? Tylko z Carsmile!

Początki prowadzenia działalności gospodarczej zawsze są trudne. Dlatego wybierając leasing samochodu, postaw na elastyczność. W Carsmile sam wybierasz wysokość wkładu własnego, czas trwania umowy oraz określasz miesięczne dochody i wydatki. System automatycznie generuje dostępne oferty, a Ty wybierasz swoje nowe auto. Cały proces trwa nie dłużej niż 48 godzin i odbywa się całkowicie online. Nie masz czasu odebrać samochodu? Nic nie szkodzi! Możesz wybrać opcję dostarczenia go prosto pod Twój dom.

Chcesz korzystnie wyleasingować nowy samochód? Wybierz Carsmile i ze spokojem patrz w przyszłość, rozwijając swoją firmę.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry