Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wybrać kancelarię do prowadzenia sprawy kredytu frankowego?

kancelaria frankowa
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Od wydanego w 2019 roku wyroku TSUE w sprawie Dziubak, sprawy kredytobiorców frankowych stały się głośnym tematem, także w mediach. Wiele osób, które z początku nie rozważały drogi sądowej, zdecydowało się na walkę o swoje prawa przed sądem. Jak można się domyślić, wzrost zapotrzebowania na usługi prawne w zakresie procesów przeciw bankom pociągnął za sobą wzrost liczby firm oferujących takie usługi. Niczym grzyby po deszczu, z miesiąca na miesiąc na rynku pojawiały się kolejne firmy oferujące pomoc frankowiczom, często w sposób szybki i łatwy. Jednocześnie co rusz, pojawiały się automatyczne kalkulatory przeliczające wysokość roszczeń, o które kredytobiorca może zawalczyć. To wszystko sprawia wrażenie, że proces frankowy to sprawa prosta, szybka i łatwa, którą wykonać może każdy. W rzeczywistości jest zgoła inaczej. Sprawy pozwów frankowych to często skomplikowane i trudne procesy, które wymagają nie tylko specjalistycznej wiedzy prawniczej, ale i pewnej praktyki na salach sądowych.

Wbrew pozorom, wybór pełnomocnika do obsługi pozwu frankowego nie jest sprawą łatwą. Niestety liczba firm oferujących takie usługi nie idzie w parze z jakością świadczonych usług, o czym wielu frankowiczów zdążyło się już przekonać. W sieci z łatwością znajdziemy historie frankowiczów, którzy niestety złapali się na ładne obietnice. Dlatego, jeśli szukasz odpowiedniego pełnomocnika — zwróć uwagę na kilka szczegółów, a unikniesz błędnej decyzji.

Doświadczenie to podstawa

Pierwsza zasada? Sprawdź doświadczenie kancelarii lub firmy, z którą chcesz podpisać umowę. Podobnie jak w innych obszarach życia, tak i tu, liczy się doświadczenie. Lepiej powierzyć swoją sprawę doświadczonemu prawnikowi, niż być jego królikiem doświadczalnym. Specjalizująca się w pozwach kancelaria frankowa będzie mogła pochwalić się kilkuletnim doświadczeniem i niemałym dorobkiem w postaci prowadzonych spraw. Takie kancelarie równie chętnie chwalą się swymi dokonaniami, publikując wyniki swych działań w postaci wyroków. Często na ich stronach znajdziemy również pełen wachlarz specjalistycznych tekstów prawniczych, analiz prawnych i komentarzy dotyczących tematu kredytów frankowych.

Komunikacja i jasne zasady współpracy

Po drugie — standardy pracy i obsługi klienta. Każdy chce czuć się otoczony dobrą opierką, mieć wrażenie, a jeszcze lepiej mieć pewność, że sprawa została powierzona najlepszym specjalistom. Wybierając kancelarię, zrób wywiad dotyczący zasad współpracy, zasięgnij opinii na temat standardu obsługi — a będziesz spać spokojniej. W wyspecjalizowanych kancelariach frankowych najczęściej sprawę prowadzi jeden lub dwóch dedykowanych radców, z którymi klient ma bezpośredni kontakt.

Ładne słówka — nie tędy droga. Omijaj firmy, które już na początku obiecują szybki i łatwy do wygrania proces. Takie obietnice mogą składać tylko osoby nieznające rzeczywistości w procesach bankowych. Pamiętaj, doświadczony specjalista nigdy nie będzie składał obietnic szybkiej i 100% wygranej. Doświadczony prawnik doskonale wie, jak bardzo pozew bankowy jest procesem wymagającym i skomplikowanym.

Forma prawna, ma znaczenie.

Spółka z.o.o, cywilna czy akcyjna? To ma znaczenie. Zwróć uwagę na formę prawną podmiotu, z którym chcesz nawiązać współpracę. Na rynku znajdziemy podmioty oferujące pomoc frankowiczom, będące spółkami akcyjnymi, spółkami z o.o.. Warto jednak wiedzieć, że radca prawny może prowadzić działalność jedynie w formie spółki cywilnej lub spółki osobowej. Co to oznacza? Firma prowadzona w innej formie, nie będzie prowadzona przez profesjonalnego pełnomocnika, a zatem nie będzie obowiązywała jej etyka zawodu. Na rynku znajdziemy również podmioty, będące swego rodzaju pośrednikiem pomiędzy klientem, a prawnikiem. Ta forma współpracy to także pewna forma uniknięcia odpowiedzialności względem klienta.

Jeśli stoisz przed wyborem pełnomocnika, poświęć czas i dogłębnie przeanalizuj ofertę współpracy, by uniknąć w przyszłości bolesnego, a często też, kosztownego rozczarowania.