Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Pomoc w długach – jak się oddłużyć skutecznie?

pomoc w długach
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Wychodzenie z długów jest procesem, o czym niewielu dłużników zdaje sobie tak naprawdę sprawę. Niestety zbyt częste jest myślenie, że kolejny kredyt załatwi problem. Jednak oddłużenie nie polega na braniu innych kredytów na spłatę poprzedniego długu, to coś zupełnie odwrotnego. Jak zatem pozbyć się długów i jak wygląda proces oddłużenia?

Dług długowi nierówny - na co zwrócić uwagę?

Długi są różne, tak samo jak etapy postępowania windykacyjnego. Dlatego też trudno jest je generalizować, bo dla jednych będą to niewielkie opóźnienia w spłacie rat czy rachunków, a dla innych już starcie z windykatorami czy komornikiem, którzy wyciągają ręce po nasze mienie. Przy oddłużaniu rodzaj długów ma jak najbardziej znaczenie, ponieważ nieco inne środki można stosować przy walce z długami np. pochodzącymi z pożyczek od parabanków, a inaczej sprawa wygląda z długami wynikającymi ze zwłoki w opłatach urzędowych, rachunkach czy długach alimentacyjnych. Dlatego pomoc w długach może przybierać różną formę.

Oddłużanie jest tym łatwiejsze, im na wcześniejszym etapie proceduralnym całego postępowania windykacyjnego się znajdujemy. Wbrew pozorom, najłatwiej można dogadać się bezpośrednio z wierzycielem. Kiedy sprawa trafi do firmy windykacyjnej, możemy niestety przeżyć piekło, ponieważ metody odzyskiwania długów przez tego typu instytucje są często wykraczające poza normy ludzkiej przyzwoitości. Dlatego też podstawą oddłużania jest szybka reakcja, nie unikanie problemów, ale próba porozumienia się z wierzycielem i rozłożenie płatności na takie raty, jakie jesteśmy w stanie płacić.

Nie nakręcaj spirali zadłużenia!

Najgorszą rzeczą przy zadłużeniu jest branie kolejnej pożyczki na spłatę poprzedniego zobowiązania. Szczególnie należy unikać pożyczek pozabankowych na wysoki procent, które tylko nakręcą spiralę naszego zadłużenia. Miejscem, w którym powinniśmy szukać pieniędzy na spłatę swoich długów, jest nasz własny portfel i majątek, a także pertraktacje z wierzycielami w celu obniżenia rat lub wydłużenia terminu spłaty zadłużenia.

Naprawdę wielu wierzycieli jest w stanie pójść na duże ustępstwa, jeśli tylko wykażemy dobrą wolę i będziemy systematycznie spłacać zaległe zobowiązania. Dłużnicy bardzo często nawet nie próbują rozwiązać sytuacji w sposób polubowny, co jest zasadniczym błędem, wpędzającym ich w jeszcze większe kłopoty.

spirala zadłużenia

Poproś o wsparcie profesjonalistów

W sytuacji, gdy dłużnik naprawdę ma problem z ogarnięciem swojej sytuacji finansowej, warto zastanowić się nad wsparciem profesjonalnej i uczciwej firmy oferującej pomoc w długach. Zatrudnieni w niej prawnicy i specjaliści od finansów dogłębnie przeanalizują naszą sytuację, a następnie wskażą optymalne rozwiązania, a w razie spraw skierowanych już do sądu będą służyć wsparciem prawnym. Warto bowiem mieć na uwadze, że sprawa w sądzie przy odpowiednim prowadzeniu może się dla dłużnika okazać bardzo korzystna. Sąd może nie tylko rozłożyć dług na możliwe do spłacenia raty, ale nawet go umorzyć.

Dlatego w kwestii długów nigdy nie można się poddawać i dopuszczać do ich zwiększania. Najlepsze, co można robić, to zacząć działać. Środków i metod na poradzenie sobie z długami jest naprawdę wiele i co ważne, w większości przypadków są one naprawdę skuteczne. Trzeba tylko ich poszukać i wdrożyć w swoje życie.