Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kiedy jest najlepszy czas na znalezienie nowej pracy?

nowa praca
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Czy odpowiednia pora roku, tygodnia i dnia może zwiększyć szansę na znalezienie pracy? Okazuje się, że tak, jeśli weźmiemy pod uwagę statystyki. Warto jednak pamiętać, że powodzenie zależy również od nas samych i naszej aktualnej sytuacji. Dużo łatwiej jest bowiem zmienić pracę niż jej poszukiwać.

Jaka jest najlepsza pora roku na szukanie pracy?

Wszelkiego rodzaju raporty i statystyki prowadzone przez portale oraz firmy rekrutacyjne, wskazują, że najlepszym momentem na znalezienie nowej pracy jest styczeń i luty. To właśnie wtedy pracodawcy publikują najwięcej ofert. Początek roku to dogodny okres na poszukiwanie i zatrudnianie nowych osób. Zeszłoroczne budżety są już zamknięte i właśnie powstają nowe. Wtedy najłatwiej uwzględnić w nich zmiany w zatrudnianiu ludzi. W wielu branżach pierwsze miesiące w roku są również chwilą oddechu przed wzmożoną aktywnością. Dlatego można sobie pozwolić na spokojny i długi proces rekrutacyjny. Drugi dobry moment w roku to koniec sierpnia i początek września, kiedy w różnych branżach startują nowe projekty.

Łatwo się domyśleć i jest to poparte statystykami, że najgorzej szuka się pracy w okresie wakacyjnym. Dzieje się tak z prostej przyczyny, że to czas urlopów, również osób decyzyjnych. Nikt nie ma wówczas głowy do takich spraw jak proces rekrutacyjny, chyba że to wyjątkowa sytuacja i nowa osoba potrzebna jest nagle.

Dobry dzień tygodnia na znalezienie pracy?

Może brzmi to absurdalnie, ale odpowiedni dzień tygodnia, a nawet pora dnia może minimalnie zwiększyć nasze szanse na znalezienie pracy. Choć sami kandydaci największą aktywnością w poszukiwaniach wykazują się w poniedziałki, to najwięcej ofert publikowanych jest przed samym weekendem. Z perspektywy pracownika warto więc przyjrzeć im się w sobotę i w niedzielę, choć weekend nie jest dobrym momentem na wysyłanie aplikacji. Prawdopodobnie utonie ona w stercie poniedziałkowych maili, które otrzymuje każda firma.

Oferty pracy pojawiają się w serwisach rekrutacyjnych najczęściej około jedenastej. Z kolei kandydaci odpowiadają na nie zwykle około czternastej. Warto o tym wiedzieć, chociażby po to, aby pójść w poprzek trendu i tym samym wyróżnić się. Jeśli wyślemy aplikację np. w piątek koło południa, mamy większą szansę na to, że rekruter od razu ją wyłowi i poświęci jej więcej czasu.

Szukaj pracy, kiedy ją masz

Znalezienie nowej pracy zajmuje zwykle od trzech do sześciu miesięcy. Jest dłuższe, trudniejsze i przede wszystkim bardziej stresujące, jeśli mamy przysłowiowy nóż na gardle, bo właśnie straciliśmy posadę. Dlatego zawsze warto być przygotowanym na taką okoliczność i trzymać rękę na pulsie. Posiadanie profilu i aktualnego CV w dobrym serwisie rekrutacyjnym może wyjść nam tylko na dobre. Na wielu platformach rekrutacyjnych ustawimy alerty dotyczące nowych ofert. Warto od czasu do czasu je przeglądać. Może się zdarzyć, że pojawi się szczególnie atrakcyjna opcja, a nowy pracodawca zaoferuje nam więcej, jeśli będzie nas musiał przekonać do zmiany pracy.

Kiedy najwyższy czas zmienić pracę?

Czasy, gdy w jednej firmie pracowało się od studiów do emerytury dawno minęły. W wielu branżach zmiana jest wręcz pożądana. Są też momenty, w których ewidentnie powinniśmy zmienić pracę, ponieważ nam ona nie służy. Takie sytuacje to:

  • Wypalenie zawodowe i brak możliwości rozwoju w firmie;
  • Brak porozumienia z resztą zespołu bądź przełożonymi;
  • Frustracja związana z pracą lub powierzanymi obowiązkami;
  • Brak docenienia przez awans lub podwyżkę ze strony przełożonych.

Jeżeli szukasz pracy, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com