Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy wirtualne biuro to miejsce prowadzenia działalności?

wirtualne biuro w centrum Warszawy
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Adres wirtualnego biura może być siedzibą firmy. W artykule wyjaśnimy, czy wirtualne biuro może być również miejscem prowadzenia działalności.

Współczesne zarządzanie firmą wygląda zupełnie inaczej niż kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Dzięki rozwojowi technologii coraz więcej spraw (także urzędowych) można załatwić online, a praca zdalna staje się coraz popularniejsza. Zwłaszcza wśród freelancerów i przedstawicieli wolnych zawodów, których obowiązki nie wymuszają fizycznego przebywania w określonym miejscu. Do prowadzenia firmy na odległość przekonują się nie tylko przedsiębiorcy, ale również urzędnicy. 30 kwietnia 2018 roku weszły w życie zapisy Konstytucji Biznesu. Zgodnie z nimi przedsiębiorca, który rejestruje jednoosobową działalność gospodarczą, może zaznaczyć w formularzu CEIDG-1 opcję „brak stałego wykonywania działalności gospodarczej”.

Miejsce prowadzenia działalności a siedziba przedsiębiorstwa 

Zgodnie z prawem siedziba firmy to miejsce, w którym znajdują się dokumenty firmy i w którym można znaleźć przedsiębiorcę. Jeśli urzędnik skarbowy zechce przeprowadzić kontrolę, zapuka właśnie do drzwi siedziby. Siedziba przedsiębiorstwa nie jest jednak tym samym, co miejsce prowadzenia działalności. Jako miejsce prowadzenia działalności określa się bowiem miejsce, w którym realizowane są działania firmy wynikające z prowadzonej przez nią działalności. W zależności od branży, w jakiej działa firmy może być to fabryka, biuro w innym mieście czy… biura klientów w całym kraju.

Miejsce zamieszkania jako adres firmy

Jeśli przedsiębiorca zadeklaruje we wniosku brak stałego miejsca wykonywania działalności, będzie musiał podać własny adres zamieszania oraz adres do doręczeń (który może być inny niż adres miejsca zamieszkania).

Ważne: jeśli nie wskażesz stałego miejsca prowadzenia działalności, zgodnie z informacją zawartą we wniosku CEIDG-1 do celów podatkowych zostanie przyjęty Twój adres zamieszkania. Pojawi się on na fakturach sprzedażowych i zakupowych. Nie dla wszystkich przedsiębiorców udostępnienie prywatnych danych będzie powodem do radości. Nic dziwnego. Niezapowiedziane wizyty potencjalnych kontrahentów, zapchana skrzynka pocztowa czy zwiększone ryzyko włamania to tylko niektóre konsekwencje, wynikające z takiej decyzji.

Wirtualne biuro a siedziba firmy

Jeśli nie chcesz, by Twój adres stał się ogólnodostępny i rozpoznawalny, wynajmij wirtualne biuro w centrum Warszawy. Otrzymany adres rejestrowy stanie się siedzibą Twojej firmy. To on będzie więc figurował na fakturach, stronie internetowej, umowach i wszystkich innych firmowych dokumentach. Czy wirtualne biuro będzie także miejsce prowadzenia działalności? To zależy.

Wirtualne biuro a miejsce prowadzenia działalności

Niektóre firmy wynajmujące wirtualne biura oferują nie tylko adres i obsługę recepcyjną, ale także dodatkowe świadczenia: możliwość wynajmu sali konferencyjnej czy biurka do samodzielnej pracy.

Jeśli skorzystasz z takich usług, rzeczywiście wykonując pracę pod adresem wirtualnego biura, możesz potraktować je jako miejsce prowadzenia działalności. Zgodnie z przytoczoną wyżej definicją, pod adresem wirtualnego biura będziesz bowiem realizował działania wynikające z prowadzonej działalności. Jeśli jednak wirtualne biuro nie dysponuje salami konferencyjnymi ani przestrzenią coworkingową, adres rejestrowy będzie wyłącznie adresem siedziby i tak też powinien być potraktowany.