© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dlaczego dobry księgowy to skarb dla każdego przedsiębiorcy?

biuro rachunkowe
 |  Redakcja  |  Biznes i finanse

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, musi się obowiązkowo rozliczać z Urzędem Skarbowym. Przepisy podatkowe wciąż się zmieniają, a nadążanie za nimi może okazać się wręcz niemożliwe dla kogoś, kto na co dzień musi prowadzić firmę. Żeby wszystkie obowiązki związane z kontaktami z ZUS-em czy Urzędem Skarbowym były realizowane zgodnie z przepisami, przedsiębiorcy współpracują z biurami rachunkowymi. Dlaczego dobry księgowy jest tak cenny dla każdego prowadzącego biznes?

Kim jest księgowy/a?

Księgowy to specjalista, który zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, tworzeniem zestawień obrotów i sald, katalogowaniem dokumentów, weryfikacją dowodów księgowych, nadzorem nad prawidłowością rozliczeń z kontrahentami, sporządzaniem deklaracji podatkowych czy deklaracji ZUS. Może być zatrudniony w przedsiębiorstwie, jeśli posiada ono wewnętrzny dział, który zajmuje się firmowymi rozliczeniami. Może również pracować w biurze rachunkowym albo założyć działalność i prowadzić takie biuro na własny rachunek.

Podstawą w pracy księgowego jest doskonała znajomość obowiązujących przepisów, które jednak wciąż się zmieniają. Dlatego taka praca wymaga ciągłej nauki, nieustannego analizowania kolejnych regulacji. Problemem w pracy księgowych jest również interpretacja przepisów, które często są niejednoznaczne, dlatego ich właściwa ocena przysparza kłopotów.  

Obecnie księgowi pracują przede wszystkim przy komputerze i korzystają z oprogramowania dedykowanego do wykonywania poszczególnych zadań. Kiedyś realizowali oni swoje obowiązki za pomocą tradycyjnej formy, np. papierowej książki przychodów i rozchodów.   

Dlaczego warto korzystać z usług księgowych?

Przedsiębiorca powinien mieć możliwość skupienia się na swojej działalności i osiągania jak najlepszych wyników, a obowiązki związane z kwestiami rozliczeń podatkowych przekazać na barki profesjonalnego biura rachunkowego. Wielu prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą początkowo samodzielnie zajmuje się księgowością. Jednak wraz z rozwojem firmy mogą pojawiać się coraz bardziej zawiłe problemy, których rozwiązanie wymaga konkretnej specjalizacji. Usługi dobrego księgowego, który doskonale zna się na danej dziedzinie, okażą się w takich przypadkach niezastąpione. Warto pamiętać, że jeden specjalista nie będzie w stanie rozwikłać wszystkich wątpliwości związanych z rozliczeniami podatkowymi. Profesjonalne biura rachunkowe zatrudniają księgowych o różnych specjalizacjach, tak, aby zapewnić klientom kompleksową obsługę.

Biuro rachunkowe zwalnia przedsiębiorców z konieczności pamiętania o obowiązkach księgowych i bierze odpowiedzialność za wypełnianie spraw urzędowych. Zatem przedsiębiorca może się zająć prowadzeniem działalności gospodarczej, a kwestie związane z księgowością wykona za niego biuro rachunkowe. To zdecydowanie najczęściej praktykowane zasady. Z reguły stworzenie w przedsiębiorstwie działu odpowiedzialnego za rachunkowość kosztuje miesięcznie zdecydowanie więcej niż współpraca z biurem rachunkowym. 

Sprawdź również: Jak wybrać formę opodatkowania firmy?

Jak wybrać dobre biuro księgowe?

Opisaliśmy już, czym zajmuje się biuro rachunkowe i dlaczego warto korzystać z takich usług. Pojawia się jednak inny dylemat: jak wybrać odpowiednią firmę? Jak znaleźć dobrą księgową? Przede wszystkim należy zweryfikować dostępne oferty. Warto brać pod uwagę biura rachunkowe, które są rekomendowane przez znajome nam firmy na podstawie długotrwałej współpracy. Należy sprawdzić, czy takie biuro posiada:

  • Licencję Ministra Finansów – wprawdzie nie jest ona wymagana już od sierpnia 2014 roku, ale można upewnić się, czy księgowy ją ma, gdyż stanowi ona potwierdzenie jego kompetencji.
  • Certyfikat Centrum Informacji Księgowej – jest on wystawiany na podstawie zaliczonego przez księgowego egzaminu, w ramach którego weryfikowana jest wiedza tego specjalisty pod danym kątem.

Na pewno cenną informacją jest też to, czy księgowi pracujący w danym biurze rachunkowym aktualizują wiedzę i uzupełniają ją poprzez uczestnictwo w kursach i szkoleniach. Najlepiej wybierać firmy, które działają na rynku od dawna, a dzięki temu znają specyfikę współpracy z oddziałami ZUS i US w danym mieście. Doświadczenie powoduje również, że księgowi poradzą sobie z każdym, nawet niestandardowym przypadkiem. Warto dowiedzieć się także, czy biuro korzysta z obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Zwolnione są z niego wyłącznie te kancelarie, które prowadzą tylko podstawowe księgi przychodów i rozchodów i te, które zajmują się wypełnianiem deklaracji podatkowych, o ile nie mają uprawnień doradcy podatkowego. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym lepiej. Warto o tym pamiętać, tak na wszelki wypadek. Przykładem takiej profesjonalnej firmy jest biuro księgowe Golden Tax z Warszawy.

Czym wyróżnia się profesjonalne biuro rachunkowe?

Dobry księgowy musi rzetelnie wywiązywać się ze swoich obowiązków. Biuro rachunkowe powinno zapewniać szeroki zakres usług i zatrudniać specjalistów od rachunkowości podatkowej i finansowo-zarządczej, a także od obsługi kadrowo-płacowej. Czym jeszcze charakteryzuje się dobre biuro rachunkowe? Z punktu widzenia klienta znaczenie może mieć doświadczenie biura w danej branży, np. transporcie międzynarodowym. Warto, żeby taka firma nie wymagała od zleceniodawcy osobistego kontaktu w celu przekazania dokumentów, lecz mogła pracować na ich cyfrowych kopiach. Zagwarantuje to klientowi oszczędność czasu, którego najczęściej brakuje przedsiębiorcom.     

Artykuł przygotowany przy współpracy z profesjonalnym biurem rachunkowym GoldenTax.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry