Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wybrać i kupić mieszkanie na pierwotnym rynku nieruchomości?

mieszkanie na pierwotnym rynku nieruchomości
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania od dewelopera? Nie wiesz jakie czynności wykonać? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze i kupnie mieszkania na rynku pierwotnym.

Pierwotny rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości dzieli się na pierwotny i wtórny. Pierwotny rynek nieruchomości to mieszkania nowe, sprzedawane przez przedsiębiorców. Rynek wtórny – mieszkania wcześniej użytkowane. Każdy z nich posiada wiele zalet i wad, jednak decydując się na kupno nowego lokum:

  •  masz pewność, że jesteś jego jedynym właścicielem,
  •  nie musisz go odświeżać i remontować,
  •  sam decydujesz o wystroju wnętrza,
  •  budynki są bardziej estetyczne i nowoczesne.

Dodatkowo, jeżeli w nowym budynku, zdarzą się jakieś usterki, deweloper ma obowiązek je usunąć. Rynek pierwotny jest zatem bezpieczny, pod warunkiem, że wiesz jak szukać i na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze, podpisywaniu umowy itp. Kupując mieszkanie najlepiej jest wybrać już fizycznie istniejące. Niestety, decydując się na taki krok, musisz mieć świadomość, że oferta deweloperska może być już przebrana i niekoniecznie uda Ci się znaleźć mieszkanie spełniające Twoje oczekiwania.

Metraż i lokalizacja

Na początek, określ podstawowe parametry mieszkania, a także lokalizację. Wybierz liczbę pokoi, metraż, piętro i przedział cenowy. Decydując się na większe miasto, takie jak Wrocław czy Warszawa, dobrze jest wybierać miejsca, które nie znajdują się w ścisłym centrum, a na jego obrzeżach. Unikniesz zgiełku miasta, a po powrocie z pracy będziesz mógł cieszyć się ciszą i spokojem. Doskonałym przykładem takiej inwestycji są mieszkania Wrocław Swojczyce, o których więcej informacji możesz znaleźć tutaj: https://osiedleprzystan.com/o-inwestycji/. Jeżeli nie chcesz mieszkać w centrum miasta zwróć uwagę przede wszystkim na dostęp do komunikacji miejskiej, a także obecność w pobliżu sklepów, przedszkoli, żłobków i ośrodków zdrowia.

Po pierwsze – sprawdź dewelopera

Kupno mieszkania to często inwestycja na całe życie, która może wiązać się ze sporym stresem. Jeżeli określone zostały już podstawowe parametry Twojego nowego mieszkania, a także lokalizacja, czas dokładnie przeanalizować potencjalnego dewelopera. Zwróć uwagę na jego wcześniejsze realizacje, sposób finansowania (własne środki czy kredyt bankowy), oferowane dodatkowe usługi, a także opinie innych osób w sieci. Jeżeli coś Ci się nie podoba bądź czujesz, że nie ufasz temu przedsiębiorcy – daj sobie czas i poszukaj czegoś nowego. Wybór godnego zaufania dewelopera, który może pochwalić się doświadczeniem na rynku, zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo.

Forma i warunki płatności

Sprawdź, czy Twój deweloper proponuje dogodne dla Ciebie warunki płatności. Jednym z bezpieczniejszych systemów jest taki, w którym na pierwszym etapie budowy wpłacasz tylko niewielką sumę pieniędzy ok. 20%, a w momencie ukończenia inwestycji i uzyskania kluczy do mieszkania wpłacamy drugą, większą część kwoty. To gwarantuje nam bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko ewentualnej utraty całości kwoty.

Rachunek powierniczy

Rachunek powierniczy jest rachunkiem bankowym i służy do rozliczeń pieniężnych. Jest bardzo przydatny w sytuacji, gdy kupujesz mieszkanie w pierwszych etapach budowy. Do czasu jej zakończenia Twoje pieniądze znajdują się na specjalnym koncie, pod stałą kontrolą banku. W momencie uzyskania pewności, że budynek mieszkalny powstał, a deweloper nie ma żadnych problemów finansowych, bank przekazuje całość kwoty na konto przedsiębiorcy.

Kupno mieszkania – i co dalej

Jeżeli udało Ci się kupić mieszkanie powinieneś odpowiednio przygotować się na sprawdzenie jego stanu. W dniu przekazywania kluczy masz prawo dokładnie sprawdzić swoje mieszkania i zgłosić ewentualne uwagi i zastrzeżenia. Odbiór lokalu polega na spisaniu protokołu, w którym należy umieścić wszelkie ewentualne zarzuty co do stanu technicznego mieszkania. Zwróć uwagę na poziom ścian, wylewkę podłogową, montaż okien czy posadzkę balkonową. Zabierz ze sobą osobę, która zna się na budownictwie i będzie w stanie ocenić poziom wykonania inwestycji bez zaangażowania emocjonalnego.

Rynek pierwotny nieruchomości stale się powiększa. Co roku pojawia się spora liczba nowych deweloperów. Szeroka oferta mieszkań pozwala na wybór takiego, które będzie spełniać wszystkie Twoje wymagania. Warto jednak dokładnie przemyśleć inwestycję, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, których efekty mogą być odczuwalne przez długie lata.