Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Na co uważać biorąc kredyt gotówkowy? Co musisz wiedzieć o kredytach gotówkowych?

kredyt gotówkowy
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Kredyt gotówkowy to szybki sposób na pozyskanie nowych środków, potrzebnych na sfinansowanie wakacji, niedużego remontu mieszkania czy zakupu samochodu. Jednak, aby trafić na atrakcyjne warunki, trzeba dokładnie sprawdzać oferty. Jak to zrobić?

Jak dostać kredyt gotówkowy?

Na początku warto wiedzieć, że kredyt gotówkowy nie jest zobowiązaniem celowym. Co to oznacza? Pozyskane w ten sposób środki można wydać w dowolny sposób. Mogą być one w wysokości od 500 zł do nawet 200 000 zł, choć im wyższa kwota zadłużenia, tym więcej warunków trzeba spełnić.

Wniosek o kredyt gotówkowy można złożyć w oddziale wybranego banku lub wysłać przez internet. W drugim przypadku weryfikacja kredytu odbywa się online, a po jego zaakceptowaniu, pieniądze najczęściej przelewane są na wskazane konto bankowe, co znacznie ułatwia i przyśpiesza cały proces.

Jednak zanim złożysz wniosek kredytowy, musisz dokładnie porównać oferty banków. Najszybciej zrobisz to przy pomocy porównywarek, które po określeniu podstawowych kryteriów generują listę wyników dostosowanych do Twoich potrzeb. W ten sposób możesz przeanalizować wysokość oprocentowania, prowizji czy RRSO.

Możesz też skorzystać z kalkulatorów kredytów gotówkowych, które dostępne są m.in. na https://direct.money.pl/kalkulatory/ i sprawdzić, jaki będzie całkowity koszt zobowiązania i ile wyniosą raty. Możesz też zobaczyć, jak długo będziesz spłacać kredyt o wybranej wysokości. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zdecydować, czego konkretnie szukasz.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Bank udzieli Ci kredytu, jeśli tylko posiadasz odpowiednią zdolność. Co to oznacza? Weryfikowane jest, czy spełniasz warunki dotyczące wysokości zarobków, rodzaju zatrudnienia. Najczęściej będziesz też sprawdzany w BIK, czyli w najpopularniejszej bazie dłużników, w której widnieją wszelkie informacje o zaległościach w spłacaniu rat.

Jeśli chcesz zadłużyć się na wysoką kwotę, bank najpewniej będzie sprawdzać także inne kryteria, takie jak stan cywilny, wykształcenie, status zawodowy, a także liczbę osób w gospodarskie domowym.

Musisz wiedzieć też, że każdy bank w nieco inny sposób oblicza zdolność kredytową. W internecie, np. na wcześniej wspominanym serwisie direct.money.pl, dostępne są kalkulatory zdolności kredytowej, dzięki którym będziesz mógł przeprowadzić symulację.

Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego?

Jak już wcześniej zostało to wspomniane, gdy składasz wniosek o przyznanie kredytu gotówkowego przez internet, możesz również dosłać zdjęcia lub skany dokumentów drogą elektroniczną. A co będzie Ci potrzebne? Tak naprawdę wystarczy Ci kopia dowodu osobistego oraz zaświadczenia o dochodach. W przypadku emerytów i rencistów bank wymaga odcinka rentowego/emerytalnego, natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny przedstawić zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu ze składkami oraz zaświadczenie z US o niezaleganiu z podatkami.

Natomiast gdy ubiegasz się o przyznanie niewielkiej kwoty, może okazać się, że uzyskasz kredyt na osobiste oświadczenie klienta.