Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ubezpieczenia — poznaj ich różne rodzaje i kluczowe parametry

porównywarka ubezpieczeń
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Poczucie odpowiedzialności za siebie i najbliższych sprawia, że każdy z nas chce jak najlepiej zabezpieczyć się na wypadek wystąpienia różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Dzięki szerokiej gamie dostępnych na rynku ubezpieczeń mamy taką możliwość. Dowiedz się więcej o najpopularniejszych rodzajach ubezpieczeń i parametrach, na które warto zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Osoby poruszające się na co dzień samochodem z pewnością zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia. Co więcej, muszą wykupić ubezpieczenie OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej, ponieważ jest ono w Polsce obowiązkowe. Ubezpieczenie OC obejmuje nie tylko koszt naprawy zniszczonego auta, ale też np. leczenie ofiar wypadku — to sposób państwa na ochronę osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych.

Pozostałe ubezpieczenia komunikacyjne są dobrowolne. Możesz zdecydować się na AC, czyli tzw. autocasco; w tym przypadku ochrona dotyczy jedynie ochrony Twojego majątku na wypadek np. kolizji czy kradzieży. W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych znajdziesz też ubezpieczenia dodatkowe takie jak np. Assistance czy NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków), które często stanowią gratis do ubezpieczenia OC czy AC.

W wyborze odpowiedniej dla Ciebie opcji pomoże Ci wygodna porównywarka ubezpieczeń. Znajdziesz w niej starannie dobrane oferty zaufanych ubezpieczycieli, szybko wyliczysz składkę i zestawisz ze sobą różne propozycje.

Pamiętaj, że przy wyborze OC liczy się jedynie cena, ponieważ jego zakres jest zawsze taki sam. Jednak w przypadku AC i ubezpieczeń dodatkowych warto dostosować pakiet do indywidualnych potrzeb.

ubezpieczenia komunikacyjne

Jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Wybierając się na wymarzone wakacje, zwykle nie myślimy o nieszczęśliwych zdarzeniach, które mogą stać się naszym udziałem. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że masz wszystko pod kontrolą i w razie potrzeby otrzymasz stosowną pomoc, zdecyduj się na dostosowany do potrzeb pakiet ubezpieczeniowy.

Pakiety turystyczne mogą mieć bardzo szeroki zakres — od pokrycia kosztów leczenia za granicą oraz hospitalizacji, przez ubezpieczenie kosztów transportu, aż do ubezpieczenia bagażu. Ceny są niezwykle zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników. Pod uwagę bierze się region, w jaki udaje się osoba podróżująca; np. ubezpieczenie wyjazdu do krajów Unii Europejskiej będzie tańsze niż w przypadku wyjazdu do Azji czy Afryki. Ważne jest też, w jakim celu się podróżuje — do droższych należą ubezpieczenia osób planujących uprawianie różnego rodzaju sportów.

Najistotniejszy jest jednak zakres ubezpieczenia. Wybierasz kwotę, do której ubezpieczyciel zobowiązuje się pokryć np. koszty leczenia czy transportu. Możesz też skorzystać z licznych opcji dodatkowych jak np. pomoc 24h czy… zwrot kosztu transportu zwłok.

ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenia z grupy „życie i zdrowie”

Kolejną grupę ubezpieczeń stanowią te dotyczące życia i zdrowia ludzkiego. Obejmują niezwykle szeroką gamę produktów. Znajduje się wśród nich ubezpieczenie na życie, które najczęściej polega na wypłaceniu odpowiedniego świadczenia bliskim po śmierci osoby, która posiadała takie ubezpieczenie — to prosty sposób na zabezpieczenie ich przyszłości. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie na życie może mieć znacznie szerszy zakres i obejmować także wypłatę świadczeń np. przy utracie zdolności do pracy czy narodzinach dziecka.

W ramach różnego rodzaju ubezpieczeń zdrowotnych możesz wykupić pakiet opieki medycznej, ubezpieczyć się na wypadek ciężkiej choroby, nieszczęśliwego wypadku, operacji chirurgicznej itp.

ubezpieczenia zdrowotne