Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kim jest SCRUM Master?

szkolenia Scrum
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Scrum jest frameworkiem, który zakłada istnienie trzech ról - jedną z nich jest Scrum Master. Jego głównym zadaniem jest dopilnowanie, by Scrum był rozumiany i stosowany. Z artykułu dowiesz się, co oznaczają te terminy i na co przekładają się w praktyce.

Scrum Master - postawa

Scrum Master bierze odpowiedzialność za to, by Zespół Scrumowy stosował się do teorii Scruma, czyli empirycznej kontroli procesu oraz do reguł i praktyk, do których zalicza się wydarzenia, role oraz artefakty.

Scrum Master bez trudu wywiązuje się ze stosowania Scruma, jednak problematyczne może być osiągnięcie rozumienia frameworku. Członkowie Zespołu muszą wiedzieć, dlaczego stosują określone role, wydarzenia i artefakty, a Scrum Master dba o to, by proces odbywał się świadomie. Oznacza to, że w każdym momencie poszczególni członkowie rozumieją, na jakim etapie się znajdują oraz z jakiego powodu realizują konkretne działania.

Scrum Master przyjmuje postawę zwaną z angielskiego servant leadership, czyli przywódcy służebnego. W praktyce oznacza to, że powinien on diagnozować na wczesnym etapie potrzeby organizacji, zespołu, klienta oraz całej organizacji i udzielać realnej pomocy w rozwiązywaniu ich. Niezbędną cechą Scrum Mastera jest zatem empatia, umiejętność wsłuchiwania się w komunikaty innych osób oraz otwartość. Jest to rola, która zakłada podążanie przywódcy za potrzebami Zespołu.

Scrum Master - jakie ma obowiązki?

Zanim Scrum Master zacznie pracę w swojej roli, powinien dowiedzieć się, jakie zadania nie należą do jego obowiązków. Szczególnie należy rozróżnić zakres kompetencji Scrum Mastera od Product Ownera oraz pamiętać, że wspieranie zespołu developerskiego nie oznacza wykonywania jego zadań. Jeśli w Scrumie występuje taka sytuacja, mamy do czynienia z dysfunkcją. O tym, jaki obszar obejmują działania Scrum Mastera, najlepiej dowiesz się ze szkolenia Scrum.

Jakie są główne zadania Scrum Mastera?

  • współpraca z Product Ownerem – pomoc w zarządzaniu Product Backlogiem i tworzeniu jego zrozumiałych elementów, a także wsparcie w procesie planowania rozwoju produktu.
  • współpraca z Zespołem Deweloperskim – Scrum Master ogranicza i niweluje przeszkody Zespołu Deweloperskiego, np. brak dostępnych urządzeń mobilnych lub niedostępność środowiska testowego, pomaga na każdym etapie zrozumieć, jakie są zasady i wartości zwinnego wytwarzania oprogramowania, prowadzenie i moderowanie spotkań,
  • wspieranie organizacji – rolą Scrum Mastera jest dbanie o to, by cała organizacja sprawnie przeszła proces wdrażania Scruma oraz rozumiała, na czym polega empiryczne rozwijanie produktów. 

Scrum Master a Project Manager

Powszechnym zjawiskiem jest zrównywanie stanowiska Scrum Mastera z rolą Kierownika Projektu. Scrum Master nie zajmuje się zarządzaniem osobami w zespole, nie deleguje im konkretnych zadań, ani nie decyduje o zakresie Sprintu. Wynika z tego, że rola Scrum Mastera nie ma charakteru nadzorczego i kontrolnego, co występuje w przypadku stanowiska PM. Pomieszanie tych pojęć można zauważyć wśród ogłoszeń rekrutacyjnych, które niejednokrotnie wprowadzają kandydatów w błąd.